Nokia Lumia 900: ohromí, nezklame, nepřekvapí [recenze]

Reklama

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, konstrukce, parametry
  2. Video prostředí, hardware, systém
  3. Srovnání Nokia Lumia 800 vs. Nokia Lumia 900

Nokia Lumia 900 – ukázka chodu systému

Hardware, systém, funkce

Plynulý chod systému už asi nikoho nepřekvapí, tahle Lumia šlape stejně ochotně jako 800 i 710. Lumia 900 dostala z výroby verzi Windows Phone Tango, na které čekají i majitelé 800 a 710. O chod systému se stará jednojádrový procesor s taktem 1,4 GHz a 512 MB RAM. Přestože oficiální údaj o vnitřní paměti ukazuje číslo 16 GB, část je vyhrazena a nepřístupná na uživatelská data. V reálu počítejte asi s 11,23 GB volného místa na multimédia a další obsah.

Windows Phone Tango přináší kosmetické úpravy, především vás může zajímat sdílení internetového připojení, tedy funkce hotspot. Tohle se může hodit, když se chcete podělit o svůj FUP. Za zmínku stojí aplikace Tango Video Calls, která umí komunikovat přes datovou síť s druhým telefonem a stejnou aplikací. V praxi to funguje velmi dobře a tak se takto dá ušetřit hodně peněz. Hovořit se dá se zapnutým obrazem z kamery nebo bez obrazu, kvalita hovoru je bezvadná. Aplikace pracuje na pozadí.

Systém má opět svoji hlavní tvář na displeji s dlaždicemi, které si rozmístíte dle svého přání, jejich seznam může být pořádně dlouhý. Stejně tak seznam aplikací v hlavním menu, možná by se hodilo seskupování podle „často využívané“, „naposled instalované“ apod. Takto si vystačíte jen s vyhledávacím políčkem pod lupou. Připíchnutí programů či zástupců mezi dlaždice už také známe.

Díky velikosti displeje si užijete pohodlné psaní textů, ať už v konverzacích v e-mailech nebo SMS. Funguje kopírování textů do schránky, vkládání na jiné místo. Komunikace se týká propojení se sociálními sítěmi a e-mailovými účty, pro firemní uživatele nechybí Exchange. Datové spojení využívá prohlížeč, tato Lumia 900 je poprvé vybavena podporou rychlých dat HSPA+.

Větší rozhled si užijete s GPS navigací, stabilní člen výbavy Nokia Mapy a Nokia Autem vás navedou kamkoliv. Samozřejmě už fungují i offline, takže netřeba stahovat data. K navigování pracuje ženský hlas, Nokia je z reproduktoru hodně hlasitá a zřetelná.

Přehrávání hudby souvisí s přehlednou hudební knihovnou, na řadu přichází Zune a synchronizace obsahu z počítače. Zvukový výstup je velmi dobrý, přibalená sluchátka mi však v uších dobře nedrží. Další aplikace najdete na Marketplace, občas se inovuje obsah Skvělé aplikace. Jde o vybrané aplikace zdarma ke stažení do Lumií.

Fotoaparát z Lumie podává skvělé výkony, potíže nedělá makro. V zásobě má řadu efektů a tradiční HD video. Podívejte se do naší obří fotogalerie ve speciálním článku.

Foto venku

720p video

Koupit?

Líbí se vám design Lumií a chcete Windows Phone s velkým displejem? Sáhněte po Nokia Lumia 900. Pokud se smíříte s menším displejem, berte Lumii 800. Nebude stát tolik a nabídne to samé. Nokia Lumia 900 velikost a vyšší hmotnost vyvažuje třeba dobrou výdrží na nabití. Parádně vybavený mobil vám pomůže v pracovním procesu i zabaví ve volném čase, je na něj spolehnutí při focení, synchronizaci sociálních sítí.

Jak se Nokia Lumia 900 dostala do Prahy?

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, konstrukce, parametry
  2. Video prostředí, hardware, systém
  3. Srovnání Nokia Lumia 800 vs. Nokia Lumia 900

Reklama