Nokia Asha 200: dualSIM s pohodlnou klávesnicí

Reklama

Nokia Asha 200 patří svou cenou a výbavou do skupiny jednodušších telefonů. I tak má ale co nabídnout. Ocení ji především uživatelé, kteří posílají jednu SMS za druhou. Pomůže jim v tom dobrá klávesnice a hodí se podpora dvou SIM karet.

Telefon aktuálně seženete v internetových obchodech pod 2 000 Kč, současně si můžete vybrat z několika barevných variant. Nabízejí se růžová, bílá nebo černá. Na zahraničních stránkách jsem ale také narazil na zelenou, modrou nebo oranžovou verzi, které se u nás snad objeví také. Můžete tak mít docela výrazný mobil, který sice neohromí funkcemi, ale svou práci odvádí spolehlivě.

Design, konstrukce

Telefon jsme získali na test v pravděpodobně nejkonzervativnější černé barvě. Nízká cena není z konstrukce nijak patrná, telefon působí spolehlivým dojmem. Převažují lesklé části, z matného povrchu je vlastně jen klávesnice a boky přístroje. Záda jsou kompletně lesklá. Zajímavým designovým prvkem jsou jakoby prosvítající tečky ve spodní části kolem reproduktoru. Negativně hodnotíme škrábance, které se na povrchu objeví, pokud budete s mobilem častěji klouzat po nějaké ploše. Na zádech telefonu nechybí fotoaparát, který je oproti okolnímu povrchu mírně zapuštěný.

Na bocích mobilu nenajdete vůbec žádná tlačítka a to ani pro regulaci hlasitosti. Na pravé straně jsou pouze dva sloty, jeden pro microSDHC kartu, druhý pro sekundární SIM. SIM 1 se vkládá pod baterii.

Na horní hraně mobilu jsou celkem tři konektory. MicroUSB slouží pro spojení s počítačem, odkud můžete mobil také dobíjet. Na microUSB nabíječku ale Asha 200 nereagovala. Z elektrické sítě tak musíte telefon dobíjet starým typem úzkého konektoru Nokia. Větší z otvorů pak slouží jako audiokonektor pro připojení 3,5mm jacku.


Větší šířka telefonu určitě nevadí, v ruce se drží příjemně. Nadávat určitě nebudete muset ani na hmotnost.

Ovládání, displej

Klávesnice se Nokia Asha 200 povedla. Tlačítka jsou sice malá (jak je ostatně u podobného typu mobilu obvyklé), ale vzájemně se nepletou. Nemají totiž rovný povrch a tak hmatem krásně odlišíte, když se posunujete na jinou klávesu. Stisk doprovází decentní cvaknutí, tlačítka se při práci s mobilem také automaticky rozsvítí, podsvícené jsou primární i sekundární, oranžové, symboly. K nim se dostanete buď delším podržením tlačítka, nebo si pomůžete přidržením šipky v levém dolním rohu. Chválím i možnost rychlého přepínání profilů z pravého rohu.

Hlavní směrový ovladač i kontextové klávesy výrazně vystupují z povrchu telefonu. Mezi nimi je ještě další čtveřice tlačítek, která na pohled vypadají jako dotyková. Nedejte se ale mýlit, můžete je normálně stisknout. I když je na všechna tato tlačítka dost místa, zpočátku jsem s ovládáním trochu bojoval. Občas jsem neposunul palec dost vpravo ke kontextovému tlačítku a místo něj mačkal klávesu s obálkou. Velmi jsem naopak přivítal, že takřka pro všechna tlačítka se dají nastavit nějaké zkratky. A to je k levé kontextové klávese ještě standardně přiřazena funkce Jdi na. K často používaným nabídkám se tak dostanete opravdu velmi rychle.

Displej nové Nokie má úhlopříčku 2,4“, vzhledem k ceně a tomu, že je nedotykový, to bohatě stačí. Rozlišení je přitom solidních 320 × 240 a displej má aktivní zobrazovací TFT technologii. Alespoň trochu tedy na slunci čitelný je.

Díky šířce displeje vidíte všechny popisky v menu na jednom řádku bez rolování, kladně hodnotím možnost změny velikosti písma odděleně ve zprávách, kontaktech a menu.

Funkce

Nokia Asha umožňuje být současně na příjmu u obou dvou SIM. Hned pod displejem máte tlačítko, kterým se dostanete do nastavení SIM karet. Určujete zde, která z karet se má primárně používat pro určitou funkci (hovor, SMS, MMS, data), nebo telefon necháte, aby se vás před použitím vždy zeptal. Je to jednoduché a vše funguje bez problémů. Kvalita hovoru z druhé SIM mi připadala trochu slabší, zvuk nebyl tak čistý a zřetelný. Určitě ale je rozumět.

Nokia Asha 200 je jinak typickým zástupcem Series 40. Systém prošel dlouhým vývojem a je to na něm vidět. Uživatel má k dispozici vše podstatné. Pohotovostní displej zaplníte jednoduchými widgety, nevejde se jich sice mnoho, ale na výběr máte z deseti různých variant. Menu může mít podobu mřížky nebo seznamu.

Kontakty jsou vícepoložkové s vlastním zvoněním i obrázkem. Používat se dají skupiny, nastavit rychlé volby a také vyzváněcí profily. Ty mohou mít i dočasnou platnost a pak se přepnout na Normální.

Slabší stránkou telefonu jsou datové přenosy. To nejlepší, co dokáže Asha 200 nabídnout, je EDGE. Tím se trochu degraduje možnost přihlášení na sociální sítě, práce s e-mailem nebo připojování do Obchodu Nokia. U telefonu s cenou pod 2 000 Kč se ale absence Wi-Fi dá akceptovat.

Výborně jsou naopak zpracované organizační náležitosti. Do kalendáře přidáte až šest různých typů událostí (což už je na hranici přehlednosti), většinou nechybí připomenutí či opakování. K dispozici máte také poznámky, úkoly, diktafon nebo kalkulačku. Nechybí třeba ani stopky či odpočet. Základní výbava Nokia Asha 200 je tak lepší než u leckterého smartphonu.

Většinu multimediálních funkcí budete moci začít používat až po dokoupení paměťové karty, do interní paměti se toho mnoho nevejde. Z důležitých nastavení fotoaparátu zde najdete jen vyvážení bílé. Ukládání fotek je mimochodem jediná chvíle, kdy se telefon trochu zpomalí. Jinak je veškerá práce v menu nebo psaní zpráv velmi svižné.

Závěr

Nokia Asha 200 zatím patří k málo telefonům, které mohou nabídnout dualSIM a plnohodnotnou klávesnici. Stejnou výhodu má jen Alcatel OT 255D a to je ještě mnohem jednodušší telefon. Pro notorické psavce Nokia vyrobila takřka ideální mobil, který jim nabídne vše důležité. Kdyby nechyběla Wi-Fi, mohla si ale Nokia najít ještě mnohem více příznivců.

Nokia Asha 200 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Technické parametry a funkce Nokia Asha 200

  • Rozměry a hmotnost: 115 × 61 × 14 mm, 105 g
  • Displej: 2,4 palce (49 × 37 mm), nedotykový, TFT LCD, 320× 240 bodů, 262 tisíc barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Paměť: 10 MB, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon, stopky, odpočet
  • Multimédia: 2 Mpx fotoaparát, autofocus, video 176 × 144
  • Baterie: 1 430 mAh

Reklama