Nokii se začíná dařit, prodeje Lumií ale klesají (finanční výsledky)

Reklama

Nokia zveřejnila finanční výsledky za třetí čtvrtletí. Podařilo se jí sice snížit ztrátu zhruba o čtvrtinu, její mobilní divize je ale pořád hluboko v červených číslech. Navíc výrazně poklesl zájem o nákup telefonů Lumia. Finům nezbývá než doufat, že se situace rychle změní s příchodem Lumií 820 a 920.

Nokia ve třetím čtvrtletí vydělala na každém telefonu -19,2% jeho ceny. Pokud si koupíte Nokii za 10 000 Kč, výrobce na něm ztratí 1 920 Kč. A to se vyplatí! Právě kvůli tomu má Nokia provozní ztrátu ve výši 576 milionů eur. Na první pohled to vypadá děsivě, ale je to zhruba o třetinu méně než ve druhém čtvrtletí. Vůbec má ztráta Nokie od začátku roku 2012 vzestupný trend, v lednu prodělávala mnohem více.

Podstatně děsivější je pokles počtu prodaných telefonů. Zatímco ve druhém čtvrtletí Nokia prodala 10,2 milionů chytrých mobilů, ve třetím už to bylo jen 6,3 milionu. Mezi čtvrtletími se tak jedná o ztrátu ve výši 38 %, meziročně jde dokonce o 63% pokles (16,8 milionu versus 6,8 milionu). O něco lepší je to v případě telefonů bez operačního systému, jejich prodeje mezi čtvrtletími nepatrně vzrostly (o 4 %), meziročně naopak jen nepatrně poklesly (-15 %).

Situaci zachraňují nemobilní divize, které jsou naopak všechny ve zisku. Vydělává jak část Nokia zabývající se vývojem a prodejem mapových podkladů, tak síťová část Nokia-Siemens Network. I přesto ale Nokia „propaluje“ peníze tak rychle, jako by jimi topila v pověstných severských zimách. Zatímco loni měla v hotovosti více než 5 miliard eur, letos už je to pouhých 3,5 miliardy.

Na vině jsou Lumie

Z uvedených výsledků vyplývá jedna věc – na vině finančních problémů Nokie jsou telefony Lumia. Jejich prodeje klesly tak rychle, až to není pěkné. Že by je skutečně nikdo nechtěl, jak tvrdí kritikové? Že by byly předražené, jak si stěžují uživatelé? Ale kdepak, může si za to sama Nokia.

Připomeňme si, co se ve třetím čtvrtletí dělo. Na jeho začátku výrobce oznámil, že stávající modely Lumia nedostanou nový operační systém Windows Phone 8. Na jeho konci uvedl dva nové modely, zatím je nestihl dopravit na pulty obchodů. Výsledkem bylo naštvání uživatelů mezi těmito krajními body. Kupovat starší Lumie bez vyhlídky na update mnozí odmítli, nové ještě nebyly k dispozici (a ještě stále nejsou).

Výsledky vidíme vyjádřené v číslech v první části článku. Pomalejší pokles či dokonce mírný vzrůst prodejů telefonů bez systému samozřejmě vysvětlují modely Asha, které jsou levné a splní potřeby naprosté většiny uživatelů. V tomto směru je dobře, že Nokia na telefony bez operačního systému úplně nezanevřela, Stephen Elop je určitě také rád, že se neorientoval výhradně na Windows Phone.

Co bude dál, to se uvidí. Začátkem listopadu by se snad alespoň na některých trzích měly objevit Lumie 820 a 920. K tomu připočtěte předvánoční šílenství, kdy prodeje čehokoliv závratně rostou. Na druhou stranu je nutno počítat s tím, že na předvánoční trh vrhnou své novinky všichni výrobci a Nokia se tak bude mít co ohánět, aby svůj osud zvrátila.

Reklama