Nokia Asha 311: takhle se dělá hit [recenze]

Reklama

Nejvybavenější Asha na trhu své kolegyně hravě převálcuje. Kombinuje totiž samé dobré funkce, nechybí kapacitní displej, Wi-Fi i 3G s HSDPA. Dobrý dojem podtrhuje 1GHz procesor i 2GB karta v základu. Tak proč ji nebrat?

Nokia Asha 311 je zajímavou volbou pro všechny zájemce, kteří hledají malý levný telefon s kvalitním displejem a přitom netouží po operačním systému. Nokia vsadila na platformu Series 40 2.0 s řadou příjemných funkcí, včetně třeba vysouvací informační lišty. Platformu vydatně popohání 1GHz procesor a tak si nebudete při používání mobilu stěžovat na odezvu. Nokia Asha 311 se prodává jen ve dvou barvách, a to v testované šedé a zajímavější růžové. Zadní kryt je vždy lesklý a v ruce může trochu klouzat, navíc v tomto případě na svém místě nesedí dokonale. Obsah balení je tradiční, kromě mobilu a nabíječky s 2mm konektorem tu jsou sluchátka. Ta klasicky za moc nestojí, ale vyloženě nepoužitelná nejsou. V mobilu je již zasunuta microSDHC karta s kapacitou 2 GB.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, parametry, konstrukce
 2. Hardware, systém, funkce, závěr

Nokia Asha 311 v bodech

 • Dobře reagující displej
 • Gorilla Glass, Clearblack
 • Dobré podání černé barvy
 • 2GB microSDHC karta zdarma
 • Mírně se posouvá zadní kryt
 • Dobře hlasitý reproduktor
 • Nesvítí tlačítka pod displejem
 • Informační dioda
 • Mobil se dobíjí přes 2mm nabíječku i microUSB
 • Chybí spoušť fotoaparátu
 • Průměrné fotografie, jen VGA video

Nokia Asha 311

Rozměry: 106 × 52 × 13 mm, 95 g
Displej: 3″, 240 × 400 bodů, 65 tis. barev, TFT LCD
Procesor, systém: 1000 MHz, ne
Paměť, úložiště, karta: 128 MB, 140 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 3,2 Mpx, video: VGA
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Asha 311 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Konstrukce

Telefon je to opravdu malý a navíc lehoučký pod 100 g. Je tak malý, že třeba v kapse bundy o něm ani nebudete vědět. Zatímco brada mobilu je matná, zadní kryt se leskne a upatlává otisky. Design mobilu oživuje stříbrná lišta pod displejem, pro ovládání tu čekají dvě „sluchátková“ tlačítka. Bohužel nijak nesvítí. Příjemně mě překvapila informační dioda, která je přesně mezi nimi. Blikáním bílého světla dává najevo zmeškané události, ve dne moc vidět nejde.

Kryt displeje má na starost Gorilla Glass. Prvek z vyšší třídy je pevný a neprohýbá se, velikost displeje je pouze na 3 palcích. Kapacitní technologie u takto levné Nokie je premiérová, displej na doteky reaguje dobře. Na slunci toho moc vidět není, co naděláme. Nad displejem najdeme ještě čidlo vzdálenosti (displej pohasíná), a podsvícení. Zatímco levá strana nemá jediné tlačítko, napravo jsou dvě. Jeden je zámek mobilu, o něco výše pak slouží ovladač hlasitosti. Zámek mobilu klade odpor a si mobil například náhodou nezamknete. Na spoušť fotoaparátu je místa dost, ale není tu.

Přehled všech mobilů Nokia Asha najdete v tomto článku!

Na horní straně čekají konektory, po 2mm nabíječku, pak microUSB (dá se nabíjet i tudy) a 3,5mm jack. Zklamal mě zmíněný zadní kryt, na svém místě moc nedrží, a i když testuji zcela nový přístroj, tak se kryt posunuje o desetinky milimetru nahoru a dolů. Kvůli tomu na mobilu moc nedrží a tak jej lze velmi snadno sejmout. Nepřehlédnutelné místo zabírá 3,2Mpx fotoaparát, chybí LED blesk i autofokus. Pochvalu zaslouží Asha za výkon hlasitého reproduktoru, je to ta škvíra poblíž lesklé lišty vzadu. Pohon mobilu má na starost energie z 1 100mAh baterie. Když nebudete mobil moc trápit datovými přenosy a hrami, tak nebudete nabíjet i tři dny v kuse. Rozhodně nejde o „jednodenní“ telefon.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, parametry, konstrukce
 2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama