Nokia X1-01: hudební hvězda mezi dualSIM telefony

Reklama

Mezi nejpopulárnější dualSIM telefony oprávněně patří i tato Nokia. Velmi levný mobil s chudou funkční výbavou je totiž překvapivě hodně použitelný, nabízí dlouhou výdrž baterie, přidává podporu paměťovek a navrch má super hlasitý reproduktor.

Nokia X1-01 se na pultech vyhřívá již téměř rok s velmi příznivou cenovkou kolem tisícovky. Je zřejmé, že za tuto cenu nemůžeme čekat nic extra. Telefon se prodává s atraktivním červeným zadním krytem, zaujme plochá klávesnice a výrazný reproduktor na zádech. O něco lépe vybavená je dualSIM Nokia C2-00, jejíž recenzi si přečtěte zde.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, konstrukce
  2. Prostředí, funkce, závěr, parametry

Související články

Nokia X1-01 – hlavní vlastnosti

  • dualSIM, microSDHC karty
  • S kartou pracuje jen přehrávač
  • Dlouhá výdrž, baterie 1 430 mAh
  • Plochá klávesnice
  • Svítilna, FM rádio
  • Chybí konektor pro spojení s PC
Nokia X1-01 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Nokia X1-01 na videu

Konstrukce

Nokia X1-01 je k mání s šedým, červeným i modrým krytem bateriového prostoru. Z čelního pohledu nemá volba barvy žádný vliv, tady jsou všechny verze shodné. Celoplastová konstrukce nepůsobí moc fádně díky hladké klávesnici. Boční hrany jsou mírně zkosené, zadní kryt pak zcela hladký a zaoblený. Telefon v ruce téměř neucítíte, váží jen 91 g. Nevelká konstrukce dostala menší displej s velikostí 28 × 37 mm, tolerovat musíme rozlišení jen 128 × 160 bodů, technologie TFT LCD. Podsvícení je rovnoměrné a dostačující, na slunci potřebuje displej zastínit, jinak neuvidíte nic.

Tlačítka jsou rozmístěna do řad, odděleny jsou nepatrnými drážkami. Právě v nich se časem usazuje prach a nelze jej snadno odstranit. Popisky tlačítek dobře uvidíte díky lesku, ve tmě se pak rozzáří modrým světlem. Hlavní směrová klávesa bohužel postrádá potvrzovací střed, k tomu slouží levá funkční klávesa pod displejem. Tlačítka mají shodně kvalitní stisk, hlavní klávesa jako jediná mírně trčí nad povrch. Ploché provedení klávesnice nemusí vyhovovat každému, přece jen mohou tlačítka splývat.

Levá strana mobilu obsahuje trojici tlačítek hudebního přehrávače, už místo nezbylo na ovladače hlasitosti. Pravý bok pod krytkou schovává slot microSDHC karet, testoval jsem i 16GB variantu a bez obtíží. Krytka drží pevně. Zcela nahoře budete mobil dobíjet tenkou nabíječkou, nechybí 3,5mm jack sluchátek a jedna LED jako svítilna.

Telefon postrádá microUSB pro spojení s počítačem, nepodporuje tak synchronizaci kontaktů (dopíšete ručně nebo z paměti SIM) a přenos souborů. Kartu microSDHC využije pouze hudební přehrávač, jiné soubory nelze nijak využití, chybí souborový manažer. Pro svítilnu nepracuje vyhrazené tlačítko, stačí ale umístit zkratku do menu Jdi na pravé funkční klávese. Světlo není nijak silné intenzity, pro nouzové přisvícení postačí.

Záda mobilu nijak nevržou a neprohýbají se, plast je tlustý asi 1 mm. Na tradičním místě fotoaparátu trůní velký hlasitý reproduktor. Nokia se chlubí, že jde o nejhlasitější model v nabídce a asi to bude pravda. Reproduktor nezabírá celou plochu mřížky, jen asi třetinu, i tak jej zaručeně nepřeslechnete. Poslouchatelná je jakákoliv hudba, neuslyšíte chrčení nebo drnčení. Nahlas tak může hrát i FM rádio po připojení sluchátek. Přibalená sluchátka do uší se dají použít jako handsfree díky tlačítku s mikrofonem. Moc nechápu, proč mají sluchátka zahnutý 3,5mm jack. Zkoušel jsem hudební výstup na mnohem kvalitnější uzavřená sluchátka Koss a mobil hraje velmi dobře.

Pod krytem odhalíte akumulátor s velkou kapacitou 1 430 mAh, uživatelé udávají dle zkušeností výdrž při běžném použití dualSIM i dva týdny v kuse. Osobně jsem nezaznamenal ani po několika dnech úbytek energie. Jelikož telefon nenabízí datové přenosy a velký displej, tak se dá nějaká solidní výdrž očekávat. Dvojice SIM slotů pod baterií má své označení SIM1 a SIM2, karty pevně drží pod kovovými klipsy.

Kapitoly článku:

  1. Video, představení, konstrukce
  2. Prostředí, funkce, závěr, parametry

Reklama