Nokia 8.1 – jednoduše umí [recenze]

Reklama

Ve skle oděná, funkcemi nabitá, taková je Nokia 8.1, která patří mezi nejlepší telefony v prodeji. Finská kráska zaume designem i bezchybným chodem.

Nokia 8.1 stojí přibližně 10 000 Kč a nejen z této cenovky je jasné, že máme čest s telefonem z vyšší třídy. Temně modrý odstín hladkého sklad na zádech jednoduše zachytí vaši pozornost, decentě zaoblené tvary doplněné o stříbrné linky po obvodu dolaďují celek.

Nokia 8.1

Rozměry: 155 × 76 × 8 mm, 180 g
Displej: 6.18″, 1080 × 2280 bodů, 16 mil. barev, IPS
Procesor, systém: 8 jader, 2200 MHz, Android
Paměť, úložiště, karta: 6000 MB, 64000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS 3,5mm jack
Fotoaparát: 12+13 Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia 8.1 v českých e-shopech: Kč - Kč (Zdroj: Heureka.cz, )

Telefon padne výborně do ruky i přes vyšší hmotnost 180 g, jeho rozměry jsou totiž trochu nafouklé díky displeji s úhlopříčkou téměř 6,2 palců. Ten se roztáhl téměř ke krajům a obsadil tak  většinu přední plochy. Mobil postrádá výřez displeje, přední selfie kamera a nezbytná čidla se umístila nad horním okrajem displeje.

Displej se ukazuje jako velice schopný za všech světelných podmínek, obraz je parádně ostrý a jasný, se zářivými barvami. Navíc oceňuji funkci always on, kdy se umí rozsvítit, když dorazí nová zpráva například. Díky tomu nebudete postrádat informační LED, kterou Nokia zignorovala.

Zatímco levý bok dostal delší šuplík na dvojici SIM karet, napravo se hodí nad sebou umístěné ovladače hlasitosti a zámku. 3,5mm jack se tentokrát zabydlel na horní straně, dolní strana poskytuje samozřejmý USB-C na dobíjení a výstup hlasitého reproduktoru.

Záda telefonu jsou zcela hladká a tak občas chytají otisky prstů. Ty budou nahmatávat kulatou čtečku otisků prstů, kterou chválím za citlivost a bleskovou reakci. Odemykání mobilu je tak velice svižné a pohodlné. Nad popvrch viditelně vystupuje modul se Zeiss optikami duálního fotoaparátu 12 a 13 Mpx a vedle sídlí ještě LED blesk.

Uvnitř těla mobilu se nachází 3 500mAh akumulátor, Nokii jsem sice nabíjel pro jistotu denně, ale dva dny nebo přes víkend vydrží bez potíží. Tedy pokud na ní nebudete  stále něco hrát nebo s ní fotit. Výkonu má totiž na rozdávání, procesor spolupracuje se 4 GB RAM a 64 GB vnitřní paměti, nemusíte tedy hned dokupovat paměťovku microSD.

Reakce Androidu 9 jsou bleskové, výrobce nechal systém tak, jak je, není tu tedy žádná grafická nadstavba, jako u konkurence. Informační lištu doplní zkratky aplikací u spodního okraje, kulaté ikonky jsou přehledné a na velký displej se jich vejde spousta.

S fotoaparátem je radost fotit a natáčet, u videa je možnost 4K se 30 snímky za sekundu, pro kvalitní videa stačí i 1080p. U videa funguje optická stabilizace obrazu, dobře nahrává zvuk. A co víc, focení je také bez problémové, fotky jsou pěkně ostré i za bezslunečného počasí.

Závěr

Pro fanoušky Nokií předstravuje model 8.1 jednoznačného favorita. Nezklame designem ani výkonem, velmi dobře pracuje fotoaparát pro fotky i video.

Fotogalerie Nokia 8.1

Video Nokia 8.1

 

Reklama