Nokia pokračuje v restrukturalizaci, rozprodává další části

Reklama

Před koncem roku z Nokie odpadává jeden kus za druhým. Firma nastoupila drsnou redukční dietu, zbavuje se různých součástí jako na běžícím pásu. Všechno směřuje k jednomu cíli – stát se čistě technologickou firmou, všechno ostatní prodat.

O tom, jak se Nokii v poslední době (ne)daří, nemá smysl se opakovaně šířit. Právě před koncem roku k nám ale doléhají zprávy o překvapivě rychlé restrukturalizaci finského výrobce mobilů. Zahraniční média mluví o předvánočním úklidu nebo velkém výprodeji.

Připomeňte si:

Dnes dorazila další zpráva. Nokia Siemens Networks (dceřiná společnost Nokie, kterou vykazuje ve svých finančních výsledcích) se hodlá zbavit divize Business Support Systems, která zaměstnává 1 200 lidí. Ptáte se, co má tolik lidí na starosti? Zmíněná divize zajišťuje zpoplatnění služeb a zákaznickou podporu pro více než 130 telekomunikačních společností (včetně stovky operátorů). Šťastným kupcem je společnost Redknee.

Komentář Mobinfo.cz

Nemohu si pomoct, ale všechna oznámení na mě působí jako poslední pokus o vylepšení finančních výsledků před koncem roku. Posuďte sami. Všechna oznámení přišla relativně těsně před koncem roku (týden okolo Vánoc v to samozřejmě nepočítám). Všechny prodeje jsou evidentně ve velmi rané fázi, všimněte si, že nic není dokončeno, všude se hovoří jen o plánech, dohodách a rozhodnutích.

Na finanční výsledky za rok 2012 si budeme muset ještě nějakou dobu počkat. Moc ale nerozumím tomu, proč se snaží Stephen Elop sehnat tolik hotovosti, když analytici sledují hlavně pokles počtu prodaných telefonů. Navíc, ještě na konci září měla Nokia hotovost ve výši 3,5 miliardy eur (o rok dříve to ale bylo 5 miliard). Že by za tři měsíce dokázalo vedení finského giganta propálit 3,5 miliardy a muselo to teď na poslední chvíli nahánět rozprodejem méně důležitých divizí?

Kromě toho se samozřejmě Nokia snaží i jinak. V poslední době představuje jeden mobil za druhým a vypadá to, že dokáže výrazně zrychlit jejich uvádění na trh. Výrazně posílila divizi mapových podkladů a geolokačních služeb (viz nedávné uvedení map Here pro všechny platformy). Že by se konečně blýskalo na lepší časy?

 

Reklama