Nokia Indoor – neztratíte se ani v budovách

Reklama

Nokii se možná celkově příliš nedaří, ale málokdo ji může upřít velké zásluhy na rozvoji navigace v mobilních telefonech. Jako první nabídla uživatelům tuto službu zdarma, mnohem dříve než ostatní nám také ukázala skvělé 3D mapy. A inovátorem v navigování chce zůstat i nadále.

Klasickou navigační službu založenou na signálu GPS myslím nemusíme příliš představovat. Více si o ni, ale také jejich konkurentech, můžete přečíst zde.  Nokia už ale nějakou dobu pracuje i na úplně jiném typu navigačního systému. Ten by se měl dát používat uvnitř budov, tj. přesně v těch místech, kam GPS nedosáhne.

V minulém roce jste možná zachytili zprávu, že Nokia chce tento problém vyřešit s pomocí speciálních satelitů umístěných uvnitř budov a schopných zaměřit hledaný cíl s neuvěřitelnou přesností až na 30 cm. Jak by to celé mohlo fungovat, pěkně ukazuje následující video.

Nějakou dobu se o indoor navigaci neobjevovaly žádné nové informace, Nokia na ní ale evidentně pracuje dál. Před několika dny totiž zveřejnila tiskovou zprávu, ve které oznamuje alianci s názvem In-Location. Ta v sobě sdružuje několik velkých společností, které by se měly na rozvoji celého systému podílet. Z mobilních značek nechybí například Samsung nebo Sony Mobile. Cílem aliance je především vzájemné sdílení dat a poznatků, které se indoor navigace týkají. Z tiskové zprávy je také zřejmé, že se nejspíše změnil technický způsob, jakým chtějí firmy navigaci uskutečňovat. Píše se totiž o primárním využití Bluetooth 4 a Wi-Fi, což vypadá podstatně snadněji.

Pokud jste se podívali na video u tohoto článku, možná je vám jasné, jak byste mohli jako uživatel podobný typ navigace využít. Konec bloudění na letištích, velkých kancelářských nebo obchodních komplexech. Určitě by se ale tato navigace hodila např. do nemocnic. Zákazníkům přinese její používání komfort, obchodníkům zase možnost přesného cílení reklamy, budou totiž přesně vědět, kde se zrovna nacházíte.

Indoor navigace by neměla být nijak vzdálená, zpráva se zmiňuje o pilotních projektech spuštěných v průběhu tohoto roku a větším komerčnějším nasazení v příštím roce. Těšíte se?

Reklama