Nokia zvyšuje prodeje Lumií, Windows Phone konečně třetí [finanční výsledky]

Reklama

Nokia chytá druhý dech. Smartphonů Lumia se prodává výrazně více než loni, systém Windows Phone konečně překonal BlackBerry a stal se třetím největším ekosystémem. Finský výrobce je sice stále v mírné ztrátě, časy se ale mění k lepšímu.

Nokia zveřejnila na svých stránkách finanční výsledky za druhé čtvrtletí 2013. Dobrá zpráva na začátek, počet prodaných Lumií poprvé v historii překonal počet prodaných přístrojů BlackBerry, k tomu musíme připočítat i další výrobce produkující WP přístroje. Díky tomu je Windows Phone konečně třetím nejsilnějším ekosystémem po Androidu a iOS. Stále je ale až třetím největším, proto vývojáři při psaní nových aplikací stále budou dávat iOS a Androidu přednost. Alespoň zatím.

Ale zpátky k Nokii. Ve Finsku mají i další důvody k oslavě, výrazně totiž vzrostl prodej telefonů Nokia Lumia. Výrobci se vyplatilo rozvrstvení svých přístrojů do různých cenových kategorií (a zejména uvedení levných přístrojů s Windows Phone) a uvedení více modelů. Za druhé čtvrtletí 2013 tak prodal 7,4 milionu telefonů Nokia Lumia, což je výrazně více než 5,6 milionu prodaných v prvním čtvrtletí 2013 a 4,4 milionů kusů prodaných ve čtvrtém čtvrtletí roku předcházejícího. Naopak mírně poklesl prodej telefonů Asha z 5 milionů v předchozím čtvrtletí na 4,3 milionu v tomto čtvrtletí.

Každá mince má ale dvě strany, vyšší počet prodaných kusů byl vyvážen snížením průměrné ceny prodaného telefonu (viz výše zmínka o uvedení levnějších Windows Phone). Nokia tak získala tržby 5,695 miliardy eur, zatímco ve stejném čtvrtletí loňského roku to bylo 7,542 miliardy. Tržby ale nejsou všechno, důležitější je zisk, respektive ztráta, tedy to, co výrobci zůstane po zaplacení všech faktur, odeslání výplaty všem zaměstnancům apod.

V tomto případě je situace ještě podstatně lepší. Nokia skončila po dlouhé době v podstatě na nule, ztráta činila pouhých 115 milionů eur (pro srovnání, za loňské druhé čtvrtletí to bylo 824 milionů eur). Celkově má nyní Nokia v hotovosti 4,1 miliardy eur, což by jí teoreticky vystačilo na financování podobné ztráty ještě devět let.

Stephen Elop nešetří chválou. V jeho komentáři k finančním výsledkům figurují pochvaly na akvizici poloviny Nokia Siemens Networks (polovinu již vlastnila Nokia dříve), inovativní modely Lumie a zajímavé přístroje řady Asha. Elop (a s ním jistě i zbytek firmy) věří, že ve třetím čtvrtletí se ukáže, co dokáže nedávno představená Asha 501, Lumia 520 a fotosmartphone Lumia 1020.

Reklama