Nokia Asha 203: vítejte v levném kraji! [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware, systém, funkce

Telefon podporuje přenosy v GRPS a EDGE, chybí tedy 3G sítě. To byste museli nějaké stokoruny připlatit a koupit dražší model Asha. Telefon má jen několik MB paměti, která se zaplní hodně rychle aplikacemi, takže dokoupení karty je nutností. Chod prostředí Series 40 je vcelku plynulý, dotykové ovládání může zlobit při rolování delšími seznamy. To se někdy otevírají nabídky bez povelu, zkrátka, jak se tiskne displej.

Zamknutý telefon jasně ukazuje velké hodiny, nelze změnit barevný motiv, jelikož je uložený pouze jeden. Z Nokia Obchodu si tedy nějaký stáhnete. Zobrazení pohotovostního displeje si lze upravit podle sebe, stačí vybrat aplikace ze seznamu. Klasicky se hodí informace z kalendáře, sociálních sítí, hodiny, oblíbené kontakty atp. Stiskem těchto widgetů se aplikace hned spouští. Takže tu máme další urychlení obsluhy, to podstatné se totiž nachází v menu Jdi na. Rolovací nabídka s barevnými ikonami také čeká na upravení. Hlavní menu obsahuje barevné ikony, které si jen tak od sebe nespletete. Oceňuji změnu velikosti popisků i textu ve zprávách, na menším displeji přijde vhod to největší zobrazení, jak vidíte na screenshotech.

U kontaktů si přiřadíte fotku, můžete jim ze seznamu odeslat e-mail, zprávu, nebo volat. Hlasitost sluchátka vyhovuje i pro rušnou ulici, zvonění jen tak nepřeslechnete. Pro SMS zprávy čeká řazení do konverzací, staromilci využijí klasický seznam podle data přijetí. Při psaní není problém být trochu rychlejší, než se stihnou zobrazit znaky. Na klávesnici se píše pohodlně, má jistý stisk. Nenároční uživatelé by mohli často používat FM rádio. To umí automaticky vyhledat stanice v okolí, dokonce nechybí RDS a automatické přelaďování. Stejně jako rádio, tak i přehrávač hraje na pozadí. Kvalita hudebního výstupu mne příjemně překvapila, hlavně hlasitost je na výši, zvuk pěkně prokreslený, tohle se bude líbit (samozřejmě testováno se sluchátky Koss).

Výkon 2Mpx snímače skoro nestojí za pozornost, ale budiž. Podprůměrná kvalita fotek je zřejmá, video nestojí za řeč. Fotit se dá na výšku i šířku, spoušť je pouze virtuální. Po stisku počítejte s nepatrnou prodlevou na uložení snímku.

Závěr

Nokia Asha 203 míří do rukou nenáročných uživatelů, kteří chtějí mobil pro volání a psaní SMS. V tomto ohledu poslouží výborně, navrch ocení dlouho výdrž na nabití. Ostatní funkce jsou tak nějak navíc, nezklame přehrávač a FM rádio. Nějaký ten budík a kalendář se taky najde. Majitelé Ashy asi nebudou mít datový balíček u tarifu a tak chybějící rychlá data nebudou reklamovat. Sen o Wi-Fi splní pouze draží modely Asha, třeba 302, 303 a 311.

O kompletní rodině Nokia Asha jsme vydali tento článek.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama