Nokia Lumia 710: dvojitá lavina růžové barvy (recenze)

Reklama

Trochu přehlížená sestra špičkové Lumie 800 nabízí stejné funkce jako ona a přitom je o několik tisíc korun levnější. Rozdíly najdeme v konstrukci, typu displeje, fotoaparátu, vnitřní paměti; operační systém Windows Phone 7.5 zůstal beze změn a je to jen dobře.

Nokia Lumia 710 je spíše novinkou v pozadí, marketingová podpora Nokie preferuje dražší Lumii 800. I 710 však určitě stojí za pozornost, vždyť telefonů s Windows Phone cenovkou 6 – 8 000 Kč není mnoho, přesvědčte se v našem článku. V redakci se nám objevily hned dvě stejně barevné Lumie, z růžové barvy až oči přechází!

Nokia Lumia 710 8GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Související články:

Video – obsah balení, konstrukce

Konstrukce

Modrá krabička telefonu drobným popiskem prozrazuje, kterou barvu jste si to koupili (a že jich je ke koupi hodně). V našem případě jde o kombinaci černé/fuchsia, tj. růžové. Balení kromě telefonu obsahuje úhledně srovnané stručné návody, síťovou microUSB nabíječku, datový kabel a špuntové handsfree WH-208 s rovným 3,5mm jackem. I když se zadní kryt 710 dá měnit, jiný od výrobce nedostanete, musíte dokoupit.

Telefon připomíná hlavně telefon, nejde o zaoblené placky typu Lumie 800, takže mobil má příjemnou tloušťku i rozměry 119 × 62 × 13 mm při 126 g. Ve třídě Windows Phone mobilů tak nijak nevyniká ani nepřečnívá. Na těle mobilu není vidět ani cítit kov, celoplastová konstrukce je však pevná a odolá se ctí kroucení. Házení na zem bych raději nedoporučoval.

Mobil se natvaroval příjemně do dlaně, potíže s ním nemají ani menší ženské ruce. Hrany nejsou vyložené oblé ani hranaté, do prstů nijak netlačí. Čelní strana je rovná jak zrcadlo, aby také ne, když se díváme na ochranné sklo Gorilla Glass. Promáčknout a udělat duhu na displeji lze stěží, rozhodně se pod dotyky sklo nekroutí. Pod sklem se vyjímá 3,7″ displej s technologií TFT, to u dražší 800 máme AMOLED. Rozlišením 480 × 800 bodů si mohou sestry podat ruce, nicméně podáním barev je to u AMOLED jiná káva. Pokud se telefony dají vedle sebe, sáhnete po ostřejších a výraznějších odstínech u AMOLED. Kvalita TFT tak nijak neohromí, samozřejmě poslouží bez problémů. S čitelností na světle to není vůbec zlé, automatické čidlo svoji práci odvádí na jedničku a bleskově.

Ovládací tlačítka

Pod displejem se setkáváme s trojicí tlačítek v jednom pruhu, který vyčnívá nepatrně nad povrch skla Gorilla Glass. Při prvním setkání jsem z nich nebyl nadšený, přece jen jsem namlsaný ze senzorových kláves jiných telefonů. Tlačítka kladou přiměřený odpor, nestěžuji si ani na tlačítko Menu uprostřed. Levé tlačítko slouží pro návrat, to vpravo spouští vyhledávač Bing. Na rozdíl od senzorových tlačítek u Lumie 800 se nestává často,že bych omylem spouštěl vyhledávač ťuknutím do klávesy. Je potřeba ji opravdu stisknout. Některé modely 710 prý obsahují vrzající klávesy, to není případ dvojice 710, co mám k dispozici. Výtku mám k délce bílého podsvětlení, tlačítka pohasínají dříve než displej a tak je často hledám poslepu. Naštěstí jich není tolik.

Nad displejem kromě čidla přiblížení a senzoru světla sídlí reproduktor, přední kameru tu nenajdeme. Zvuk ze sluchátka uslyšíte i na ulici, k tomu nemám připomínek. Hrana mobilu kolem displeje je nepatrně vyvýšená a tak ochrání proti poškrábání při položení na podložku. Horní strana poskytuje microUSB konektor, který neschovává krytka jako u Lumie 800. Osobně nejsem fanda krytek, stejně je musím denně otevírat pro nabíjení. Uprostřed strany trůní jack sluchátek a ještě nenápadný zámek/tlačítko vypnutí mobilu.

Boky mobilu už tvoří kryt, který se sem přelévá ze zadní strany. Plast s matným povrchem na mobilu drží pevně, docela lehce jej odstraníte nehtem v příslušném výřezu na levé straně uprostřed. Kryt je prohnutý tak, že mobil se dá točit na zádech a třeba s ním hrát populární hru na náhodu. Na krytu se nechytají otisky a ani týdny používání nedokládají škrábance. Na pravé straně se nachází stejně zbarevná a nepoosvětlená tlačítka hlasitosti a spouště.

Záda mobilu se mi líbí, mřížka kryje drobný monoreproduktor. Nepřehlédneme čočku 5Mpx fotoaparátu s autofokusem a silnou LED ke svícení a blesku. Umístění fotoaparátu mi vyhovuje, čočku si tak náhodou nezakryju prstem při focení. Kryt je z vnitřní strany vyztužený měkkými vložkami, aby doléhal na baterii a spodní část telefonu. Velká baterie BP-3L obsahuje náplň 1 300mAh , až po jejím vyjmutí se zpřístupní SIM slot. Lumia funguje pouze s menší microSIM, takže je potřeba řezat nebo SIM vyměnit u operátora. Ohledně výdrže mohu potvrdit, že tu máme další „jednodenní“ smartphone. Všechny možné datové přenosy, psaní zpráv, e-mailů, surfování, instalace z Marketplace, focení a další aktivity Lumii bez potíží dostanou. Když se trochu uskrovníte, dva dny akumulátor zvládne.

Hardware, systém

Výkonově je na tom Lumia 710 stejně jako Lumia 800, totéž se samozřejmě týká všech funkcí Windows Phone 7.5. Abychom se zbytečně neopakovali, prosím přejděte na naši podrobnou recenzi Lumie 800.

Podstatným rozdílem je velikost vnitřní paměti, kvůli absenci karet si tak musíme vystačit u Lumie 710 s 8 GB místa. I tak není přístupná celá kapacita, a tak na uživatelská data zbývá asi 6 GB. Řešením je častá synchronizace se SkyDrive nebo Zune a počítačem.

Jak se Lumia 710 liší od Lumie 800?

Lumia 710 vs. Lumia 800

Rozměry, hmotnost

119 × 62 × 13 mm, 126 g

117 × 61 × 12 mm, 142 g

Displej, rozlišení

3,7″ TFT LCD, 480 × 800 bodů

3,7″ AMOLED, 480 × 800 bodů

Vnitřní paměť

8 GB

16 GB

Kapacita baterie

1 300 mAh

1 450 mAh

Fotoaparát, blesk

5 Mpx, LED blesk

8 Mpx, 2 LED blesk

Fotoaparát – fotky a video

Aplikaci fotoaparátu rychle spustíte i z uzamknutého stavu podržením tlačítka spouště. Tato funkce se dá vypnout. Postřehy z focení, ukázkové fotky a videa najdete v dřívějším článku. Pro nedočkavé – tady je video s ukázkovými fotkami.

Koupit?

Nokia Lumia 710 na mne rozhodně udělala dojem. Líbí se mi její rozměry, jsem spokojený s pevností konstrukce, „přežiju“ i TFT displej. Na tlačítka pod ním se zvyknout dá, i když senzorová jsou mnohem pohodlnější (současně používám HTC Radar). Lumia 710 zodpovědně drží místo v nižší třídě smartphonů s Windows Phone, i když třeba nemá ani kousek kovu na konstrukci. Obchodně se určitě povedly barevné kryty a kombinace s jinak zbarveným předním krytem, přece jen hromady černých a šedých mobilů moc nezaujmou. Asi nemá moc velkou cenu spílat Nokii, že má „jen“ 8 GB prostoru, pro data ještě méně, když ostatní konkurenti na tom jsou stejně.

Technické parametry Nokie Lumia 710

  • Rozměry a hmotnost: 119 × 62 × 13 mm, 126 g
  • Operační systém: Windows Phone 7.5, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,7 palce (49 × 81 mm), kapacitní, TFT LCD, 480 × 800 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 1,4 GHz, 512 MB RAM, 8 GB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník
  • Multimédia: 5 Mpx fotoaparát s autofokusem, LED blesk, HD video
  • Baterie: 1 300 mAh
  • GPS: ano, A-GPS

Reklama