Nokia Autem už zvládá plnohodnotný offline provoz

Reklama

Aplikaci Nokia Autem mohou využívat všichni uživatelé smartphonů Nokia s operačním systémem Windows Phone. Před několika dny vydal výrobce aktualizaci na verzi 2.0 a tak nás zajímalo, jaké novinky se navigace přiučila.

Nokia Autem je výraznou konkurenční výhodou Nokie oproti jiným telefonům s Windows Phone. Ty totiž vlastní navigaci nenabízejí, musíte si nějakou koupit na Marketplace. První verze Nokia Autem v nás ale přeci jenom zanechala trochu smíšené pocity, od Nokie jsme totiž zvyklí na mnohem pokročilejší navigaci ve smartphonech. Nokia Autem 2.0 tedy celkem vzbuzovala zvědavost, jaké pokroky v navigaci výrobce nabídne.

Už ani kilobajt

Největší pozornost si rozhodně zaslouží plnohodnotný offline provoz. V nastavení přibyla nová volba, kterou můžete zakázat jakékoliv připojování navigační aplikace k síti. Vše tedy už plně závisí na samotném GPS a mapových podkladech stažených v telefonu.

Offline navigace funguje v praxi na jedničku.

Nalezení GPS signálu je otázkou několika okamžiků, aplikace se opravdu obejde bez jakýchkoliv datových přenosů. Pro jistotu jsem v nastavení vypnul i Wi-Fi, aby Nokia Autem neměla šanci nějak podvádět, výsledek byl ale skvělý. Signál GPS telefon nalezl do deseti sekund (zkoušeno s Lumií 800), žádný problém jsem nezaznamenal ani při zadávání trasy. Aplikace si také bez potíží poradila při náhlých změnách trasy, je vidět, že bez dat to jde opravdu bez problémů. Nově jsem si do aplikace stáhl ženský navigační hlas, mapy jsem měl v mobilu už z dřívějška.

Kromě zamezení datového přenosu se navigace nově naučila také upozorňovat na překročení povolené rychlosti. Místo ženského hlasu se ale tentokrát ozve jen decentní zaťukání. Výstrahu na překročení rychlosti ale můžete také úplně vypnout a v nastavení navigace najdete také šikovné volby, kdy vás má aplikace na překročení rychlosti upozornit. Nokia Autem také dokáže varovat před policejními radary.

Milou drobností je ukazatel dojezdu do cíle. Kromě času příjezdu může zobrazovat také zbývající vzdálenost nebo zbývající čas.

Změny jsou tedy jednoznačně pozitivní, přesto má Nokia Autem stále co dohánět. Nejvíce chybí možnost zadávání způsobu trasy, hodily by se body zájmu a vůbec veškerá funkčnost známá z Nokií s Belle nebo i starších. Také mne celkem zajímá, kdy zmizí ty podivné směrové šipky v nastavení. Určitě ale můžeme pozitivně hodnotit, že Nokia na navigaci stále pracuje a i přes nedostatky má před konkurencí obrovský náskok. Pokud chcete opravdu bezplatnou navigaci, kterou můžete použít i v zahraničí, Lumie jsou ideální volbou.

Reklama