Nokia N85: setřásla kolegyně zaklínadlem OLED (retro)

Reklama

Špičkový fotomobil přišel porazit dosluhující N95 ladnými tvary, rychlejším procesorem, a hlavně OLED displejem a související lepší výdrží. Multimediální stroj zklamal v provedení konstrukce. Máme živé fotky!

S Nokií N85 jsem se poprvé setkal na podzim roku 2008. Přišla tak trochu ve stínu dražší kolegyně N96, ale rozhodně si pozornost získala snadno. Přestože měla číslo 85, byla nástupkyní populární N95 a N95 8GB, na první pohled se lišila zaoblenými hranami. Novinka dostala stejné duální vysouvání, měla podobnou konstrukci a hlavně výbavu. Ze všeho nejvíce se zájemci třásli na OLED displej a delší výdrž.

Nokia N85 – parametry

  • Rozměry: 103 × 50 × 16 mm, 128 g
  • Operační systém: Symbian S60 3. edice, Feature Pack 2
  • Displej: 2,6″ OLED, 53 × 40 mm
  • Procesor: ARM 11, 369 MHz
  • Paměť: 128 MB RAM, 78 MB ROM, karta microSDHC 8 GB v balení
  • Baterie: 1 200 mAh
  • Cena: říjen 2008 – 13 000 Kč

Nokia N85 podobně jako N95 vynikala kompaktními rozměry, kromě spodní strany byla poseta ovládacími tlačítky, konektory. Designéři do tmavého plastu na čelní straně zamontovali jasný a zářivý OLED displej. Rozlišení zůstalo na tehdy tradičním QVGA, kvalita obrazu dokázala od sebe rozdělit příznivce TFT a OLED. Ať už jsme se přeli jakkoliv, OLED papírově odebírá méně energie z baterie a může ukazovat hodiny jako spořič neustále.

I v dnešní době se mi design N85 stále líbí, tmavé plasty nabízí viditelná sluchátková tlačítka, hlavní směrová klávesa může „dýchat“ a informovat o nových událostech. Rozsvícení displeje ukáže další čtveřici tlačítek, mobil se dá ovládat i bez vysunutí. Telefon v současné době nepoužívám, před časem však po několika měsících intenzivního využití prasknul plast pod čtyřsměrovou klávesou. Také se odlepil v okolí červeného tlačítka a nejspíše by potřebovat navštívit servis pro výměnu. Tato vada dle zkušeností uživatelů nebyla ojedinělá.

Přečtěte si recenzi mobilního bestselleru Nokie N95!

Konstrukce je uvnitř kovová, hlavně vysouvací mechanismus, jinak se mobil topí v plastech. Vysouvání je stále přesné, je slyšet zvuk šoupání. Jak prozrazují rýhy na horním krytu ze zadní části, tak tady něco nesedí. Oba díly konstrukce mezi sebou dodržují nepatrný odstup, což má za následek viklání. Vysunutí ukáže zcela plochou klávesnici s natěsnanými tlačítky, líbí se mi jistý stisk, rozměry by mohly být větší. Vysunutí směrem dolů odhalí čtveřici tlačítek, jejichž podsvícené ikony mění funkce. V Galerii jde o zoom, při hraní her N-Gage se takto řešilo ovládání. Asi největší využití měly u hudebního přehrávače.

Levá strana poskytuje útočiště microSDHC kartě, vpravo se rozmístily dva stereoreproduktory. Už před lety jsme oslavovali posuvný zámek mobilu a to u N85 nebyl dotykový displej. V minulosti se mi moc nezamlouvalo použití microUSB k dobíjení, současnost ukazuje jeho význam.

Nokia N85 má jako jeden z mála fotomobilů hardwarovou krytku objektivu. Po odsunutí se zapne aplikace k focení, rozsvítí se tlačítka zoomu a spouště, fotí se naležato. Posuďte sami, N85 má stále co ukázat, 5Mpx optika Carl Zeiss se hrdě hlásí o využití. VGA video už taková sláva samozřejmě není.

Tenký plastový kryt baterie se mírně hýbe a prohýbá, tady je další slabina konstrukce. Vložená baterie dokáže mobil udržet několik dní na příjmu při běžném využití. Nokia N85 je plnohodnotným smartphonem s Wi-Fi, GPS, bluetooth, FM vysílačem, 3,5mm jackem (možnost TV výstupu) a 3G přenosy s HSDPA. N85 jsem tak dlouhou dobu využíval pro geocaching a navigování v autě.

Když jsem tuto N85 po letech oživil, trochu musím revidovat mé dřívější poznatky, že jde o svižný telefon. Spouštění a otevírání některých nabídek trvá i sekundy, práce s galerií, přehrávačem apod. Poslední aktualizaci si firmware N85 odbyl na konci roku 2009, od té doby na něj výrobce zapomněl, ne však fanoušci Nokií.

Ukázkové fotky v plném rozlišení

Reklama