Nokia Asha 308: takový klidný dualSIM [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, funkce, závěr

Hardware, funkce

Nokia Asha 308 přichází s procesorem 800 MHz a 64 MB RAM. Tato kombinace dostačuje na běžné použití telefonu, ať už je řeč o základních funkcích nebo instalaci aplikací, prohlížení fotografií. Občas se mobil trochu cukne, ale prostředí Series 40 není příliš náročné na animace. Prostředí Series 40 není neznámé, už jsme jej viděli třeba u modelu Asha 306, která je také dualSIM a tak je vše při starém. Ukázkové displeje si tedy vypůjčím od její recenze a některé popisující pasáže rovněž tak.

U Series 40 je podstatné rozdělení na tři pohotovostní displeje s vysouvací informační lištou, která ještě více usnadní práci s mobilem. Lištu lze stáhnout z horního okraje displeje. V mžiku tu vypnete datové přenosy, bluetooth, či vyberete vyzváněcí profil. V této liště se ukazuje počet nových zpráv a hlavně vykukující kousek lišty ukazuje právě novou událost. Také nechybí odkazy na psaní SMS, hovor a přehrávač. Horní část displeje obsahuje ukazatele síly signálu na obou vložených SIM. Displej se zástupci může obsahovat odkazy na oblíbené kontakty nebo aplikace. Tohle přijde vhod, jelikož v dlouhé hlavní nabídce s desítkami ikon není problém marně listovat dlouhé minuty.

Volat se dá volat ze dvou SIM karet, na příjmu je však vždy jediná a na druhé číslo se nikdo nedovolá. Ale poté vám od operátora dorazí SMS o zmeškaném hovoru. Pro psaní se hodí QWERTZ klávesnice na šířku, na výšku je totiž ukázána alfanumerická. Ťukání do menšího displeje bude vyhovovat menším prstům, pro mě to opravdu není.

Za zmínku určitě stojí dárek v podobě 40 her od EA, které stáhnete a nainstalujete z Nokia Obchodu. Odkaz najdete přímo v menu nebo v obchodu. Pokud si neradi hrajete, tak si pustíte FM rádio s RDS informacemi a automatickým laděním. Musí být připojena sluchátka, doporučuji si pořídit lepší. Kromě zábavy s rádiem zbývá ještě hudební přehrávač s knihovnou.

Přestože v mobilu není GPS modul, lze v aplikaci Mapy procházet mapy a plánovat výlety. Vše závisí na datových přenosech. Další data vyžaduje e-mailový klient s možností několika schránek. Samozřejmě se dá surfovat v prohlížeči a v neposlední řadě po sociálních sítích Facebook a Twitter. A jak Asha 308 fotí? Překvapivě nejde o totální výpadek, 2Mpx snímač se docela snaží, ale samozřejmě se pohybujeme v oblasti podprůměru. Video v rozlišení 176 × 144 bodů nestojí za pozornost.

NokiaAsha308_foto_4NokiaAsha308_foto_3NokiaAsha308_foto_2NokiaAsha308_foto_1

Závěr

Nokia Asha 308 představuje vylepšený model Asha 305, je oproti ní rychlejší, má více RAM. Za těch pár stovek navíc to asi stojí, nemusíte se dívat na přesýpací hodiny a čekat. Nokia Asha 308 je průměrný mobil pro méně náročné zákazníky, kteří hledají dotykový mobil s podporou dualSIM. Nedá se doporučit na surfování a sociální sítě, to je lepší model 309 s Wi-Fi. Na základní komunikaci postačí dokonale.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, funkce, závěr

Reklama