Nokia Suite: synchronizace mobilu bez velkých potíží (návod)

Reklama

Balíček Nokia Suite by měl patřit k často využívané aplikaci všemi majiteli Nokií. S ním se dá totiž pohodlně kontrolovat obsah v mobilu, jít může o nahrávání a stahování multimédií, zálohování a synchronizaci kontaktů a další. Nokia Suite umí inovovat mapové podklady, pohlídá aktuální firmware a nejnovější verze instalovaných aplikací. Pojďme si ukázat, jak Nokia Suite využít naplno.

Aplikaci Nokia Suite ve verzi 3.2.100 uvolnila Nokia nedávno v říjnu 2011. Název aplikace navazuje na trend přejmenování služeb Ovi na Nokia, přídomek Suite známe už z verze Nokia PC Suite nebo Ovi Suite. Balík Nokia Suite stáhnete z webu Nokia, pro začátek potřebuje necelých 90 MB místa na disku počítače. Nokia Suite spolupracuje s Windows 7, Vista, XP, majitelé Maců sáhnou po verzi Nokia for Mac. Nokia Suite podporuje synchronizaci e-mailu, kalendáře a kontaktů z Windows 7 a Vista, programů Outlooku a Outlooku Express, také Mozilly.

Nokia Suite poslouží všem mobilům Nokia, ty nejnovější budou vyžadovat pouze tuto verzi synchronizačního balíku. Pokud máte v počítači starší verze, dbejte obezřetnosti při synchronizaci, aby se různě staré verze obsahu nemíchaly. Nokia Suite v sobě obsahuje několik vylepšení, nově máme čest s fotografiemi a hudbou, nechybí integrovaný přehrávač a prohlížeč. Nokia Suite podporuje několik typů připojení telefonu k počítači. Průvodce připojením tak pozná spárovaný telefon přes bluetooth, taktéž přes USB kabel.

Synchronizace mobilu patří mezi důležité činnosti – aktualizace dat mezi mobilem a počítačem v nich udržuje pořádek a usnadňuje současnou práci na obou zařízeních, hodí se i při správě více telefonů najednou.

Hlavní okno Nokia Suite je graficky strohé, pravý horní roh dává vědět, že pro využití Nokia Suite je potřeba mít účet u služeb Nokia. Přihlaste se tedy stejnými údaji jako třeba do Nokia Obchodu v mobilu. Nokia Obchod má v okně Nokia Suite hlavní roli, přímo z něj můžete do mobilu stahovat a instalovat aplikace. Tedy alespoň ty doporučované, jinak se Nokia Obchod otevírá v okně prohlížeče.

Název připojeného mobilu se ukazuje vlevo dole, po kliknutí se ukáží možnosti změny názvu telefonu, detaily prozradí více o obsazení pamětí a firmware. Možnosti zahrnují nastavení nejrůznějších položek Nokia Suite. Nabízí se automatické zálohování (nemusíte), zatržením položek vyberte data k synchronizaci – Kontakty, Galerie, Zprávy, Kalendář a úkoly, Poznámky, Záložky a webové zdroje. U každé položky upřesníte zdroj dat, v mém případě jsem přenastavoval z Outlook Express na Outlook 2007. Určitě bych nechal zatrhnutou volbu zobrazení výstrahy v případě chystaném smazání některých dat, tohle se prostě může hodit. Upravte dle libosti řešení konfliktů, zda má přednost počítat nebo telefon. Po nastavení všeho pak již stačí po připojení telefonu klikat na tlačítko Synchronizovat vše.

Zálohování dat do počítače se hodí pro případ krádeže či ztráty mobilu, při výměně mobilu za nový, pro uložení nejaktuálnějších kontaktů, obsahu kalendáře apod. Jednoduše uložíte obsah do počítače a pak jej obnovíte v jiném telefonu.

Nokia Suite kromě uvedené synchronizace nabízí také organizaci uložených dat. K tomu slouží několik záložek se zřetelnými ikonami v horní liště. Všechny fungují podobně, jen se mění jejich obsah. U Kontaktů tak spatříte kontakty v počítači a ty v mobilu. Naprosto pohodlná je editace kontaktů v pravé části okna programu. Doplníte tak údaje o rodině, adrese a další detaily. Přímo do tohoto okna můžete psát a odesílat SMS pohodlně z počítačové klávesnice. Volat se přes Nokia Suite nedá. Kontakty se dají třídit do skupin, v dlouhém seznamu se zorientujete postupným psaním jména, data se filtrují, hledají však jen ve jménech.

Nokia Suite pamatuje na úschovu fotografií a videoklipů. Prohlížeč zvládá výpis souborů i detailní zobrazení, fotky se dají i otočit o 90°. Soubory se mezi telefonem a počítače přesouvají jednoduchým označením a tažením v okně Nokia Suite. Nejde to bohužel hromadně, pouze po jednom souboru.

Část se zprávami ukládá konverzace stejně jako v telefonu, nachystáno je okno pro psaní textu k okamžité odpovědi. Zprávy si můžete třídit podle několika kritérií, podle příjemce, data odeslání/příjmu a dalších, založíte si své pravidlo.

Hudební knihovna podporuje ID3 tagy, takže se tu třídí interpreti a jejich alba, včetně fotek alb, pokud jsou uloženy. Integrovaný přehrávač vám písničky spustí, hodně pohodlné je vytváření playlistů, určitě rychlejší než v telefonu. Jelikož není v České republice spuštěn hudební obchod Nokia, příslušná záložka neprozradí více.

Nokia Suite obsahuje aplikaci pro nahrávání mapových podkladů a hlasových pokynů. Mapy jsou rozděleny podle světadílů, stahovat se dá po jednom státu nebo kontinentu, celá Evropa tak zabere 3,64 GB. Fanoušci cizích jazyků ocení pokyny k navigaci v různých řečích, z češtiny tu máme ženský hlas i s názvy ulic.

Předposlední ikona se šipkou obsahuje seznam aktualizací jak Nokia Suite, tak firmware připojeného mobilu. Rovněž hlídá aktuální verze aplikací, tak si stáhnete a naistalujete poslední verze her apod.

Poslední záložka Nokia Suite s názvem Podpora poskytuje přehled o přístroji, obsazenosti paměti; rovněž zobrazí historii nákupů v Nokia Obchodu a seznam nainstalovaných aplikací v telefonu.

Reklama