Nokii se daří stále hůř, o telefony není zájem

Reklama

Nokia zveřejnila finanční výsledky za druhé čtvrtletí letošního roku. Nejsou nijak růžové, Nokia ztrácí v počtu prodaných kusů i v množství vydělaných peněz. Firma se i nadále řítí do propasti, před definitivním pádem na dno ji může zachránit jen masivní rozvoj Windows Phone 8.

Nejprve se podíváme na firmu jako celek. Za druhé čtvrtletí 2012 vydělala Nokia 7,5 miliard eur, o 19 % méně než za stejné období předchozího roku. (Prodeje mobilních telefonů podléhají sezónním výkyvům, nemá tedy smysl srovnávat vývoj s předchozím čtvrtletím). Pokud vám to připadá hodně, uvažte, že po odečtení nákladů je Nokia ve ztrátě 826 milionů eur (oproti ztrátě 487 milionů eur ve druhém čtvrtletí loňského roku).

Čím dál méně mobilů

Nás ale zajímá hlavně divize Devices & Services, která produkuje telefony. Zbylé dvě divize (Nokia Siemens Networks a Location & Commerce ponecháme trochu stranou.

Mobilní divize letos přinesla do společného rozpočtu 4 miliardy eur, což je o čtvrtinu méně než loni (5,467 miliardy eur), a v přepočtu na koruny je to přibližně 100 miliard korun. Z toho přibližně 1,5 miliardy eur mají na svědomí chytré telefony (pokles o 34 %), dalších 2,3 miliardy pak běžné telefony bez operačního systému (meziroční pokles o 11 %).

Pokud se zaměříme na počty prodaných kusů, celkově Nokia prodala 83,7 milionů mobilů (o 5 % méně než loni), z toho 10,2 % smartphonů (děsivý pokles o 39 %) a 73,5 milionů telefonů bez operačního systému (lehký nárůst o 2 %). Průměrná prodejní cena telefonu Nokia byla 48 eur (o 23 % méně než loni!), z toho průměrný smartphone stál 151 eur (o 7 % více než loni) a průměrný mobil bez operačního systému 31 eur (o 14 % méně než loni).

Podtrženo, sečteno, Nokia ve druhém čtvrtletí vygenerovala ztrátu 474 milionů eur, tedy skoro 12 miliard korun (za druhé čtvrtletí loňského roku „pouhých“ 216 milionů eur). Co je ale mnohem více alarmující, každý mobil prodává se ztrátou 11,8 % a situace se nelepší, spíše naopak – loni byla marže z jednoho telefonu -4 %.

Kompletní finanční výsledky si můžete prohlédnout v tiskové zprávě (anglicky).

Komentář Stephena Elopa

Nokia se snaží zvládnout tuto přechodnou fázi. I když bylo druhé čtvrtletí složité, naši zaměstnanci předvádějí své odhodlání posílit konkurenceschopnost, zlepšit činnost společnosti a pečlivě zacházet s našimi finančními zdroji.

Vyrobili jsme čtyři miliony smartphonů Lumia a plánujeme jejich podporu a updaty i do budoucna, rozhodně i po uvolnění Windows Phone 8. Věříme, že právě Windows Phone 8 bude důležitým katalyzátorem pro rodinu telefonů Lumia. V druhém čtvrtletí jsme ukázali silnou pozici v oblasti feature telefonů (telefony bez operačního systému – pozn. red.) a zvýšili naši konkurenceschopnost představením dotykových mobilů Nokia Asha. V divizi Location & Commerce rostou naše obchody se zákazníky z automobilového průmyslu, a učinili jsme dobrý pokrok v navázání obchodních vztahů s našimi lokačními službami s Yahoo!, Flickr a Bing. Pokračujeme v posilování našeho patentového portfolia; v prvním pololetí 2012 jsme podali více patentů než v kterémkoliv jiném čtvrtletí od roku 2007. A jsme rádi, že se divize Nokia Siemens Networks vrátila do provozního zisku.

Snažíme se urychleně dokončit restrukturalizaci. Zbavujeme se neklíčových investic, jako je Vertu. Činíme kroky nezbytné k restrukturalizaci provozu společnosti, které jsme oznámili 14. června. Dříve, než jsme původně předpokládali, jsme vyjednali uzavření vývojového centra v německém Ulmu, a pokračujeme ve vyjednávání o uzavření naší továrny ve finském Salo.

Snažíme se udržovat hotovost na dostatečné úrovni i po odečtení plánované výplaty ročních dividend našim akcionářům. I když třetí čtvrtletí bude také složité, naší hlavní prioritou je dostat divizi Devices & Services do zisku tak rychle, jak jen to bude možné.

Komentář Mobinfo.cz

Stephenu Elopovi se ani po roce a půl svého působení v Nokii nedaří dostat firmu na takovou úroveň, v jaké ji převzal. Když v únoru 2011 v Barceloně prohlašoval, že Nokia odvrhne Symbian a přimkne se k Windows Phone, bylo všem jasné, že Nokii čeká několik velice perných měsíců. Vyvinout nový mobil s novým systémem přeci jen chvíli trvá, musíte přeškolit nebo úplně přebudovat vývojářské týmy, objednat nový hardware, připravit na to zákazníky…

Elop zvolil cestu nejdrsnější, namísto postupného odbourávání telefonů se Symbianem a pozvolného zavádění smartphonů s Windows rozhodl o okamžitém ukončení vývoje nových symbianových smartphonů. Výsledkem bylo to, že výrobce neměl takřka celý rok 2011 co prodávat, kromě několika posledních již vyvinutých zbytků.

Všichni tedy čekal, že finanční výsledky za rok 2011 budou mizerné, někdy kolem Vánoc dorazí první mobily s Windows Phone, a 2012 bude Nokia zase na vrcholu slávy. Nestalo se tak, bohužel.

Lumie sice skutečně byly představeny koncem roku 2011, na trh se ale reálně dostávají podstatně později. Jako dobrý příklad poslouží zrovna český trh, kde se dosud poslední Lumia 900 prodává až od července. Výrobce argumentoval tím, že o telefony byl obrovský zájem na americkém trhu, proto mu dal přednost. Ve světle finančních výsledků je ale pravda spíše taková, že nestíhal vyrábět.

Podobná situace způsobila před časem problémy Sony Ericssonu – než stihl představený mobil uvést na trh, byl již tak zastaralý, že o něj skoro nikdo neměl zájem. Ostatně, i Nokia s tím má své zkušenosti, model N97 se potýkal s přesně stejnými problémy.

Fakt je ten, že o Lumie nemá skoro nikdo zájem. Za první čtvrtletí se jich prodalo 16 milionů, za druhé (kdy už byly přece jen rozšířené na více trzích, ekosystém okolo Windows Phone byl vybudovanější atd.) jen 10 milionů. Třetí čtvrtletí, kdy nebude představena žádná novinka, budou nákupně slabší prázdniny a navíc je spousta lidí naštvaných, že stávající Lumie nedostanou Windows Phone 8, rozhodně klesající trend nezvrátí.

Rostoucí prodeje telefonů bez operačního systému situaci také nezachrání. Nokia na nich vydělá strašně málo, navíc musí bojovat se silnou asijskou konkurencí. Ostatně, nejděsivější číslo celých finančních výsledků je marže, tedy podíl z ceny, který Nokii zůstane po odečtení nákladů. Aktuálně na každý prodaný mobil doplácí akcionáři Nokie dvanácti procenty jeho ceny.

Podobně skončil před lety Siemens. Jednu dobu nadšeně prodával miliony mobilů pod cenou, jakmile se ale začaly vracet na záruční opravy (a určitá část mobilů se vrátí vždycky), neměl je najednou z čeho financovat a vyhlásil bankrot.

Existuje vůbec způsob, jak zabránit pádu do hluboké propasti? Jednou z možností je samozřejmě prodej. Médii proběhlo několik „zaručených“ zpráv o tom, že chce Nokii koupit Microsoft, Samsung případně někdo jiný, a současné kroky mají za cíl jen snížení ceny na minimum. Mnohem reálněji se ale jeví sázka na Windows Phone 8.

Na konferenci Nokia World na podzim snad Nokia představí několik modelů s Windows Phone, jejichž cena bude taková, aby je někdo kupoval a přitom na nich výrobce vydělal (ne aby musel ještě doplácet). A snad se podaří dostat je v dostatečném množství na všechny trhy dříve než příští rok touhle dobou.

Reklama