Nokia Lumia 820: spolehlivá kolegyně [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Hardware, systém, funkce

Lumia 820 se hardwarově téměř shoduje s dražší Lumií 920. Mají stejný dvoujádrový procesor s taktem 1,5 GHz, 1 GB RAM pro pohon systému Windows Phone 8. Lumia 820 má menší vnitřní paměť 8 GB, to nám ale nijak nevadí, když tu máme slot na karty microSDHC. Kartu si musíte dokoupit, v mém případě bezchybně spolupracovala Verbatim 16 GB.

NokiaLumia820_displej_1NokiaLumia820_displej_2NokiaLumia820_displej_3NokiaLumia820_displej_4NokiaLumia820_displej_5

Ohledně konektivity je na tom opět velmi dobře, nechybí ani NFC v základu, samozřejmě tu jsou data 3G s HSPA a HSUPA, do budoucna snad někdy oceníme LTE. Jak je známo, můžete si k Lumii 820 dokoupit nový zadní kryt za cenu kolem 500 Kč, který umožňuje bezdrátové nabíjení s kompatibilními nabíječkami Nokie. Ty se již prodávají, můžete mít polštářek Fatboy nebo stolní nabíječku, příslušenství stojí asi 1 500 Kč.

NokiaLumia820_displej_6NokiaLumia820_displej_7NokiaLumia820_displej_8NokiaLumia820_displej_9NokiaLumia820_displej_10

Operační systém je shodný s tím v Lumii 920, takže vás odkážu na její recenzi. Určitě se spolehněte na to, že opět systém funguje hladce a svižně, nehrozí nějaké sekání a cukání, ani při náročných hrách. Připomínku nemám ani k mikrofonu a reproduktoru na zvonění, pro hovory ideální i v rušných prostorech, s tím si Nokia poradí. Po aktualizaci Portico se v mobilu objevily nějaké novoty, které ale neřeší zásadní nedostatky. Například stále platí, že se centrálně ovládá jedna hlasitost (hovory, budíky apod.). Prokleté tlačítko lupy stále nabízí Bing, alespoň že v adresním řádku Internet Exploreru lze vyhledávat v Google.

NokiaLumia820_displej_11NokiaLumia820_displej_12NokiaLumia820_displej_13NokiaLumia820_displej_14NokiaLumia820_displej_15

Líbí se mi možnost několikanásobného zvětšení písma třeba pro psaní a čtení zpráv, netřeba mžourat zblízka na malé znaky. O totální provázanosti všech napojených účtů a sociálních sítí asi netřeba dále psát, vše funguje, můžete sdílet cokoliv kamkoliv, počítejte s prostorem na Skydrive. Výborně funguje Mass Storage pro kopírování dat na kartu nebo do mobilu, netřeba zatracovaného programu Zune.

NokiaLumia820_displej_18NokiaLumia820_displej_17NokiaLumia820_displej_16

Nechápu, proč se Windows Phone dávno nenaučil zobrazovat titulky pro filmy, alespoň že nemá potíže je přehrát. Pro orientaci v prostoru a nejen v Evropě výborně poslouží Nokia Mapy a navigace, která umí pracovat offline. Po stažení nejrůznějších map se neztratíte, hledání tras, změna typu tras a dalších detailů se přímo nabízí. Nokia nacpala do kolekce aplikací spoustu užitečných aplikací, které jsou pro někoho tahákem ke koupi. Vyladíte fotoaparát, také si pohrajete se snímky, najdete body zájmu díky aplikaci Městské Info Nokia. Hodit se může Peněženka pod PINem, kam si dáte přístupové kódy. Výtečně funguje úprava vlastního MP3 zvonění atd.

Fanoušky FM rádia nepotěší jeho ignorace, mobil vůbec FM modul nemá. Naopak si užijete kvalitní poslech do sluchátek, přehrávač hraje na pozadí a ovládnete jej tlačítky na zamykacím displeji. Fotoaparát nefotí zcela spolehlivě, hlavně pozor na vyvážení bílé, které je někdy dost divoké. Velmi dobře pořizuje videozáběry. Podívejte se do článku s fotogalerií a ukázkovým videem.

Závěr

Velké mínus dostane Lumia 820 za odfláknutou baterii, která chrastí při používání mobilu. Moc se nevytáhla s fotoaparátem. Po konstrukční stránce je jinak skvělá, pochválit mohu určitě parádní displej čitelný v různých podmínkách. Operační systém a jeho hladký chod, to je výsada všech lepších Windows Phone mobilů, Nokia vsází na doplňkové aplikace a luxusní mapy s autonavigací. Dobrou zprávou je slot na microSDHC karty, fanoušci nových technologií ocení NFC a možnost bezdrátového dobíjení. Telefon za 11 000 Kč určitě nepatří mezi absolutní špičku, za pár měsíců by za nižší cenu mohl být hodně dobrý favoritem ke koupi.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, systém, funkce, závěr

Reklama