Nokia Asha 311: takhle se dělá hit [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware, systém, funkce

Asha 311 obsahuje 1GHz procesor a 128 MB RAM, což pro Series 40 2.0 stačí bohatě. S telefonem si užijete datové přenosy díky Wi-Fi i 3G s HSDPA a HSUPA. Pokud tedy máte datový balíček, využijete Nokii naplno. Vnitřní 140MB paměť nafouknete o kapacitu paměťové karty, uživatelsky dostupných totiž je něco přes 60 MB. Přibalená 2 GB se pro pár MP3 alb hodí, ale brzy narazíte na omezení a půjdete si koupit větší. Následující displeje pochází z modelu Asha 306, jehož recenzi najdete zde. Oba telefony mají shodné prostředí Series 40 2.0.

Platformu Series 40 2.0 nelze řadit do operačních systémů, i když se jim v lecčem podobá. Nabízí widgety, přepínání obrazovek tahy prstu, instalaci aplikací a další. Hned na zamykací obrazovce se dozvíte zmeškané události, když boxík s upozorněním přetáhnete prstem, hned se otevře registr hovorů nebo seznam zpráv. Po běžném odemknutí se ukáže buď hlavní nabídka s barevnými ikonami, displej s hodinami a ikonami zástupců nebo jeden ze tří widgetů. Nastavit lze číselník, FM rádio nebo přehrávač. Jiné zvolit nejde. Displej se zástupci může obsahovat odkazy na oblíbené kontakty nebo aplikace. Tohle přijde vhod, jelikož v dlouhé hlavní nabídce s desítkami ikon není problém marně listovat dlouhé minuty.

Mezi nejvyužívanější funkce patří nepochybně informační lišta, kterou lze stáhnout z horního okraje displeje. V mžiku tu vypnete datové přenosy, bluetooth, Wi-Fi, či vyberete vyzváněcí profil. Rovněž tu jsou odkazy na spuštění přehrávače, zobrazení kontaktů nebo rovnou skok do editoru zpráv. V této liště se ukazuje počet nových zpráv a hlavně vykukující kousek lišty ukazuje právě novou událost. Tento koukající „jazýček“ nezmizí, dokud lištu nestáhnete.

Prostředí Ashy se natáčí díky akcelerometru, ovšem pouze na levý bok, naopak to neumí. Series 40 nepodporuje multitasking, takže nelze spustit víc aplikací najednou. Tedy kromě rádia a přehrávače, ty hrají na pozadí. Při volání jsem neobjevil nějaké potíže, pro psaní se hodí QWERTZ klávesnice na šířku, na výšku je totiž ukázána alfanumerická; i ta jde ale přepnout na QWERTZ. Ťukání do malého displeje není moc pohodlné, je to o zvyku.

Pro surfování tu výrobce nainstaloval nový prohlížeč Nokia Browser s úspornějším přenosem dat, takže se stahují menší objemy. Za zmínku určitě stojí dárek v podobě 40 her od EA, které stáhnete a nainstalujete z Nokia Obchodu. Odkaz najdete přímo v menu nebo v obchodu. Pokud si neradi hrajete, tak si pustíte FM rádio s RDS informacemi a automatickým laděním. Kromě zábavy s rádiem zbývá ještě hudební přehrávač s knihovnou. Z organizačních funkcích tu máme kalendář, budíky, poznámky, úkolovník. Na mobilu si zahrajete Angry Birds, hardware telefonu je dostatečný, jen škoda nižšího rozlišení displeje.

Ani levný telefon nemůže postrádat fotoaparát, tady se fotí 3,2 Mpx. Určitě bych uvítal aspoň 5 Mpx a autofokus, velkou slávu neuděláte ani s VGA videem. Podívejte se sami. Snímač umí dělat jakoby širokoúhlé záběry, viz ukázky.

Závěr

Nokia Asha 311 se může právem chlubit dostatečným výkonem a hladkým chodem prostředí. Možná právě proto je dobrým favoritem ke koupi. Přítomnost Wi-Fi a rychlých dat je skvělou zprávou, telefon poslouží při organizaci času, čtení e-mailů, surfování. Co mu vlastně vytknout?

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama