Nokia C2-00: jednoduchá klasika se dvěma SIM

Reklama

Telefony s podporou dvou SIM karet sice nikdy nebudou patřit na vrchol zájmu, ještě dlouho ale zůstanou oblíbené. Uvědomuje si to i Nokia, a tak svoji nabídku v této oblasti stále rozšiřuje. Model C2-00 lze považovat za základní, i když má lepší výbavu než třeba Nokia X1-01.

Že Nokia nabízí docela slušný výběr mezi dualSIM telefony, o tom jsme se vás snažili přesvědčit v tomto článku. Dnes se podrobněji podíváme na telefon, který nám z předchozího srovnání vyšel jako střední cesta mezi trochu lépe vybavenou Nokií Asha 200 a naprostým lowendem X1-01.

Design a konstrukce

V této oblasti Nokia C2-00 nenabízí nic světoborného, svým designem jednoznačně odkazuje do historie. Jedná se o dříve naprosto obvyklý mobil klasické konstrukce s klávesnicí, čtyřsměrným ovladačem a menším displejem.

Telefon má plastovou konstrukci, jejíž kvalita je vcelku dobrá. Pouze silnější zmáčknutí zadního krytu prozradí slabé místo telefonu. Z fotek je snad alespoň částečně patrné, že přední strana s klávesnicí je lesklá, palec nahoru dáváme za zasazení displeje do světlého rámečku. Na matné zadní straně už tolik otisky prstů nezaznamenáte.

Kromě velmi strohé černé barvy se dá telefon pořídit i v bílém provedení nebo ve veselejší červené a modré barvě. Ve většině obchodů jsem ale narazil pouze na první dvě varianty.

Ovládací prvky po bocích přístroje jsou celkem klasické. Vzhledem k zaměření telefonu je ještě na pravém boku doplňuje slot na druhou SIM kartu. První vkládáte do telefonu až po sejmutí zadního krytu, stejně jako paměťovou kartu, kterou si ale k telefonu budete muset dokoupit. To je vzhledem k ceně celkem pochopitelné, trochu více by ovšem mohlo vadit, že chybí i propojovací microUSB kabel. Přeci jenom, díky přítomnosti karty se mobil dá použít i pro hudbu.

Na horní straně najdete 3,5mm jack pro sluchátka, na pravém boku se ještě nachází otvory pro microUSB a 2mm konektor pro nabíjení. Boční umístění není úplně šťastné.

Na bocích telefonu byste tentokrát marně hledali tlačítka upravující hlasitost, o to se stará hlavní čtyřsměrná klávesa. Také vypínací tlačítko chybí, místo něj použijete klávesu s červeným telefonkem.

Bok telefonu tak už jen ukrývá očko pro poutko, na spodu přístroje ještě najdete mikrofon.

Zadní strana nabízí kromě reproduktoru ještě objektiv fotoaparátu. Přisvětlovací dioda chybí, a tak už se dá předem usuzovat, že foťák bude spíše jednodušší.

Klávesnice, displej

Ovládání telefonu je stará známá klasika. Klávesnici a čtyřsměrný ovladač doplňují dvě funkční klávesy. Škoda, že všechna tlačítka jsou srovnána do jednoho bloku, ze kterého vystupuje jen hlavní ovládací prvek. Horizontální rozdělení je nezřetelné, takže bez vizuální kontroly klávesnice toho moc nenapíšete. Stisk tlačítek je spíše měkčí, doprovázený hodně nezřetelným cvaknutím.

Displej bohužel příliš líbivé pokoukání nenabízí. Kvůli přítomnosti fotoaparátu musí být barevný, monochromatické zobrazení by mu ale slušelo více.

Úhlopříčka 1,8“ už se dnes příliš často nevidí, přesto ani tak není rozlišení 128 × 160 bodů dostatečné. Displej má zřetelný rastr, lesklé boky odrážejí okolí, takže čitelnost není ideální ani v místnosti. Na slunci už je to přímo katastrofa.

Funkce

Zatímco displej příliš neohromí, nabídka funkcí představuje rozumný standard, na který se můžeme u Nokie spolehnout již dlouho. Nenáročný uživatel najde v telefonu (vzhledem k jeho ceně) vše, co potřebuje. Podívejme se ale nejprve na symbiózu fungování dvou SIM karet.

Obě karty zůstávají neustále na příjmu (pokud tedy s jednou z nich nevoláte), pro funkčnost druhé SIM je ale nutné, aby se v telefonu nacházela i první SIM karta, tj. ta, která je umístěna pod baterií. Nefunkčnost druhé karty při telefonování prosím chápejte tak, že se po ukončení hovoru bohužel vůbec nijak nedozvíte, že vám na druhou SIM někdo telefonoval.

Stejně jako u Nokia Asha 200, najdete i v tomto telefonu funkci Manažer SIM, bohužel ale chybí stejně podrobné nastavení. Vybrat můžete jen to, která SIM karta se bude chápat jako primární. Zvolit si pro různé úkoly různou SIM tentokrát není možné.

Kladně hodnotím, že v telefonu vždy jasně poznáte, kterou SIM kartou jste uskutečnili příslušný hovor, stejně dobrý přehled nechybí ani u zpráv.

Zvuková kvalita hovorů z obou SIM se dá považovat za dobrou. Telefon svou hlasitostí až nepříjemně překvapuje, takže pozor, aby váš hovor neposlouchalo i okolí.

Jak je na tom telefon s dalšími funkcemi? Adresář je docela podrobný, ke jménu uložíte spoustu položek. Tradičně velmi dobré je zpracování vyzváněcích profilů, učit by se mohly i mnohonásobně dražší smartphony. Kromě podrobného nastavení zvuků nabízejí profily i dočasnou platnost.

Možná trochu nadbytečně je v telefonu internetový prohlížeč. Velikost displeje ani jediné dostupná technologie – GPRS – na jeho používání příliš nenavnadí. Na přehledu ztrácejí v tomto případě i mobilní stránky.

Přítomnost dat se hodí spíše pro příjem a posílání e-mailů, které doplňují tradičnější SMS. Textovky zvládají predikci, vybrat můžete ze tří velikostí textu. Stejnou možnost máte i u kontaktů, na výběr jsou zde ovšem jen dvě velikosti.

Pěkně zpracované jsou organizační funkce. Používat můžete budík (bohužel ale jen jeden), kalendář, kalkulačku, poznámky (s délkou až tři tisíce znaků) či úkolovník. Nechybí ani odpočítávání a stopky. Tomu říkám kompletní výbava!

Chválím i hudební přehrávač. Pokud si dokoupíte paměťovou kartu, můžete poslouchat hudbu dle libosti. Jen pozor, na mnohagigabajtové kopírování do telefonu si vyhraďte dostatek času, klidně i několik hodin. A předtím si samozřejmě někde musíte obstarat microUSB kabel. Přehrávač dělí skladby podle interpretů, alb a žánrů, informace bere z ID3 tagů.

I když má telefon fotoaparát, VGA rozlišení by určitě nemělo být nějakým větším důvodem pro koupi. V nastavení se dá vypnout zvuk snímače, ukládat se dá i na paměťovou kartu. Fotoaparát nabízí několik základních efektů, měnit můžete i vyvážení bílé. Kvalita ale zůstane podprůměrná.

Závěr

Že jsou dualSIM telefony důležité, si Nokia jako jeden z mála větších výrobců uvědomuje. Ještě dříve se na tuto oblast zaměřil Samsung se svými telefony Duos. Asijský výrobce doposud nabízí větší variabilitu mobilů s dvěma SIM, Nokia C2-00 určitě nenabídne dotykový displej ani operační systém. Pokud ale chcete jednoduchý telefon na volání a psaní zpráv, C2-00 vás určitě dokáže oslovit.

Nokia C2 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia C2-00 plní svoji úlohu docela dobře. Na volání a psaní se jedná o dobrý mobil. Při jeho používání se ale musíte smířit i s řadou kompromisů. Displej vám bude skutečně dělat problémy, podrobnější nastavení bych si také představoval pro ovládání SIM karet. Škoda i chybějícího microUSB kabelu a fotoaparát je zde možná trochu navíc. Většina těchto námitek ale jen obtížně obstojí při doplnění ceny tohoto mobilního telefonu, která se bez potíží vejde pod 1 500 Kč.

Technické parametry a funkce Nokia C2-00

  • Rozměry a hmotnost: 108 × 45 × 15 mm, 74 g
  • Displej: 1,8 palce (36 × 29 mm), TFT LCD, 160× 128 bodů, 256 tisíc barev
  • Datové přenosy: GPRS, microUSB
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon, kalkulačka, stopky, odpočítávání
  • Multimédia: VGA fotoaparát
  • Baterie: 1 020 mAh
  • GPS: ne

Reklama