Nokia N8: legendární fotomobil je stále populární, víme proč

Reklama

Už skoro dva roky tomu bude, kdy jsme se doslechli o příchodu Nokie s 12Mpx fotoaparátem a kapacitním displejem a hlavně Symbianem 3. Tehdejší vlajková loď už dostala Symbian Anna a v obchodech stále patří mezi populární smartphony. Čím to?

Konstrukce

Nokia N8 není nijak přerostlým telefonem, nejde o zbytečně velkou „placku“. Displej s velikostí 3,5″ ještě patří mezi použitelné pro doteky, celkové rozměry konstrukce 114 × 59 × 13 mm korespondují s hmotností 135 g. Váha souvisí s použitím kovu, plastové jsou pouze horní a spodní části mobilu s anténami pod nimi. Pod displejem se objevilo jediné tlačítko, pro hovory však slouží jen ta virtuální. Tohle zajistí vstup do menu a poblikáváním indikuje události. Design konstrukce nijak neruší zbytečnosti, zájemci si vyberou hned z několika barevných variant – tmavá šedá, bronzová, stříbrná, růžová, modrá a zelená.

Tyto odstíny známe i z novějších mobilů, ať už jde třeba o E7 či N9. Horní strana hodně potěšila HDMI konektorem pod krytkou, rovněž jsme se setkali s podporou funkce USB On-The-Go. HDMI tak poslouží k promítání multimédií přes kabel do TV, redukce USB umožní připojení USB periferií. Zkoušeli jsme USB flash disky, myši, klávesnice, ovladače, vše funguje. Záda mobilu dostala výrazný modul fotoaparátu, kvůli němu mobil neleží zcela na podložce, ale je nakloněný. Obsažený 12Mpx fotoaparát Carl Zeiss s autofokusem drží Nokii N8 mezi nejlepšími fotomobily na trhu a to právem. Pod čočkou se nachází hlasitý reproduktor, který není moc slyšet, když na něm telefon leží. Nokia N8 nemá tradičně vyjímatelnou baterii, pro resetování se používají kombinace tlačítek.

Hardware, systém, data

Prostředí systému Symbian 3 pohání 680MHz procesor, což ve srovnání s dnešními dvoujádry přes 1 GHz působí až nepatřičně. Ani operační paměť není největší, „jen“ 256 MB RAM, nechybí však grafický akcelerátor. Nicméně i když nepatří N8 mezi rychlíky, použitelná určitě je. Uvnitř telefonu se tísní obří 16GB vnitřní paměť a také z levého boku vsunete microSDHC karty. Nokia N8 potěšila kompletní datovou podporou, ať už jde o 5 pásem 3G sítí s nadstavbami, tak Wi-Fi, GPS s digitálním kompasem. Mobil s počítačem spojíte díky microUSB na levé straně, naštěstí se nijak neskryl pod krytku. Letošní rok se nesl ve znamení aktualizace na Symbian Anna, s níž dostala N8 zaostřování během natáčení videa.

Displej je OLED

Nokia použila pro N8 kapacitní OLED displej s rozlišením 360 × 640 bodů při 16 milionech barev. Technologie OLED otevřela možnosti k úspoře energie, není tak problém nechat svítit spořič displeje s hodinami. Čitelnost displeje můžeme hodnotit jako výbornou, proti škrábancům jej chrání vrstva skla Gorilla Glass.

Funkční výbava

Tehdejší Symbian 3 a současný Symbian Anna už snad v ničem nepřekvapí. Trojice pohotovostních obrazovek s widgety jako hlavní rozcestníky k funkcím. Nehledě na to, že aplikace si doinstalujete z Nokia Obchodu, základní aplikace poslouží výborně. Ať už je řeč o internetovém prohlížeči, kalendáři, Mail for Exchange pro e-maily a synchronizaci, nebo třeba Galerii s fotkami, Editoru fotek a videí. Velmi dobrou funkcí jsou Nokia Mapy.

Symbian podporuje správce aplikací na pozadí, vypínat lze po jedné nebo všechny naráz. Kontakty obloužíte v Sociálních sítích, kam uložíte Facebook a Twitter, zprávy se řadí do konverzací. Z multimédií si přehrajete i DivX a XviD bez konverze s titulky, u přehrávače objevíte funkci FM transmitter pro naladění v rádiu.

Nezapomeňte své Nokie pravidelně synchronizovat, nepřijdete o důležitá data a mobil i instalované aplikace budou stále v aktuálním stavu. Návod na Nokia Suite najdete v článku.

Hudba, fotoaparát

Majitelé N8 už dobře ví, že N8 hraje skvěle, stačí připojit přibalený headset WH-701 do 3,5mm jacku na horní straně. Jiná sluchátka není třeba kupovat. 12Mpx fotoaparát s optikou Carl Zeiss zvládne nahrávání 720p HD videa, pro focení i video můžete přiřadit GPS souřadnice. HD video bylo v době uvedení velkým trumfem, počítá se 30 snímků/sekundu. Fotoaparát hravě zvládá makrosnímky, silný xenonový blesk prosvítí tmu. Barevné podání fotek je hodně reálné. Právě kvůli fotoaparátu si N8 kupuje spousta uživatelů.

Fotografie v plném rozlišení

Cena

Při uvedení do prodeje se Nokia N8 prodávala za 13 750 Kč, nyní ji koupíte kolem 9 000 Kč. Jak je vidět, má co nabídnout (kompaktní rozměry, přehrávání DivX videí, fotoaparát, plná datová podpora), nejen špičkový fotoaparát je tak velkým tahákem ke koupi.

Nokia N8 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Technické parametry a funkce Nokie N8

  • Rozměry a hmotnost: 114 × 59 × 13 mm, 134 g
  • Operační systém: Symbian Anna, multitasking, pohotovostní režim, sdílená paměť pro kontakty a SMS
  • Displej: 3,5 palce (43 × 78 mm), kapacitní, OLED, 360 × 640 bodů, 16 milionů barev
  • Datové přenosy: GPRS, EDGE, HSDPA, HSUPA, Wi-Fi, microUSB, USB 2.0, bluetooth
  • Procesor a paměť: 680 MHz, 256 MB RAM, 16 GB ROM, paměťové karty microSDHC
  • Organizační funkce: Kalendář, poznámky, úkolovník
  • Multimédia: 12 Mpx fotoaparát, blesk, HD video, přehrávání DivX, XviD
  • Baterie: 1 200 mAh
  • GPS: ano, A-GPS, digitální kompas, Nokia Mapy

Reklama