Nokia Asha 305 & 306: jedna bez Wi-Fi, druhá bez SIM [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware, funkce, závěr

Výrobce do modelů Asha 305 a 306 vložil dotykové rozhraní Series 40 2.0. Jde tak o hloupé telefony, přizpůsobené plně dotykovému ovládání. Chod systému závisí na slabším použitém hardwaru bez známého taktu procesoru, ale s jen 16 MB RAM; v každém případě počítejte s pohledem na „přesýpací hodiny“ při spouštění aplikací. V zamknutém stavu se dozvíte datum a čas, taktéž nové události. Mobil nemá notifikační diodu a tak tyto informace přijdou vhod. Zámek neumí mobil zcela odemknout, k tomu je potřeba táhnout obraz displeje na stranu. Pak se ukáže buď hlavní nabídka s barevnými ikonami, displej s hodinami a ikonami zástupců nebo jeden ze tří widgetů. Nastavit lze číselník, FM rádio nebo přehrávač. Jiné zvolit nejde. Displej se zástupci může obsahovat odkazy na oblíbené kontakty nebo aplikace. Tohle přijde vhod, jelikož v dlouhé hlavní nabídce s desítkami ikon není problém marně listovat dlouhé minuty.

Co se mi určitě hodně líbí, je informační lišta, kterou lze stáhnout z horního okraje displeje. V mžiku tu vypnete datové přenosy, bluetooth, Wi-Fi v případě Asha 306, dualSIM u 305, či vyberete vyzváněcí profil. Rovněž tu jsou odkazy na spuštění přehrávače, zobrazení kontaktů nebo rovnou skok do editoru zpráv. V této liště se ukazuje počet nových zpráv a hlavně vykukující kousek lišty ukazuje právě novou událost.

Obě Nokie se velmi hodí na použití hlasitého handsfree, reproduktor se opravdu hodně snaží. Při hovorech jsem nezažil nějaké zklamání, i hlasitost sluchátka je dobrá. U modelu 305 se dá volat ze dvou SIM karet, na příjmu je však vždy jediná a na druhé číslo se nikdo nedovolá. Ale poté vám od operátora dorazí SMS o zmeškaném hovoru. Pro psaní se hodí QWERTZ klávesnice na šířku, na výšku je totiž ukázána alfanumerická. Ťukání do menšího displeje bude vyhovovat menším prstům, pro mě to opravdu není.

Za zmínku určitě stojí dárek v podobě 40 her od EA, které stáhnete a nainstalujete z Nokia Obchodu. Odkaz najdete přímo v menu nebo v obchodu. Pokud si neradi hrajete, tak si pustíte FM rádio s RDS informacemi a automatickým laděním. Musí být připojena sluchátka, doporučuji si pořídit lepší. Kromě zábavy s rádiem zbývá ještě hudební přehrávač s knihovnou.

Přestože v telefonech není GPS modul, lze v aplikaci Mapy procházet mapy a plánovat výlety. Vše závisí na datových přenosech, v případě 306 toto řeší přítomnost Wi-Fi. Další data vyžaduje e-mailový klient s možností několika schránek. Samozřejmě se dá surfovat v prohlížeči a v neposlední řadě po sociálních sítích Facebook a Twitter. A jak Nokie fotí? Překvapivě nejde o totální výpadek, 2Mpx snímač se docela snaží, ale samozřejmě se pohybujeme v oblasti podprůměru. Video v rozlišení 176 × 144 bodů nestojí za pozornost.

Jak fotí Nokia Asha 305 & 306

Závěr

Oba telefony se mohou zkušenějším uživatelům zdát jako plastové hračky. Když se podíváme na cílovou skupinu nenáročných zákazníků, mají obě Nokie co nabídnout. Barevné konstrukce, dualSIM či Wi-Fi, k tomu přehledné prostředí a praktické funkce a trochu použitelný fotoaparát. Telefony dobře hrají, volají a posílají zprávy, k tomu organizační funkce a dlouhá výdrž. A cena kolem 2 tisíc korun? Skvělá!

Kapitoly článku:

  1. Představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama