Nokia Lumia 920: příliš těžká váha? [test]

Reklama

V době uvedení novinka navodila euforii, po měsících čekání na zahájení prodeje se zájemci obracejí ke konkurenci. Dokáže Lumia 920 splnit touhu po skvělém smartphonu?

Nokia Lumia 920 1

O Nokii Lumii 920 už víme dlouho, bohužel ani několik měsíců po zahájení prodeje ve světě jsme se v ČR stále nedočkali oficiálního zahájení prodeje. Není divu, že spousta zájemců si koupila HTC, které špičkové telefony se systémem Windows Phone 8 představilo a hned vrhlo do prodeje. Nokia spoléhá na sílu inovací zabudovaných ve své vlajkové lodi, ovšem toto střelivo nemá moc přesný dopad. K ovládání telefonu v rukavicích se dostanete jen pár dní v roce, pro bezdrátové nabíjení musíte utratit další tisícovky za příslušenství. Mezi hlavní trumfy Lumie 920 patří podpora výrobce a jeho aktivita v produkování zajímavých doplňkových aplikací pro zábavu, fotografování, navigaci. Jestliže vás nic z toho nezajímá, nebo na to nemáte čas, můžete sáhnout po konkurenčním HTC 8X.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, funkce, závěr

Nokia Lumia 920

Rozměry: 130 × 71 × 11 mm, 185 g
Displej: 4,5″, 768 × 1280 bodů, 16 mil barev, IPS LCD
Procesor, systém: 1500 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 1000 MB, 32000 MB, ne
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 8,7 Mpx, video: 1080p autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Nokia Lumia 920 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Nokia Lumia 920 se dá koupit ze zahraniční distribuce a to v několika barvách. Jelikož Nokia uznává mezinárodní záruku, je asi zbytečné vyčkávat na spuštění prodeje v ČR. Navíc ji jde pořídit levněji, než s avizovanou cenou pod 17 tisíc korun.

Konstrukce

Není pochyb o tom, že Lumia 920 je veliký telefon, který navíc něco váží. Když se podíváte na naše srovnání s konkurenčním HTC 8X, tak převaha v gramech je zřejmá, až zarážející. Že by zmíněné inovace tolik vážily? Kéž bychom v konstrukci objevili alespoň akumulátor s vyšší kapacitou…

NokiaLumia920_2NokiaLumia920_1

Na test dorazila Lumia v cihlově červené barvě, v balení nechybí stejně barevná sluchátka do uší, pak už jen černá nabíječka a USB kabel. Kdyby výrobce přidal avizovanou bezdrátovou nabíječku, možná by pár dalších zájemců nalákal.

NokiaLumia920_12NokiaLumia920_11

Konstrukce je komplet plastová, tzv. unibody, tedy displej s elektronikou jsou vloženy zepředu do plastové vaničky. Mobil se nedá rozložit, jediným pohyblivým prvkem je šuplíček pro malou SIM na horní straně. Zatímco horní a dolní části mají ostřejší hrany, boky se zaoblily.

NokiaLumia920_3NokiaLumia920_4

Povrch plastové konstrukce náramně láká otisky, toť daň za hladkou úpravu. Když vzpomenu na matný a neklouzavý povrch HTC 8X… Nokia se v ruce drží celkem pohodlně, ovšem menší dámské ruce už s ním docela zápasí. Lumii používám 3 týdny a stále tvrdím, že hmotnost je otravně vysoká.

Nokia Lumia 920 – ovládání nožem a v rukavicích

Na přední straně září kvalitní IPS LCD s rozlišením 768 × 1280 bodů, kterému můžete v nastavení upravit zvýšený kontrast pro ještě lepší čitelnost. Navíc, pokud aktivujete vyšší citlivost, můžete jej ovládat přes rukavice, kus látky apod. Povrch displeje je extrémně hladký a je radost se jej dotýkat, reakce jsou bleskové a přesné. Displej je skvěle čitelný v různých podmínkách, světelné čidlo reaguje rychle.

NokiaLumia920_5NokiaLumia920_6

Díky lesklým popiskům pod displejem uvidíte senzorová tlačítka i ve dne. V přítmí se aktivuje jejich bílé poosvětlení. Nad displejem pracuje přední kamera, samozřejmostí je čidlo přiblížení pro vypnutí displeje při hovoru.

Precizní zpracování konstrukce je hned vidět, telefon je spolehlivě pevný, nevydává ani hlásku. Horní strana obsahuje šuplík na microSIM. Pro jeho vysunutí upotřebíte přibalený kovový trn, osobně jsem použil kancelářskou sponku. Šuplík na svém místě drží perfektně, prostě jej zacvaknete. Hned vedle je umístěn 3,5mm jack na sluchátka. Nutno dodat, že špunty sedí parádně a Nokia se chlubí kvalitním výstupem. Jelikož se mi tento typ sluchátek líbí, neměl jsem potřeby je měnit za jiná. Vedle jacku je při bližším pohledu vidět druhý mikrofon na eliminaci hluku.

NokiaLumia920_7NokiaLumia920_8

Levý bok nenabízí žádný ovládací prvek, vespod se připojuje microUSB nabíječka nebo kabel. Z počítače se mobil dobíjí, novinkou je aplikace Windows Phone, kterou do PC nainstalujete z mobilu pro snadné přenášení souborů. Nejde o obří program Zune, ten se systémem Windows Phone 8 nespolupracuje.

Kromě konektoru microUSB je na spodní straně dvojice reproduktorů. Jejich hlasitost pochválím, hlavně to umístění přijde vhod, zvuk se netlumí a plyne do prostoru. Regulace hlasitosti však stále probíhá centrálně spolu s dalšími zvuky, takže pozor na náhodné ztlumení zvuků. Napravo se pod sebe srovnal ovladač hlasitosti, zámek mobilu a hardwarová spoušť na focení. Tlačítka vyčnívají nad povrch tak akorát, jejich nalezení je otázkou mžiku. Lumia tedy nemá zámek na horní straně, takto na boku mi to sedí více.

NokiaLumia920_10NokiaLumia920_9

Záda mobilu ovládla červená barva, uprostřed v tmavém poli kouká 8,7Mpx snímač s optikou Carl Zeiss, doprovází jej dvojitý LED blesk. S tímto fotoaparátem má Nokia navrch především díky perfektní stabilizaci videa ve kvalitě až 1080p. I výkony pro focení podává bezvadné, Lumia 920 umožňuje prvotřídní záběry.

Někde v konstrukci telefonu je umístěna baterie s kapacitou 2 000 mAh. Ukazatel jejího stavu se během dne téměř nezastaví, bohužel i Lumia 920 patří mezi jednodenní smartphony. Při běžném využití na hovory a zprávy, k tomu e-maily, trvalá synchronizace, nějaký ten poslech hudby, surfování po Wi-Fi a hraní her k tomu, to vše jsou zabijáci výdrže. Když nastavíte spořič baterie, kdy se synchronizuje až na váš povel, je to o něco lepší a Lumia vydrží více jak 24 hodin. Přesto neustále kontroluji stav baterie a nejbližší nabíječku, případně kabel z počítače.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, parametry, konstrukce
  2. Hardware, funkce, závěr

Reklama