Nokii se začalo dařit, dividendy ale nevyplatí [finanční výsledky]

Reklama

Nokia zveřejnila finanční výsledky za čtvrté čtvrtletí roku 2012. Konečně se dostala do zisku, vypadá to tedy, že se blýská na lepší časy. Přesto se vůbec poprvé ve své více než stoleté historii rozhodla, že akcionářům raději letos nevyplatí žádné dividendy.

Podle finančních výsledků, které finský výrobce zveřejnil, se Nokii v posledních třech měsících loňského roku docela dařilo. Do jisté míry je to samozřejmě způsobeno tím, že předvánoční období bývá pro všechny výrobce nejsilnější. Nelze ale popřít, že Nokia poctivě ořezává nepotřebné součásti (dokonce si prodala střechu nad hlavou, tedy své hlavní sídlo v Espoo), optimalizuje, šetří, kde se dá, a přitom se snaží prodat co nejvíce telefonů.

Celkově Nokia ve čtvrtém čtvrtletí utržila 8 miliard eur, což je o 20 % méně než za stejné období roku 2011, ale o 11 % více než ve třetím čtvrtletí 2012. Z toho dokázala vydělat 439 milionů eur, po dlouhé době se pohybuje v černých číslech. Za stejné období roku 2011 totiž ztratila 954 milionů eur, za třetí čtvrtletí 2012 pak ztratila 576 milionů eur.

Pro nás je nejzajímavější divize Devices & Services, která prodává mobilní telefony. V posledním čtvrtletí roku 2012 jich dokázala prodat 86,3 milionů (o 24 % méně než před rokem, ale o 4 % více než v předchozím čtvrtletí), z toho 6,6 milionů smartphonů (oproti roku 2011 -66 %, oproti Q3 2012 +5 %). Z uvedeného počtu smartphonů tvořily dvě třetiny Lumie, těch prodala Nokia 4,4 milionu, zatímco 2,2 milionu byly mobily se Symbianem.

Naději do budoucna skýtá rostoucí marže. Nokii zůstalo na účtu 7,2 %  z ceny každého prodaného mobilu, což je super, protože ještě loni to bylo jen 3,4 % a ve třetím čtvrtletí dokonce ztráta ve výši 19,2 %. V prvním čtvrtletí zažívají všichni výrobci silný útlum, v jeho průběhu pak představují na MWC v Barceloně novinky, které pak co nejdříve uvádějí na trh. Nechme se překvapit, s čím letos přijde Nokia.

Reklama