Nokia Lumia 900: ohromí, nezklame, nepřekvapí [recenze]

Reklama

Oslavovaná i zatracovaná Lumia bojuje o pozornost tenkým designem, špičkovým AMOLED displejem, dobrou výdrží. Jak obstojí s populární Lumií 800 v přímém srovnání?

Nokia Lumia 900 je špičkový Windows Phone mobil, který se řadí na úplný vrchol produkce výrobce. Vlajková loď své stájové kolegyně 610, 710 a 800 drtí hlavně velikostí displeje, funkčně se jim však hodně podobá. Není pochyb o tom, že nejlepší Nokia v prodeji na sebe právem strhává pozornost. Ať už je to díky skvělému designu, nasazené ceně nebo faktu, že se majitelé nedočkají aktualizace na budoucí Windows Phone 8. Za zapůjčení děkujeme Smarty.cz.

Nokia Lumia 900

Rozměry: 128 × 69 × 12 mm, 160 g
Displej: 4,3″, 800 × 480 bodů, 16 mil. barev, AMOLED
Procesor, systém: 1400 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 512 MB, 16000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8 Mpx, video: 720p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 900 v českých e-shopech: 11 599 Kč – 16 923 Kč (Zdroj: Heureka.cz, 10.7.2012)

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, konstrukce, parametry
 2. Video prostředí, hardware, systém
 3. Srovnání Nokia Lumia 800 vs. Nokia Lumia 900

Koupit/nekoupit?

 • Elegantní design konstrukce
 • Velký skvěle čitelný AMOLED displej
 • Svižný chod systému Windows Phone 7.5 Tango
 • Kvalitní fotoaparát s HD videem
 • Podpora přenosů HSPA+ 42
 • Osvědčená GPS navigace
 • Chybí NFC, HDMI výstup, slot microSDHC

Nokia Lumia 900 na videu, zkouška nožem!

Konstrukce

Pokud jste se nechali zlákat batmanovskou limitovanou edicí, pak máte v rukou černý model s gravírovaným logem tajemného hrdiny, ostatní zájemci se poohlédnou po „běžné“ černé variantě a to se prodává i bílá. Více se snad rozšíří modrá barva a ženy by jistě uvítaly růžovou.

Malé zklamání nachystal výrobce v obsahu balení, vždyť v krabičce kromě mobilu, nabíječky, USB kabelu a sluchátek nic jiného nenajdete. Jiní výrobce třeba přidávají pouzdro, ochranné folie, tady nic. Už po vybalení je jasné, že takto veliký mobil si příznivce najde hlavně v řadách zájemců o velký displej 4,3″, ti ostatní mohou s klidem sáhnout po Lumii 800. Ta je přece jen na nošení v kapse a pohodlnější ovládání při držení v ruce o něco pohodlnější.

Vzhled Lumie 900 není nijak překvapivý, výrobce následuje linii plastového těla s probarvením do hloubky, tedy ani po nahodilém odření na vás nevykoukne základová barva. Zatímco bílá varianta, kterou jsme si osahali třeba při slavnostním představení s Batmanem, láká otisky hladkým povrchem, u černé tomu tak naštěstí není. Záda mobilu i jeho boky jsou nepatrně zdrsněné, až jakoby navozují dojem broušeného kovu. Design Lumie 900 si podává ruku s předchozí Lumií 800 a to můžeme vzpomenout také na model N9.

S velikostí konstrukce souvisí vyšší hmotnost a tak mobil v ruce i kapse opravdu ucítíte. Jednolité tělo neumožňuje demontáž, přední strana s displejem je tak vsazena do plastové vaničky s elektronikou. Na horní straně se mi líbí nekrytý microUSB konektor, netřeba tak manipulovat s dvířky jako u N9 nebo Lumie 800. Využití se nebrání ani vedle ležící 3,5mm jack, do nějž patří sluchátka s mikrofonem a tlačítkem. Mají rovný jack a tak se v kapse nijak nekroutí. Nokia mohla k vlajkové lodi přibalit alespoň sluchátka s nemotajícím se kabelem… Menší microSIM budete vkládat do výsuvného šuplíčku, který uvolníte přibaleným bodcem, jde to i sponkou. Mechanismus zásuvky netřeba moc zkoumat, tohle není prvek, který budete používat často. Na svém místě drží a to je hlavní.

Na pravé straně se pod sebe srovnala tlačítka hlasitosti, zámku a spouště. Nad povrch vykukují nepatrně, zámek mohl být o něco níže, takto si jej někdy pletu s hlasitostí a naopak. Vespod se o slovo hlásí hlasitý reproduktor pod mřížkou, do níž se může chytat prach a nečistoty, nic víc tu již není. Umístění reproduktoru vyhovuje, alespoň jej netlumí nic při položení mobilu na podložku.

Charakteristickým rysem nejlepších Lumií je AMOLED displej, už jsme jej viděli u modelu 800. Velikost 4,3″ si notuje s rozlišením 480 × 800 bodů, tady nic nového. Opět tu máme vrstvu ochranného skla Gorilla Glass, podání černé díky Clearblack. Na přímém slunci je displej skvěle čitelný, pro někoho může být podání barev až moc agresivní, obraz je parádně živý a ostrý. Prsty po displeji kloužou plynule, systém reaguje hodně svižně, tady není výhrad. Lumia 900 dostala nově kameru pro videohovory v levém horním rohu nad displejem, hned vedle se pak tísní čidlo vzdálenosti a okolního světla. Automatika se postará o regulaci podsvícení, pracuje bleskově.

Pod displejem i bez podsvícení snadno spatříte trojici senzorových tlačítek. Postupně jde o šipku zpět, zobrazení hlavního displeje s dlaždicemi a vyhledávání ve službě Bing. Bílé světlo se aktivuje až v přítmí nebo tmě, ve dne tak neplýtvá energií. Už po pár dnech se na Lumii 900 objevují škrábance na zádech. Přesně na efektních lesklém štítku s logem Nokia a popiskem Carl Zeiss. Volba tedy při vývoji padla na měkký materiál a je to škoda, kazí dojem z mobilu. Po sklíčkem se schoval 8Mpx snímač s autofokusem, v přítmí dopomáhají dvě LED. S těmi se dá svítit, třeba s aplikací Svítilna 7 Pro. Fotoaparát zvládá HD video, což je dnes již standard. Pro úplné doplnění parametrů musím zmínit vestavěnou baterii s kapacitou 1 830 mAh. Větší kapacita než bývá obvyklé, umožňuje chod mobilu i po dva dny, počítejte s delším několikahodinovým nabíjením. Konečně po dlouhé době nezažívám stresy při hlídání zbývající kapacity baterie, opravdu stačí dobíjení ob den.

Co v Lumii 900 chybí? Tak někdo postrádá HDMI výstup, další čekal NFC, podporu LTE nebo snad Windows Phone 8. Není tu ani microSDHC slot, politika velké vnitřní paměti hovoří jasně.

Kapitoly článku:

 1. Video, představení, konstrukce, parametry
 2. Video prostředí, hardware, systém
 3. Srovnání Nokia Lumia 800 vs. Nokia Lumia 900

Reklama