Nokia Lumia 520: povedený Windows Phone za hubičku [recenze]

Reklama

Nový hit mezi Windows Phone telefony je tady! Barevné kryty, nejnovější systém, plynulý chod, skvělá cena, má to někde chybu?

NokiaLumia520_5NokiaLumia520_4

Nokia Lumia 520 patří k favoritům ke koupi smartphonu už od svého uvedení. Fanoušci Nokie a Windows Phone čekali na uvedení na trh netrpělivě, nasazená cena něco málo přes 4 000 Kč se hodně líbí. A telefon v barevných krytech jakbysmet.

Čím je Lumia 520 zajímavá

 • Skvělá cena, nejlevnější Windows Phone 8
 • Barevné kryty
 • Odolné krytí displeje
 • IPS displej
 • Zásoba exkluzivních aplikací od Nokie

Co Lumia 520 nemá a možná vám bude chybět

 • Přední kamera
 • LED blesk
 • Nepodsvícená přední tlačítka
 • Elektronický kompas, nefunguje např. LiveSight
 • „jen“ 512 MB RAM, některé hry nelze instalovat
 • Není USB kabel v balení

Nokia Lumia 520

Rozměry: 120 × 64 × 10 mm, 124 g
Displej: 4″, 480 × 800 bodů, 16 mil. barev, IPS LCD
Procesor, systém: 2 jádra, 1000 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 8000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 5 Mpx, video: 720p autofokus
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 520 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Nokia Lumia 520 je aktuálně nejlevnějším telefonem s Windows Phone 8 na trhu. Přes některá omezení a nedostatky ve výbavě jde o skvěle použitelný mobil pro nejrůznější typy uživatelů. Ať už hledáte telefon pro své rodiče nebo přítelkyni, neuděláte chybu.

Kapitoly článku:

 1. Obsah balení, představení, parametry, konstrukce
 2. Hardware, systém, funkce, závěr

Obsah balení a konstrukce

Nokia Lumia 520 se prodává v několika barvách, kromě testované žluté jde o modrou, černou a bílou. Tajně jsem doufal, že na test dorazí právě žlutá a podařilo se. Dle mého názoru právě s ní uděláte největší rozruch mezi svými přáteli. Žlutá se jednoduše povedla a pozornost strhává spolehlivě, jak jsem během 14 dní používání zjistil.

NokiaLumia520_1NokiaLumia520_2

V kompaktní krabičce se kromě telefonu nachází cestovní nabíječka, ovšem už tu není USB datový kabel. Raději bych tedy uvítal nabíječku s odpojitelným kabelem, takto musíte kabel dokoupit. Pecková sluchátka WH-108 mi v uších moc nedrží, dají se s nimi vyřídit hovory díky mikrofonu na kabelu. Dobrou zprávou je rovný 3,5mm jack. S telefonem jsem používal kvalitní špunty od Lumie 820 WH-208 a kvalita výstupu je na dobré úrovni. Pokud byste chtěli být originální, spolu s telefonem si rovnou kupte výměnné kryty v jiných barvách. Každý stojí přijatelných 150 Kč a tak telefon sladíte třeba s barvou oblečení nebo brýlí.

NokiaLumia520_4NokiaLumia520_3

Lumia 520 je smartphone s konstrukcí s příjemnými rozměry. Tloušťka do 10 mm je přiměřená, ani hmotnost 124 g nijak neruší. Zatímco přední část konstrukce je logicky zcela rovná díky displeji, záda se prohnula a dále zaoblila na všech bocích. Zadní kryt tak připomíná vaničku, v níž je vložen samotný telefon.

NokiaLumia520_11NokiaLumia520_10

Displej telefonu má velikost 4 palce a rozlišení 480 × 800 bodů, jde o IPS technologii. Nad displejem nechybí čidlo přiblížení a čidlo automatického jasu. Nad displejem bdí ochranné sklo, nejde tak o značkový Gorilla Glass. I tak je dost tvrdé a konstrukce je díky němu pevná. Při silném stisku lze na displeji vykouzlit duhu. Povrch láká otisky a tak je telefon často upatlaný.

NokiaLumia520_6NokiaLumia520_5

Pro osvětlení displeje jsem raději volil manuální plný jas, aby na slunci něco bylo vidět. Automatika má tendenci energií šetřit. Dotýkání displeje lze realizovat rovněž v rukavicích, povrch se super citlivý, pokud tak aktivujete v nastavení. Už se bohužel nedostalo na Clearblack vrstvu, takže černá je spíše tmavě šedá.

NokiaLumia520_7NokiaLumia520_9

Pod displejem sídlí trojice ovládacích tlačítek. Senzorové klávesy nejsou podsvícené, tady se šetřilo. Alespoň že bílé popisky jsou dobře viditelné, samozřejmě nikoliv ve tmě. Jejich citlivost je přesná, není nutné je tisknout vícekrát po sobě apod. Nad displejem možná někdo bude postrádat přední kameru na videohovory, mě tedy vůbec neschází. Plastový kryt má matný povrch a tak jej otisky nezaplníte. Na druhou stranu se na něm občas uchytí nečistoty na světlém podkladu to jde vidět, někdy je potřeba vyčistit. Kryt má nahoře otvor pro 3,5mm jack na sluchátka, levá strana je zcela holá. Dole se mobil nabíjí microUSB, spodní připojení vyhovuje pro současné telefonování a dobíjení. Pravý bok obsahuje seřazená tlačítka s jistým stiskem, která jsou nepatrně vystouplá. Tady najdete dvojtlačítko hlasitosti a rovněž zámek mobilu uprostřed. Nejníže je spoušť fotoaparátu, ta vyčnívá nejvíce.

Záda telefonu obsahují jen 5Mpx fotoaparát s autofokusem, už tu není LED blesk, který by mohl posloužit jako svítilna. Snímač ovšem podporuje HD video, což potěší mnohé mobilní fotografy. Nepatrný otvor ve spodní části představuje výkonný hlasitý reproduktor. Při položení telefonu na stole nebo jiné podložce se částečně tlumí, pomůže proti tomu vyšší hlasitost na zvonění.

NokiaLumia520_8NokiaLumia520_12

Kryt na mobilu drží spolehlivě, sundat jej lze páčením nehtem na jakékoliv hraně, výrobce nějaký výřez nenachystal. Na krytu je z vnitřní strany nalepena výstelka pro utěsnění prostoru mezi baterií. Ta tak sedí na svém místě a nepohybuje se. Baterie s kapacitou 1 430 mAh blokuje přístup k microSIM slotu a slotu microSDHC karet. Výdrž mobilu patří mezi dobré vlastnosti, při zapnutém spořiči není problém zvládnout dva dny bez nabíjení. V případě, že telefon bude sloužit jen na domácí Wi-Fi pro sociální sítě, pro volání a SMS, tak ani tři dny nebudou problém.

Kapitoly článku:

 1. Obsah balení, představení, parametry, konstrukce
 2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama