Nokia Asha 308: takový klidný dualSIM [recenze]

Reklama

Značkový dualSIM si můžete pořídit ve zlaté barvě za slušnou cenu. Plastový telefon nabídne kapacitní displej, 2Mpx fotoaparát i podporu microSDHC karet. Prostředí Series 40 vychází vstříc jednoduchostí.

Nokia Asha 308 je jednoduchý telefon, který nabízí možnost být na příjmu na dvou SIM. Telefon to nepřehání s výbavou a podporou datových přenosů, díky tomu za něj nemusíte dát hodně peněz. Drobný telefon ocení i dámy, hmotnost ukazuje skvělých 102 g. Navíc v té zlaté variantě rozhodně zaujme okolí. Nokia Asha 308 je sestrou modelu Asha 309, která není dualSIM, ovšem má cenné Wi-Fi. Funkcemi a hardwarem jsou jinak zcela shodné.

Nokia Asha 308

Rozměry: 110 × 54 × 13 mm, 102 g
Displej: 3″, 240 × 400 bodů, 65 tis. barev, TFT LCD
Procesor, systém: ? MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: 64 MB, 128 MB, ano
Data: GPRS EDGE
Další konektivita: microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 2 Mpx, video: QCIF
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Asha 308 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, funkce, závěr

Konstrukce

Už dávno neplatí, že levné telefony bývají nekvalitně zpracované. U Asha 308 ani omylem neuslyšíte plastové skřípání nebo snad viklání krytů. Asha 308 je pevně slícována, ani při kroucení nevydá hlásku. Rozhodně pochválím nízkou hmotnost. Konstrukce je kompletně plastová s hladkým povrchem, až to někdy dost klouže. Je zřejmé, že kryty lákají otisky, s tím nic nenaděláme.

NokiaAsha308_1NokiaAsha308_2

Plasty se rovněž mírně lesknou, takže i ponurá tmavá varianta vypadá zajímavě. Přední stranu oživují dvě vystouplá tlačítka pod displejem, bohužel již nikoliv podsvětlená. Alespoň jdou dobře vidět popisky, lesknou se. Dobrou zprávou je kapacitní displej s podporou více dotyků najednou. Navíc krycí sklo je dost pevné a nelze jej promáčknout, jak to bývá u podobně levných telefonů. Displej reaguje ochotně, na přímém slunci něco málo vidět lze, jas se nedá nijak upravit.

NokiaAsha308_4NokiaAsha308_3

Velikost displeje není nijak přehnaná, kolem něj je ještě pořádný tmavý rámeček. Nad displejem slouží reproduktor, s nímž jsem neměl potíže při telefonování. Levá strana obsahuje dva sloty s připoutanými krytkami. Vedle sebe tak sedí slot microSDHC karet a SIM2. Krytky splývají s povrchem hrany, takže nijak nepřekáží.

NokiaAsha308_13NokiaAsha308_11

Nahoře je ráj konektorů, tady připojíte přibalenou nabíječku 2mm, ovšem dobijete mobil i přes microUSB třeba z počítače. Zde také zapojíte do 3,5mm jacku sluchátka, která lze využít pro hovory, mají tlačítko s mikrofonem. Sluchátka nejsou moc kvalitní, tomu se ale nelze divit.

NokiaAsha308_6NokiaAsha308_5

Pravý bok dostal dvojtlačítko hlasitosti a trochu výrobci vytknu umístění a velikost zámku displeje. Tlačítko je opět v rovině s konstrukcí, dost nevýrazné a malé. Chce to trochu cviku pro každodenní používání. Naštěstí není potřeba pro odemykání, stačí stisknout pravé vypínací tlačítko pod displejem, ten se rozsvítí a vy tažením displeje mobil odemknete.

NokiaAsha308_7NokiaAsha308_8NokiaAsha308_10NokiaAsha308_9NokiaAsha308_12

Zadní kryt je opět hladký s decentní texturou. V krytu se nachází 2Mpx snímač, už tu není blesk. Dole pak uslyšíte hlasitý reproduktor. Kryt vypáčíte třeba nehtem a objevíte baterii s kapacitou 1 100 mAh a pod ní další slot na SIM1. Baterie je dostatečná pro tento typ mobilu, jelikož při běžném použití na volání a zprávy nebudete dobíjet i tři dny v kuse. Záleží na stylu použití, ale na velké surfování přes podporované GPRS a EDGE to opravdu není.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, funkce, závěr

Reklama