Nokia C5 5MP: jeden z nejlepších nedotykových telefonů (recenze)

Reklama

Pohrdáte dotykovými telefony a chcete mobil klasické konstrukce, s nímž budete hodně psát a volat? Tahle Nokia se vám navrch odvděčí dalšími funkcemi, nechybí navigace, rychlá data a potěší několikadenní výdrž. A co teprve cena!

Nokia C5-00 5MP není žádnou novinkou, v obchodech na ni narazíte už několik měsíců, i tak stále drží slušné pozice na žebříčku popularity a je nepochybně zajímavým kandidátem ke koupi. Její schopnosti využijí i náročnější uživatelé, kterým vyhovuje absence dotykového displeje a nepotřebují jeho velikou plochu. Pokud se někde setkáte s Nokií C5, jde o její předchůdkyni se slabším fotoaparátem a menší operační a vnitřní pamětí. Seznamte se s nenápadnou klasikou s luxusní klávesnicí a jednoduchým ovládáním prostředí Symbianu.

 

Nokia C5 5MP se právem kvalifikovala do našeho výběru 5 zajímavých mobilů s nedotykovým displejem.

Konstrukce

Výrobce Nokii natvaroval na rozměry 112 × 46 × 12 mm (hmotnost jen 95 g) a to vyhovuje podle četných internetových ohlasů i dámám. Kompaktní konstrukce obsahuje tradičně rozmístěné prvky výbavy. Vzhled navozuje elegantní dojem, mobil se dá sehnat v černé, šedé a bílé variantě, světlejší se bude líbit hlavně ženám. Je to taková „klasika“. Čelní stranu tak obsadil displej s velikostí 45 × 34 mm s rozlišením QVGA. Právě k displeji mají někteří majitelé výhrady, že se mění obraz naklopením mobilu, u testovacího vzorku jsem také něco takového spatřil. Displej se nedá pochválit za zobrazení na sluníčku, ale s tímhle se dá smířit. Pod displejem budou vaše prsty ladně klouzat po vypouklých tlačítkách klávesnice, právě ke klávesnici směřují pochvaly od majitelů, takováto tlačítka podporují svižné psaní čehokoliv. Mají „ideální“ zdvih a jasnou odezvu. Jak je vidět na fotkách, tak nad alfanumerickými klávesami jsou již v rovině srovnány funkční tlačítka. Snadnému pohybu v menu napomáhá vyčnívající směrová klávesa, na tenká lesklá tlačítka se symboly Menu a mazacího C budete muset přivykat. Právě C je totiž nebezpečně blízko u vypínacího tlačítka a tak se při psaní nejednou přehmátnete a psaní ukončíte. Dobrou viditelnost tlačítek zajišťuje silné bílé podsvícení, samotné symboly jsou vyvedeny čitelným fontem.

Přibalenou 2mm nabíječku a špuntová sluchátka (se zahnutým 3,5,mm konektorem!) budete připojovat na horní straně, tamtéž zasunete microUSB kabel, konektor nechrání žádná krytka. Hlasitost ovládnete dvojtlačítkem na pravé straně, pak si povšimnete dvířek microSDHC karet. Zatímco jejich otevření je hračka, samotné vyjmutí karty už námahu dá, ale jde to. Od výrobce dostanete 2GB kartu darem, pokud to myslíte vážně s poslechem hudby, určitě si koupíte větší. Na boku mobilu by mohl být zámek telefonu, ale to je výsadou dotykových mobilů.

Od levného telefonu bych snad ani nečekal nerezový kryt, ale je tomu tak. Zadní kryt baterie je u černé varianty z jedné strany natřený, po odsunutí z druhé strany stříbrný. K povrchové úpravě mají majitelé připomínky, že se po týdnech používání ošoupe, takže s tím je potřeba počítat. Pod krytem se schovala 1 050 mAh baterie. Její kapacita se zdá být nevelká, ovšem zkušenosti majitelů hovoří jasně, s tímhle telefonem nebudete nabíjet i 5 a více dní v kuse. Samozřejmě vše závisí na využití především datových přenosů a dalších funkcí, ale prostě to jde. Dobíjení může probíhat i přes USB z počítače.

Záda mobilu ještě okupuje 5Mpx fotoaparát, dokonce s bleskem. Právě fotoaparát doznal od modelu Nokia C5 vylepšení na 5 Mpx, i tak nedostal autofokus. Zkušební fotky prozradily, že tradičně vyhovují dobré světelné podmínky, na makro to nebude. Hrany objektů na snímcích splývají, fotky hodně šumí. Pro nějaké to nahodilé cvakání a uložení třeba na Facebook ale určitě poslouží dostatečně.

Hardware, systém

Nokia C5 5MP je telefon pro provoz v sítích GSM a 3G, včetně HSDPA a HSUPA, rovněž komunikuje s GPS. Modul Wi-Fi bohužel nenabídne a to může být její zásadní slabinou. Pokud tedy nemáte datový balíček a chcete si vydržovat aktualizovanou e-mailovou schránku v mobilu, tuhle Nokii nekupujte. Pro nějaké velké surfování to na druhou stranu moc není, displej není tak velký na pohodlné čtení, zvyknout se dá na vše. Mobil pracuje Symbianu S60 třetí edice s vylepšením Feature Pack 2, o jeho chod se stará 600MHz procesor s 512 MB RAM. Kromě 2GB přibalené karty si data uložíte do 270MB vnitřní paměti.

Zmíněný hardware se v prostředí Symbianu nijak neloudá, i v hlubších menu a obsazenou pamětí se pohybujete bez zdržení. Základní displej ukáže pohotovostní aktivní režim s populárními aplikacemi, zaplníte si jej dle přání různými informacemi. Mobil podporuje aktivaci spořiče, upravíte i jas displeje, velikost písma.

S mobilem se dobře telefonuje, nepřeslechnete reproduktor vyzvánění, jak je hlasitý. K vytočení kontaktu můžete rovnou na pohotovostním displeji začít psát jméno, seznam se filtruje a nabízí varianty. Jelikož má mobil sdílenou paměť pro kontakty, zprávy a další data, možnosti uložení jsou takřka nekonečné. E-maily si nastavíte v Mail for Exchange, kromě pracovní schránky nadefinujete i soukromé e-maily, ať už jedete přes IMAP a POP3. Mobil si přizpůsobíte aplikacemi z Nokia Obchodu, v menu najdete příslušný odkaz. Základní výbava obsahuje solidní kalendář s upomínkami, budíky, nechybí odkazy na sociální sítě. Pro cestování určitě použijete i navigaci s Nokia Mapami, vždyť jejich použití je zadarmo a nevyžaduje ani datové přenosy. Jen si do mobilu uložte mapy té země, kde se budete procházet, použijte balík Nokia Suite.

Návod k balíku Nokia Suite najdete v našem článku, poradíme s instalací aplikací z Nokia Obchodu.

Pro pravidelný poslech hudby se Nokia dá použít, ovšem s jinými sluchátky. Když pominu zahnutý jack dodávaných špuntů, tak jejich kvalita je nevalná. Hudební výstup hodnotím jako kvalitní, i hodiny poslechu ubírají na výdrží baterie minimálně.

Pro focení se telefon moc nehodí, jelikož se s ním fotí naležato, je to také neohrabané. Jako spoušť pracuje střed směrové klávesy. Je trochu zmatené, že fotky z Galerie si prohlédnete také při natočeném mobilu, každá další operace s nimi probíhá na výšku.

Koupit?

Jak z recenze vyplývá, tahle Nokia udělá radost klasickým vzhledem bez nějakých výstřelků a hlavně dotekového displeje. Právě nevelký displej nezpůsobí rychlé vybíjení baterie, hodně spokojeni budete za vynikající klávesnici. Fanoušci Wi-Fi se musí poohlédnout jinde, dnes již řada telefonistů však má aktivovaný nějaký ten datový balíček. I bez využití datových přenosů poslouží Nokia C5 5MP výborně, hodí se hlavně pro zprávy a volání. Nokia C5 5MP se prodává za nějakých 3 000 Kč a to je hodně zajímavá cena za chytrý mobil s dobrou výdrží.

Nokia C5 5MP – technické parametry a funkce

  • Rozměry a hmotnost: 112 × 46 × 12 mm, 95 g
  • Operační systém: Symbian S60 3rd Edition, Feature Pack 2, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 2,2 palce (45× 34 mm), TFT LCD, 320 × 240 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 600 MHz, 512 MB RAM, 270 MB ROM, paměťové karty microSDHC, karta 2 GB v balení
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník, diktafon
  • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, přehrávání AVI
  • Baterie: 1 050 mAh
  • GPS: ano, A-GPS, Nokia Mapy
Nokia C5 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

 

Reklama