Nokia Belle: aktualizace pod drobnohledem, co vše nabízí

Reklama

Už pár dní je k dispozici aktualizace operačního systému Symbian v mnoha populárních Nokiích. Pojďme se podívat, co nová aktualizace Nokia Belle nabízí, jak vypadá prostředí a co vše lze nastavit. Nachystali jsme 110 komentovaných displejů!

Nokia Belle je aktualizace stávajících systémů Symbian 3 a Anna. V současné době ji mohou prostřednictvím počítačového synchronizačního balíku Nokia Suite stáhnout majitelé Nokií N8, C7, E7, X7, C6-01, E6 a Oro; pro 500 se připravuje.

Související články:

Symbian 3 a Anna minulostí

Ukázkové displeje Symbianu Anna se od Belle odlišují grafickými prvky, mají tlačítka u spodního okraje displeje. Widgety musely být pohromadě v obdélníkovém prostoru, zcela chybí výsuvná informační lišta. Tohle je minulost, pojďme se podívat na Belle! Screenshoty pro tento článek jsme získali z Nokie E7.


Úvodní displeje

Belle nabízí až 6 pohotovostních displejů, kam si dáte umístit zástupce a widgety. Každý displej se může lišit jinou tapetou, nové widgety a zástupce na ně přidáte z katalogu. Ten se ukáže, když podržíte prst na displeji a vyberete, co chcete přidat. Umístění a velikost widgetů nejsou striktně dány, jak tomu bylo ve starších verzích Symbianu.


Sice je nelze zvětšovat, ale widgety se od sebe velikostí mohou lišit (přehrávač od kalendáře apod.). Ikony zástupců si posunete do volných míst, pro mazání využijete křížek. Velkou novinkou je výsuvná lišta z horního okraje displeje. Tam spatříte upozornění na události, běžící aplikaci v pozadí, odtud zapnete datové přenosy, změníte profil.

Hlavní nabídka

Grafické pozadí hlavního menu zůstává takové, jako na naposledy navštíveném pohotovostním displeji. Ikony se mohou zobrazit v mřížce nebo v seznamu, drobná kolečka indikují chod aplikací na pozadí. Jakmile nainstalujete desítky aplikací, bude se hodit vyhledávací okno, abyste je snadno vyhledali. Ikony zástupců se dají dle libosti přeskládat. Všechny podnabídky jsou již černobílé.

Kontakty

Smartphony s Belle sdílí paměť na kontakty i zprávy, takže tu není omezení jejich počtem. Seznam podporuje zobrazení avatarů, odsud se dají kontakty umístit na pohotovostní displej. Počítá se se skupinami kontaktů, individuální vyzváněním, řadou položek k uložení atd.

Zprávy

Zprávy si můžete prohlížet po složkách (přijaté, odeslané, koncepty) nebo v konverzacích. Dvoubarevně odlišené bubliny s texty obsahují grafické Smolíky a jasně ukazují, kdo co kdy napsal. Belle pro psaní poskytuje QWERTZ klávesnici i na výšku, přepnout ji lze na alfanumerickou nebo jen číslicovou. K lepšímu čtení poslouží zvětšení písma, nabízí se doručenky.

 

Hovory

Pro volání se dá listovat seznamem nebo použít virtuální číselník. Psaním znaků se filtrují kontakty. Další hovory zařídíte z protokolu hovorů, během hovoru se dá vypnout mikrofon, hovor přerušit, použít číselník pro tónovou volbu.

 

E-maily

Poštovní klient má přednastavené schránky od Gmailu, Hotmailu, Seznamu, Centrumu, přidáte si ručně i jiné. Podpora Exchange tu je také, ovšem jen jediné schránky. Klient čte složky, automaticky načítá poštu, synchronizuje to, co chcete. K tomu je na pohotovostním displeji pěkný velký widget.Hudba

Hudební přehrávač čte ID3 popisky a podporuje obrázky hudebních alb. Ukáže je v knihovně, můžete jimi efektně listovat. Soubory se dají využít jako zvonění na všechny hovory nebo ke kontaktu. V Belle se inovoval widgety přehrávače, nyní v něm roluje popis skladby a je vidět velká fotka alba.

Pro další hudbu čeká FM rádio. Odkaz na Hudba Ovi vede na webovou stránku, kde se dozvíte, že v ČR tyto služby nejsou k dispozici. Zábavná je předinstalovaná aplikace Shazam, která vám prozradí skladbu, kterou zrovna posloucháte z rádia, z mobilu apod.

O aplikacích k rozpoznávání hudby jsme psali v našem článku.

Mapy a navigace

Jelikož Belle pochází od Nokie, máme tu Nokia Mapy pro orientaci a také Autem k autonavigaci. Polohu můžete hlásit světu v aplikaci Tady jsem nebo využijete služby Průvodci s mnoha informacemi hotelích, restauracích apod.

Nokia Mapy podporují satelitní nebo typografické zobrazení, také 3D a noční režim. Mapy obsahují databázi bodů zájmu, samozřejmostí je hlasová navigace, změna pohledu a další funkce.

Fotoaparát a Galerie

V prostředí fotoaparátu se zorientujete snadno, tlačítkem vyvoláte menu nastavení s všemožnými úpravami při focení. Podporuje se geotagging i detekce obličejů. Posunem tlačítka se přepnete na režim záznamu HD videa. Galerie poskytuje náhledy na videa i fotky dohromady, při prohlížení funguje zoom tažením prstů. Zapnout si můžete prezentaci nebo editor fotografií, kde snímky různě poladíte.

Fotky z Galerie se dají ihned nastavit ke kontaktům, jako tapetu nebo obrázek při volání. Kromě editace fotek má Belle i přehrávač videa a editor videozáznamů. Přehrávač podporuje filmy DivX s českými titulky, jen je musíte uložit k filmu ve formátu Unicode a pod stejným názvem. Program na tvorbu videa a prezentací umí skloubit snímky, hudbu, přechody, zkrátka se z vás stane mobilní režisér.

Kalendář, poznámky, úkoly

Kalendář nabízí denní, týdenní, měsíční náhled a to u více kalendářů najednou. Zobrazit si můžete jen některé. Zadání událostí je hodně podrobné, ať už jde o obsah události, místo, čas, opakování, upozornění atd. Hned na počátku si zvolíte, zda zapisujete Jednání, Úkoly nebo Výročí. Určitě zamrzí, že widget na pohotovostním displeji nabízí náhled na jedinou nadcházející událost. Při měsíčním náhledu už je to lepší a přečtete si jich více naráz. Pro poznámky tu čeká jednoduchá aplikace, která pod datem uloží napsaný text. Prostě jen poznámky, nic víc.


Sociální sítě

Pro zobrazení sítí tu funguje stejnojmenná aplikace s aktivním widgetem. K sítím lze uložit účty Facebooku a Twitteru. V jednu chvíli můžete být připojeni jen k jednomu od každého. Prohlížet si je budete buď najednou, anebo odděleně. Obdélníkový widgety bohužel nedoznal nějaké změny nebo zvětšení a tak se musíte spokojit s dvouřádkovým zobrazení aktualizací stavů vašich přátel. Osobně raději používám pro Facebook stejnojmennou aplikaci, nicméně Sociální sítě použitelné jsou.

Hodiny, budíky

Digitální nebo analogové hodiny mohou obsahovat několik opakovaných budíků, zvolíte i dny, kdy budou aktivní. Aplikace nabízí i časy světových měst.

Internetový prohlížeč

Prohlížeč obsahuje RSS čtečku, pamatuje na záložky, zoomování prsty, surfování ve více oknech najednou. Zvětšit se dá písmo, ukládají se samy nejnavštěvovanější stránky. Možná tu trochu chybí rozcestník jako u Opery Mini; pro hledání si nastavíte Google. Flash podporuje, i když s ním někdy bojuje.

Nokia Obchod, aplikace

Vše o Nokia Obchodu jsme psali v našem článku + návod, jak nakupovat, instalovat aplikace.

Po přihlášení ke svému účtu Nokia můžete stahovat aplikace z Nokia Obchodu. Ten si pamatuje, co jste vše stáhli, uloží číslo vaší kreditky pro platbu těch placených atd.

Zbytky

Belle obsahuje kalkulačku, dále nemusíte doinstalovávat správce souborů, také je v základu. Nokia čas od času posílá do mobilu tipy k ovládání systému. Z praktických funkcí tu máme ještě záznamník s nastavitelnou kvalitou nahrávky. Belle obsahuje i Adobe PDF Reader a hlavně plnou verzi Quickoffice.


Nastavení

Telefon s Belle můžete ovládnout hlasovými příkazy. Belle spolupracuje s polohovým čidlem, pro ztišení volání a budíků stačí mobil otočit. Nové události může signalizovat podsvětlené tlačítko pro menu. K volbě přenosů po připojení USB datovým kabelem přepnete režim pod položkou USB. Tady aktivujete funkci modemu.

Reklama