Nokia Lumia 800: nejzajímavější telefon současnosti (recenze)

Reklama

Nejdůležitější telefon Nokie za několik posledních let je tady. Lumia 800 nabízí operační systém Windows Phone, navigaci, perfektní displej a nadčasový design.

Poslední dny mám pocit, jako by operační systém Windows Phone startoval teprve nyní. To, co Nokia rozpoutala v souvislosti s uvedením přístrojů Lumia, se totiž na našem malém trhu (a stejně tak celosvětově) jen tak nevidí. Nokii ale na tomto přístroji mimořádně záleží a mohu s čistým svědomím říct, že zvýšená péče se netýká jen marketingu, velký kus práce je vidět i na samotném telefonu. Ten má jednoznačně nakročeno k tomu, aby se stal jednou z legend finského výrobce.

Nic si nenalhávejme. Windows Phone už tu byl dřív, stejně jako takřka totožná konstrukce přístroje. Nokia ale přesto chybu neudělala. Design mobilu je totiž nadčasový a Windows Phone se s nedávnou aktualizací na verzi 7.5 Mango stal ještě zajímavějším systémem. Lumie tak nastupují do rozjetého vlaku, ale současně ho pořádně zrychlují. Jestli to bude stačit, z telefonu se stane hit a nakopne nové úspěchy finského výrobce, se ještě uvidí, Nokia ale může mít svědomí čisté. Pro budoucí úspěch udělala naprosté maximum. Jestli nevyjde tohle, tak už nic.

K telefonu mám tentokrát trochu více osobních poznámek. Možná vás nezajímají, jsou proto viditelně odlišené kurzívou. Vynechejte je, pokud chcete číst pouze fakta telefonu.

Design, konstrukce, rozměry

Nad designem telefonu už jsem se docela rozplýval v prvních dojmech, není proto nutné se opakovat. Zmíním jen to nejdůležitější.

Nokia Lumia 800 je pravděpodobně tím nejhezčím telefonem, jaký jsem kdy testoval.

A to se mobilním telefonům věnuji už více jak osm let. Právě díky úžasnému designu mohu říct, že používání telefonu mne opravdu baví.

Konstrukci přístroje tvoří polykarbonátový celek, ze kterého vystupuje pouze displej. Lumia 800 vás nepustí k baterii, tento nedostatek ale kompenzuje konstrukčně mimořádně odolným tělem. Pravý bok telefonu nabízí čtyři kovová tlačítka. Kromě zapnutí/zamčení ještě regulaci hlasitosti a spoušť fotoaparátu. To je velmi podstatný rozdíl oproti Nokii N9, ze které Lumia 800 vychází. Všechna tlačítka se dají velmi pohodlně nahmatat, stisk je naprosto jistý a na svém místě drží spolehlivě.

Nokia si to vymyslela velmi chytře. Na N9 s operačním systémem Meego, který sama odpískala, si vyzkoušela konstrukci a zjistila reakce uživatelů. Design Lumie 800 už tak mohl být celkem jistá trefa do černého.

Zatímco boky telefonu jsou zaoblené, horní a spodní hrana jsou naprosto ploché. Na spodu se nachází hlasitý reproduktor, horní strana nabízí audiokonektor, pod výsuvnými dvířky se nachází microUSB a vpravo od něj šuplík s microSIM. Přístup ke konektoru i SIM funguje na jedničku, raději ale dávejte pozor, abyste dvířka neutrhli. Vypadají spolehlivě, ale ruku do ohně za ně nedám dřív než po půl roce.

Kritizovat telefon za přítomnost microSIM nehodlám. Získat dvě SIM mi v prodejně operátora trvalo asi minutu a ještě méně času zabere oříznutí jedné z karet.

Druhým slabým místem telefonu by se mohl stát lesklý proužek na zádech. Kromě jména výrobce je v něm ještě objektiv fotoaparátu. Zatímco polykarbonátové tělo jen tak snadno nepoškrabáte (a když už, mají škrábance stejnou barvu jako zbytek přístroje), stříbrný pruh by se trochu odřít mohl. Stačí zády telefonu trochu nešetrně jezdit po povrchu stolu a neštěstí může být na světě.

Hodně futuristicky na mě působí přední strana s displejem. Ten pokrývá odolné Gorilla Glass, displej ale hlavně jakoby vystupuje z povrchu mobilu. Působí to hodně neobvykle, ale přitom velmi zajímavě. Další skvělý designový nápad. Nad displejem se nachází jen nápis Nokia a reproduktor. Spodní část zabírají tři dotyková tlačítka, typická pro operační systém Windows Phone. Návrat zpět, vstup na pohotovostní displej a vyhledávání.

Je škoda, že tlačítka nejsou ještě o kousek níže, místo na to teoreticky je. S ovládáním by to problémy nedělalo a displej by byl o kousek větší.

Rozměry telefonu jsou příjemným kompromisem. Lumie 800 nebude působit příliš nepatřičným dojmem v dámských rukou a neztratí se ani u pánů. Hmotnost 142 g je bohužel trochu více, než by člověk čekal, 117 × 61 × 12 mm už jsou ale opravdu tak akorát.

Vyšší hmotnost na druhou stranu vytváří dojem větší hodnoty telefonu. Uvědomil jsem si to při srovnání se Samsungem Galaxy Nexus. Ten má lepší rozměry, ale díky nižší váze a plastové konstrukci působí vedle Lumie 800 laciněji.

Telefon jde do prodeje v černé, modré a růžové barvě. Do budoucna se snad počítá ještě s bílou.

Uvědomuji si, že za část mého okouzlení telefonem může testovaná modrá varianta. Černá mi připadala obyčejnější, růžová se hodí spíše pro manželku. Každá barva ale má něco do sebe, jen bych velmi rád viděl i další barevné varianty. Telefon by si je určitě zasloužil.

Obsah balení, příslušenství

Telefon se prodává v docela malé krabičce, která narostla hlavně do výšky. V jednotlivých patrech najdete kromě samotného telefonu ještě pouzdro na mobil, návody, microUSB kabel, špuntová sluchátka (slouží i jako anténa pro rádio) a nabíječku s USB koncovkou. K telefonu se dá dokoupit také spousta zajímavého příslušenství, podrobně jsme se mu věnovali zde. Zahrnuje hlavně různá pouzdra, sluchátka a držák do auta.

Přiložené návody jsou jednoduché, nečekejte žádnou tlustou brožuru. Seznámí hlavně s principy ovládání mobilu, poradí s přehráním kontaktů a upozorní na nejdůležitější i nejzajímavější funkce.

Pouzdro na mobil barevně docela odpovídá samotnému telefonu a hlavně na něm velmi spolehlivě drží. Přesně kopíruje všechny důležité otvory (pouze k šuplíku se SIM se nedostanete) a spolehlivě zabrání případnému poškrábání stříbrného proužku na zádech.

Psal jsem o tom už v preview, ale zmíním to znovu. Nokia Lumia 800 vypadá v obalu právě tak dobře jako bez něj. Obal rozhodně nijak nenarušuje dojem z perfektního designu.

Hardware, displej, baterie

Hardwarové specifikace telefonu by nezaujatého pozorovatele mohly zklamat. V tomto ohledu Lumia 800 špičku nepředstavuje. Má procesor Qualcomm s taktem 1,4 GHz a 512 MB operační paměti. Velký problém by mohla představovat interní paměť, paměťové karty, stejně jako u všech Windows Phone zařízení totiž chybí, a tak musí stačit 16 GB. A z těch máte k dispozici 13,8 GB.

Nokia Lumia 800 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 

Telefon podporuje rychlé datové přenosy (maximem je HSDPA), má Wi-Fi i bluetooth. Komunikaci s počítačem obstarává USB. Někomu by snad mohlo chybět jen HDMI. V systému naopak nemůže chybět GPS (s neuvěřitelně rychlou fixací i bez A-GPS – jde doslova o sekundy) a gyroskop.

Papírově nejsou dokonalé ani parametry displeje. Úhlopříčka 3,7“ není žádný zázrak, takový HTC Titan má o celý palec navíc. Rozlišení 480 × 800 bodů už jsme viděli u spousty displejů. Displej Lumie 800 má ale přesto co nabídnout. Kombinace AMOLED a technologie Clear Black vytváří naprosto perfektní čitelnost a to i na slunci. Marně přemýšlím o druhém takovém telefonu, snad jen iPhone 4 se přibližuje.

Displej doplňují senzory přiblížení a automatická regulace jasu. Škoda, že jim nedělá společnost i nějaká informační dioda, ta mi při používání skutečně chyběla.

Lumia 800 je po velmi dlouhé době telefonem, u kterého nehrají hardwarové specifikace až takovou roli a zajímal jsem se o ně jen s ohledem na recenzi. Mnohem důležitější je to, jak se telefon používá, jak reaguje na vaše podněty a v tomto ohledu je telefon takřka bezchybný, skutečně jsem postrádal jen diodu.

Kapacitu baterie tentokrát nemohu zkontrolovat, musím tak věřit informacím výrobce o 1450 mAh. Výdrž už mohu ověřit mnohem snáz. Bohužel, v tomto ohledu zůstává Lumia 800 stejná jako ostatní smartphony dneška. Jednodenní výdrž při intenzivnějším použití, při hraní her nebo sledování videa i častější dobíjení. Když vypnete synchronizaci, datové přenosy a telefon budete používat pouze pro volání či SMS, dostanete se i k třídenní výdrži.

V nastavení je spořič baterie, který můžete aktivovat okamžitě, nebo při nízké kapacitě. Vidíte také procentuální informaci o stavu baterky a odhadovaný čas výdrže. To je ale pouze orientační hodnota.

Operační systém Windows Phone

Operační systém Windows Phone už není na trhu nováčkem. Zásadní posun znamenala aktualizace na verzi 7.5 Mango, která vyřešila spoustu připomínek uživatelů. O systému si můžete přečíst i v jiných recenzích na Windows Phone přístroje, podoba OS se totiž nemění a respektuje to i Nokia.

Pokud je pro vás Windows Phone novinkou, zkusím vám systém charakterizovat.

Základem je maximální jednoduchost.

Zapomeňte na množství nastavení z konkurenčního Androidu, zde je vše pokud možno co nejsnadnější a velmi intuitivní. Mnohdy vás to potěší, jindy naštve. Rozčilují třeba chybějící vyzváněcí profily, absence podpory paměťových karet, nutnost používat pro synchronizaci veškerého obsahu Zune, složité nastavení vyzvánění, zákaz přístupu do interní paměti…

Windows Phone naopak takřka k dokonalosti dotáhnul propojení s Facebookem (přímo v systému je integrován i Facebook Chat), pochopitelné je provázání se službami Microsoftu a naprosto vás dostane rychlost a blesková odezva systému. Microsoft konečně uspokojivě vyřešil multitasking (ano, funguje!), perfektní je internetový prohlížeč, nákup hudby a aplikací. Stačí si pořídit Windows Live ID účet a můžete začít plnit mobil daty. Marketplace už je celkem solidně zaplněný, jen zamrzí, že u konkurence jsou zatím ty stejné aplikace o poznání levnější. Nechybí už ale i spousta programů určených přímo pro český trh. Na uvedení Lumií se mluvilo třeba o jízdních řádech, poštovních směrovacích číslech, počasí nebo svátcích.

Po zkušenostech s konkurencí oceníte i jednotné grafické provedení celého systému.

Celý systém je hodně závislý na datových přenosech (jako všechny OS), jedním potvrzením ale můžete veškerý přenos dat utnout.

Windows Phone považuji za ideální systém pro běžného uživatele, který nechce trávit čas nastavováním mobilu, ale jeho používáním. O největší výhodu OS nepřicházíte, máte multitasking i velkou nabídku aplikací, vše je ale zpracováno tak, aby to pro uživatele nebylo příliš složité. Z mého pohledu mi nejvíc vadí nemožnost pořizování screenshotů obrazovky, to je velká komplikace mojí práce. Systém by si také zasloužil lepší zprávu zvuků.

Ovládací prostředí, provázání s Microsoftem

Základem Windows Phone je pohotovostní displej s dlaždicemi. Displej může být jen jeden, roluje ale směrem dolů, takže jeho délka je (asi) nekonečná. Jako dlaždice může být oblíbený kontakt, zástupce aplikace, internetová stránka nebo třeba seznam stop z hudebního přehrávače. Dlaždice mnohdy nejsou statické, dokážou přepínat zobrazované informace.

Hlavní nabídka má podobu seznamu funkcí, seřazených podle abecedy. Dá se v nich vyhledávat, to se hodí, protože ikony drží barvu nastaveného tématu a čím více nainstalovaných programů, tím delší seznam. Na přeskládání nebo přesun do složek zapomeňte.

Systém se drží většinou zásady, co položka, to funkce. Třeba nainstalované hry ale nenajdete samostatně, ale jsou sdruženy pod položkou Hry.

Telefon je pochopitelně silně vázaný na služby Microsoftu. Základem je spolupráce s Office 365, SharePoint a webovým úložištěm SkyDrive s kapacitou 25 GB jen za registraci. Nechybí ani Microsoft Office Mobile, k dispozici máte One Note, Word, Excel i Powerpoint. Vše s možností prohlížení i editace. Kdo tyto služby již používá, bude nadšen, ostatní aspoň využijí snadnou tvorbu dokumentů.

Synchronizace skvěle funguje přes Microsoft Exchange, neměl jsem ale problém ani Gmailem či Yahoo. Určitě ale budete potřebovat Windows Live ID, pokud tedy chcete nakupovat v Marketplace.

Pro spolupráci s telefonem budete potřebovat i software Zune. Plní podobnou funkci jako iTunes v Apple. Jeho prostřednictvím instalujete aktualizace a synchronizujete multimédia.

Jmenovku Microsoftu nese i internetový prohlížeč Explorer. Je především ďábelsky rychlý, umí nastavení preferovaného zobrazení (mobilní nebo plnohodnotné), více otevřených oken a pamatuje si historii. Chybět by vám mohl flash, ale Microsoft jednoznačně sází na HTML 5.

Je zajímavé, že Microsoft zatím nestihl do systému zabudovat podporu pro Skype. Přitom mu program patří a počty uživatelů nejsou zanedbatelné. Jestli to udělá stejně poctivě jako u Facebooku, máme se na co těšit.

Kontakty, SMS, organizační funkce

Adresář v telefonu je samozřejmě sdílený a mnohapoložkový. Promíchat ho můžete s kontakty s Facebooku. Jeho integrace v systému je skutečně dokonalá, o několik tříd výše, než u konkurence. U každé karty kontaktu vidíte nejen klasické údaje, ale i záznamy ze sociálních sítí včetně fotoalb! Nechybí také historie vzájemné komunikace. Na své profilové kartě můžete publikovat zprávu na nastavených sociálních sítích, nebo se jen přepnout online pro Facebook chat. V menu kontaktů také vidíte sdružené zprávy ze všech sociálních sítí. Všechny informace tak jsou pěkně na jednom místě, jen by možná neškodilo trochu větší odlišení jednotlivých zdrojů.

Pokud vám takové uspořádání nevyhovuje, nemusíte do nastavení účty k sítím přidávat. Prostě si jen stáhnete aplikace z Marketplace a přihlásíte se přes ně.

Telefony od verze 7.5 Mango podporují také skupiny volajících. Pro úplnost dodám, že každý kontakt může mít svůj obrázek a vyzvánění, pokud ale chcete vlastní tón, musíte ho nastavit přes Zune. Podrobně jsme se tomu věnovali zde.

Zvuky jsou v celém systému asi nejzanedbanější částí. Profily chybí, přepnete jen do tichého režimu. Hlasitost je jedna, univerzální. Takže když pustíte naplno hudební přehrávač, zařve vám ráno i budík, stejně hlasité bude i vyzvánění.

Vyhledávání v seznamu funguje podle jména i příjmení, vždy ale musí jít o začátek slova. Ideální cestou je ale ťuknout na kterékoliv písmeno a pak si vybrat z abecedy.

Kvalita telefonního hovoru je naprosto v normě, volající slyšíte dobře a zvuk je čistý.

Textové zprávy se sdružují do konverzací, doplnění přílohy je změní na MMS. Telefon umí doručenky, bojoval jsem ale se slovníkem, který se jaksi neprojevoval. V systému jsem měl přitom aktivní opravování slov, vkládání tečky či nastavení velkých písmen na začátku věty.

Definování e-mailové schránky je velmi jednoduché, systém umožňuje i sdružení doručené pošty z více schránek. Problém jsem neměl ani se zobrazením dalších složek ve schránce.

Klávesnice funguje v režimu na výšku nebo šířku, druhá možnost je vzhledem k velikosti displeje o kousek lepší. Delším podržením vybraného znaku se objeví písmenka s háčky a čárkami, nechybí obrovské množství smajlíků či speciální znaky.

Události v kalendáři jsou zobrazeny různou barvou, abyste odlišili, z jakého účtu se synchronizovali. Nedůležité kalendáře se dají vypnout. Součástí kalendáře jsou i úkoly. Nová událost umí připomenutí, opakování, trvání, doplnění poznámkami či přidání povinných a nepovinných účastníků. Kalendář má denní a měsíční náhled, v něm ale nejsou vložené události takřka viditelné.

V telefonu najdete také opakovaný budík a kalkulačku, ostatní si už ale musíte stáhnout přes Marketplace.

Funkce přidané Nokií

Zásadní inovací Nokie v systému Windows Phone je přidání vlastních map a navigace. To ale prozkoumáme v samostatné kapitole. Takže co tu máme dalšího? Nokia si přidala do systému vlastní barvu a vyzvánění, zajímavou položkou jsou Skvělé aplikace. Výrobce vám dává tipy na zajímavé programy v Marketpalce. Placené i neplacené. Stahovat aplikace půjde ihned po nastavení Live ID.

Pro snadné zahájení používání přidala Nokia do telefonu funkci Přenos kontaktů. Zkoušel jsem s Galaxy Nexus. Přenos fungoval parádně, správně se přenesly i vícepoložkové záznamy.

Úplně si nejsem jistý, jestli je prací Nokie položka Nápověda a tipy, která radí se základy používání přístroje.

Novinkou představenou při uvedení telefonu je speciální úprava tlačítka pro hledání dole pod displejem. Nokia si domluvila spolupráci se Seznamem a tak budou čeští uživatelé vyhledávat přes tohoto poskytovatele. Ještě mi to nešlo, od února by ale vše mělo fungovat. Nejenom já bych asi raději viděl Google, to je ale marná naděje.

Nokia má evidentně silnou pozici. Vyšachovat vyhledávač Microsoft Bing je docela nečekané, ale pro uživatele rozhodně přínosné. O to více je třeba výrobce pochválit, že své postavení nezneužil a nevynutil si nějaký radikálnější zásah do kompaktního systému.

Mapy a navigace Nokia

Nokia mapy určí vaši polohu na základě GPS a jejich hlavní výhodou je zobrazení bodů zájmu. Mapy jsou celkem podrobné, Nokia se ale bude muset poprat s velmi silnou konkurencí v podobě Seznamu. Jejich Mapy.cz umí aktuálně víc a jsou také zdarma.

Přítomnost navigační aplikace je velkou přidanou hodnotou a výhodou oproti konkurenci. Mapy ČR (nebo kterékoliv jiné země) se dají do mobilu stáhnout, stejně tak hlas, který vás bude navigovat. Navigace zatím není tak dobrá jako na symbianových smartphonech. Nejvíce asi chybí zadání typu trasy (nejrychlejší, nejkratší). Mapy umějí být 2D nebo 3D, mají denní a noční režim, mohou zobrazit orientační body, to je ale pořád trochu málo. Pro správné fungování se navíc neobejdete bez datových přenosů.

V navigační aplikaci mne v nastavení docela zaskočili šipky nahoru a dolů. K čemu jsou potřeba u dotykového mobilu? Jak už jsem psal, navigace zkrátka ještě potřebuje doladit. Čím rychleji, tím více prodaných telefonů.

Hudba

Hudební soubory nahrajete pomocí softwaru Zune, bez potíží se přenesly ID3 tagy i obrázky alb. Telefon umí třídění podle umělců, alb, skladeb, žánrů a vytvoří seznam stop. Trochu nadbytečná mi připadala jen historie přehrávaných skladeb.

Lumia mě ale naprosto odrovnala svou zvukovou kvalitou.

Hlasitý reproduktor je sice jen jeden, ale podává velmi dobrý výkon. Skladby si zachovávají svou charakteristiku i při maximální hlasitosti. Hlasitost sice není tak vysoká jako u některých specializovaných hudebních mobilů, kvalitou je ale Lumia 800 určitě překonává.

Mírné zklamání představují přiložená sluchátka. Zvuk je trochu plochý, ztrácí se detaily. Připojte ale cokoliv trochu kvalitnějšího (u mě stačily špunty Genius za 400 Kč) a budou se dít věci. iPod odpočívá v pokoji, můj nový hudební přehrávač je Lumia 800. Zvuk je skvěle vyvážený, žádná přehnaná preference basů, vše je krásně v rovnováze.

Původní sluchátka ale budou potřeba jako anténa pro rádio. To neumí automaticky prohledat celé pásmo, šoupáním prstu se ale přesouváte od jedné naladěné stanice k druhé a ukládáte si je. Rádio, stejně jako hudba, hraje na pozadí, nepřinutil jsem ho ale k hlasitému přehrávání.

Závěr

Pořád váháte, jestli je tohle opravdu tak skvělý telefon? Dobře, pojďme si říct, kdy se pro vás Nokia Lumia 800 určitě nehodí. Pokud od mobilu vyžadujete co největší možnost úprav a nastavení, pokud je pro vás důležitá co největší interní paměť a pokud si vybíráte mobil podle maximálně možné velikosti displeje. Ani v jenom z těchto atributů vás Lumia 800 nemůže uspokojit.

Tenhle telefon na to jde zkrátka jinak, ať se vám to líbí, nebo ne. Nezáleží na počtu a rychlosti procesorů, ale na svižném ovládání, nejde o velikost displeje, ale jeho čitelnost. Nejde o množství hudby, ale jak zní.

Kupovat si telefon jen kvůli systému Windows Phone také není nejlepší cesta. Můžete ušetřit spoustu tisíc nákupem levnější konkurence. Lumia 800 je ovšem zatím nejlepším telefonem s tímto systémem. Nedosahuje toho díky hardwarovým parametrům, ale kombinací vzhledu, snadnosti ovládání, doplňkovými funkcemi, kvalitním displejem a skvělou multimediální výbavou. Tenhle telefon je radost používat. Z obrázků to možná tak nevyzařuje, ale Lumia 800 má prostě osobité kouzlo, které se u mobilů vidí málokdy (napadá mne snad jen první a druhá generace iPhonu a některé ze starých Nokií). Můžete mi věřit, Lumia 800 dokázala z mé hlavy velmi rychle vytěsnit i novou vlajkovou loď Androidu, Samsung Galaxy Nexus. Je to prostě skvělý telefon a vstupenka Nokie zpátky mezi nejdůležitější hráče na trhu.

Nokia Lumia 800 16GB lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>


 

Určitě jste nepřehlédli, že jsem kromě hudby úplně vynechal multimediální stránku. Fotoaparátu a videu se budu věnovat ještě ve speciálním článku. Rozhodně je na co se těšit.

Technické parametry a funkce Nokia Lumia 800

  • Rozměry a hmotnost: 117 × 61 × 12 mm, 142 g
  • Operační systém: Windows Phone 7.5, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,7 palce (81 × 48 mm), kapacitní, AMOLED, ClearBlack, 480× 800 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 1,4 GHz, 512 MB RAM, 16 GB ROM
  • Organizační funkce: Kalendář, úkolovník, úprava dokumentů Office
  • Multimédia: 8 Mpx fotoaparát s autofokusem, blesk, HD video
  • Baterie: 1 450 mAh
  • GPS: ano, A-GPS

Reklama