Nokia 808 PureView: královna megapixelů [recenze]

Reklama

Všude kolem to hýří Windows Phone a přesto testujeme postarší systém Nokia Belle. Ten nás ničím nepřekvapí, za pozornost totiž stojí především hardware a výkon fotoaparátu. Tenhle mobil dostane na lopatky všechny fotomobily na trhu.

Nokia 808 PureView je opravdový exot mezi telefony. Vymyká se počtem megapixelů, neobvyklým xenonovým bleskem i hmotností konstrukce skoro 170 g! Novinka se nepochybně nestane masovou záležitostí, o tom svědčí hlavně vyšší cenovka, ale tak třeba baculatá konstrukce, která se moc nenosí.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, fotogalerie, závěr

Související články

Nokia 808 Pureview

Rozměry: 124 × 60 × 14 mm, 169 g
Displej: 4″, 360 × 640 bodů, 16 mil. barev, AMOLED
Procesor, systém: 1300 MHz, Symbian
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 16000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack HDMI
Fotoaparát: 41 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia 808 PureView v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

Tohle není tenký telefon ani náhodou, Nokia má v nejtlustějším místě 14 mm. Na tu větší hmotnost jsem si snad za 14 dní používání nezvykl, je to taková zaoblená cihla. Určitě musím pochválit pevnost konstrukce. Naše testovaná bílá varianta se nijak přehnaně nešpinila, povrch bílého plastu je totiž jemně matný. V ruce se Nokia drží dobře, možná trochu ostřejší boční hrany mohly být decentnější.

Čelní strana může v nečinnosti svítit spořičem díky technologii AMOLED, který nespotřebovává tolik energie. Velikost 4 palce je přiměřená, čitelnost na slunci velmi dobrá. Moc nepotěší horší rozlišení obrazu, toť daň za Symbian. Jako velké plus hodnotím Clearblack technologii pro opravdové podání černé barvy. Samozřejmostí je krycí sklo Gorilla Glass, takže přední stranu opravdu nijak nepromáčknete nebo snadno nepoškrábete.

Trochu mi vadí tenká linka trojice tlačítek ve sklu displeje. Nad povrch moc nekouká a mohla být tlustější pro jistější ovládání. Za uši by výrobce mohl dostat za téměř neviditelné podsvětlení, tohle se nepovedlo. Vniveč tak přijde poblikávání tlačítka Menu při nové zprávě nebo zmeškaném hovoru, prostě jej neuvidíte ani v šeru. Ve tmě trochu ano.

Vlevo marně hledám ovladač hlasitosti, je totiž vpravo. Tamtéž se nachází stříbrný posuvný zámek displej a samozřejmě i spoušť fotoaparátu. Dole není kromě mikrofonu a poutka nic, konektory se rozmístily nahoře. Do poutka patří přibalené koženkové poutko na zápěstí, jak je vidět v našem videu.

K mobilu nedostanete kromě sluchátek, microUSB kabelu a nabíječky nic víc a tak se budete nahoře smutně dívat na HDMI výstup. Do něj patří speciální kabel, který třeba dokoupit…a to stojí mobil tolik peněz. Krytka HDMI nepůsobí moc spolehlivě, ale snad hned neupadne. Nekrytý microUSB oceníte na dobíjení nebo spojení s počítačem, vedlejší 3,5mm jack na poslech hudby. Hudební výstup z Nokie je velmi dobrý i do „dospělých“ sluchátek Koss.

Záda telefonu tvoří velký kryt baterie s kapacitou 1 400 mAh. Možná se to zdá málo, ale baterie něco vydrží. Linka ve spodní části je pouze efekt, to hlavní se odehrává výše. Modul s Carl Zeiss optikou obsahuje xenonový blesk a diodu na přisvícení. Ta svítí třeba při natáčení videa. Jediný hlasitý reproduktor o sobě dává vědět spolehlivě, možná jsme se mohli dočkat stereorepráčků po stranách. Krycí sklíčko objektivu je třeba přeleštit, po aktivaci focení se odsouvá elektronická krytka s cvaknutím. Tmavá oblast kolem objektivu zachytává otisky a otlačeniny, toto místo přichází do styku s podložkou. Takže po pár dnech tam najdete nějaké vrypy. Kryt baterie se musí vypáčit, pod akumulátorem objevíte srovnané sloty microSIM a microSDHC karty. Oba prázdné. Jelikož má Nokia 16 GB vnitřní paměti, mohlo by vám to na nějakou chvíli vystačit.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, fotogalerie, závěr

Reklama