Noste počítač v kapse: Lumia 950 [recenze]

Reklama

Špičkový hardware, skvělý fotoaparát, Windows 10, propojení s počítačem… To vše charakterizuje skvělý telefon Lumia 950!

Co najdete v krabici?

Po prvním otevření krabice spatříte na první pohled obrovský telefon, který zabírá polovinu krabice. Pod ním jsou umístěny stručné dvanáctistránkové bezpečnostní v mnoha jazycích. Klasický manuál chybí. Druhou půlku pak zabírá krabice z bílého kartonu, v níž najdete nabíječku a datový kabel.

Lumia_950_detail1Lumia_950_detail2

U kabelů a nabíječek se chvilku zastavíme. Microsoft se totiž rozhodl opustit osvědčený a široce rozšířený microUSB konektor, k němuž má každý z nás doma mnoho nabíječek i kabelů, a osadil svou novinku konektorem USB-C. A ten je jiný. Proklatě jiný. V praxi to znamená, že musíte přestat spoléhat na své nabíječky rozhozené po všech místech, kde se obvykle pohybujete, přestat spoléhat na to, že vám někdo nabíječku půjčí. Místo toho budete muset všude vláčet nabíječku novou.

Lumia_950_detail5Lumia_950_detail4

Hardwarově špičková

Microsoft Lumia 950 je mobil s rozměry 145 × 73 × 8 mm a hmotností 150 g. V podstatě celou čelní stranu zaujímá displej s úhlopříčkou 5,2″ a rozlišením 1 440 × 2 560 obrazových bodů. Samozřejmě zobrazuje 16 milionů barev, nic horšího bychom už dnes ani nepřijali, a používá technologii AMOLED. Barvy na něm jsou příjemně živé, ale ne přepálené. Displej je samozřejmě skvěle čitelný i za ostrého slunečního dne.

Lumia_950_detail3Lumia_950_detail6

V levém horním rohu najdete konektor pro připojení sluchátek, jedná se o standardní 3,5mm jack. Zbytek horní strany je prázdná, stejně jako strana levá. Na pravé straně pak najdete obligátní dvojtlačítko pro ovládání hlasitosti a vypínač. Microsoft nezapomněl ani na spoušť fotoaparátu, to musíme ocenit. Dolní strana je pak vyhrazena již zmiňovanému proklatému USB-C konektoru.

Lumia_950_orig7

Na zadní straně najdete stříbrné logo Microsoftu, obří čočku fotoaparátu a k ní příslušející blesk. Zadní kryt je pak snadno snímatelný. Jeho bližším zkoumáním zjistíte, že Lumia 950 podporuje bezdrátové nabíjení (aspoň malá útěcha pro ty, které štve nestandardní konektor). Pod krytem pak najdete vyjímatelnou baterii, slot pro microSD kartu a také místo pro vložení nano SIM.

Lumia_950_orig3

Microsoft Lumia 950 je vybavena šestijádrovým dvouprocesorem. Co to znamená? Dvě jádra jsou taktována na frekvenci 1,82 GHz, další čtyři pak kmitají 1,44 GHz. To vše je samozřejmě doplněno specializovaným grafickým koprocesorem.

Lumia_950_orig5

Paměť RAM má kapacitu 3 GB, což je na skvěle vyladěný operační systém Windows Phone možná až zbytečně moc. Ale co, dokud výrobce dává, berme a na zuby nekoukejme. Pro uložení vlastních dat máte k dispozici plných 32 GB a další můžete získat, pokud do telefonu vložíte paměťovou kartu microSD. Z dalších funkcí musíme zmínit LTE a NFC, již představené bezdrátové nabíjení, samozřejmě podporu všech chytrých funkcí, cloudových úložišť a podobných moderních udělátek.

Fotoaparát: Falešné 4K video

Čelní fotoaparát má rozlišení 5 Mpx, zvládne natočit 1 080p video, a slouží zejména k focení módních selfies a videohovorům. To jsou samy o sobě špičkové parametry, které by mohl Lumii závidět mnohý hlavní fotoaparát jiného telefonu. My jsme se ale zaměřili na hlavní (zadní) fotoaparát, který již svými parametry slibuje zázraky. Pyšní se totiž rozlišením 20 Mpx, bleskem, autofokusem a optikou Carl Zeiss.

Lumia_950_foto1Lumia_950_foto8

Fotoaparát má k dispozici vyhrazené tlačítko spouště, které zejména výrazně urychluje focení ze stavu, kdy je celý mobil zamknutý a bezpečně uložený v kapse. V nastavení fotoaparátu máte jen nemnoho možností, kterými můžete ovlivnit podobu výsledných snímků.

Lumia_950_foto7Lumia_950_foto4

Podle svého gusta můžete přepínat mezi poměrem stran 16:9 nebo 4:3, zobrazit si pomocnou zaměřovací mřížku (třetiny obrazu, zlatý řez, nitkový kříž, čtverec), která pomůže se správnou kompozicí scény. Při volbě rozlišení se pak můžete rozhodnout mezi 8 Mpx a 19 Mpx, jiné varianty telefon nenabízí.

Lumia_950_foto3Lumia_950_foto2

Následující snímek ukazuje kvalitu prokreslení detailů při focení za ne úplně ideálních světelných podmínek a zaostřením na větší vzdálenosti.

Lumia_950_foto5

Při focení ve tmě skvěle pomůže vestavěný blesk. Tento snímek textu je vytvořený v naprosté tmě z bezprostřední blízkosti. Jak vidíte, mobil si dokáže bleskem přisvítit scénu více než dostatečně a ještě zaostřit i v makro režimu.

Lumia_950_foto6

U videa je nastavení ještě méně, volíte vlastně jen rozlišení. Jeho nejvyšší hodnota, kterou jsme použili v následujícím ukázkovém videu, je 3 840 × 2 160 bodů při frekvenci 30 fps (pokud váš počítač nedokáže tak kvalitní video přehrát, přepněte na nižší rozlišení, pamatujte ale na to, že se jedná o automatickou konverzi, kterou má na svědomí YouTube). Dále je k dispozici totéž rozlišení s frekvencí snímání 25 fps a 24 fps. Pokud vám stačí fullHD rozlišení (tedy 1 960 × 1 080 bodů), můžete zvolit ze snímacích frekvencí 60, 30, 25 a 24 fps). Tytéž frekvence jsou pak k dispozici pro rozlišení HD, tedy 1 280 × 720 bodů.

Celkově jsme s kvalitou fotoaparátu u telefonu Lumia 950 více než spokojeni. I přes minimum možných nastavení jsou fotky povedené, pěkně ostré, barvy věrné a detaily prokreslené. Navíc můžete využít širokou škálu fotoaplikací/objektivů, které najdete v aplikačním obchodu v kategorii Camera Lenses.

Windows 10: Office, duhovka, Continuum

V telefonu Lumia 950 a Lumia 950 XL představil Microsoft poprvé mobilní verzi operačního systému Windows 10. Již v minulosti se snažil co nejvíc propojovat svá telefonní a počítačová Windows, někdy se mu to dařilo více, někdy méně. Vypadá to ale, že Windows 10 budou v tomto ohledu přelomová.

Může za to hned několik funkcí – špičkový internetový prohlížeč Edge, provázání s cloudem OneDrive, plnohodnotný kancelářský balík Office a hlavně Windows Continuum.

Lumia_950_disp6Lumia_950_disp5

Na první pohled ale vypadá Windows 10 Mobile, jak zní oficiální název operačního systému známého dříve pod označením Windows Phone, víceméně stejně jako předchozí verze. Základ tvoří domovská obrazovka plná živných dlaždic různých velikostí, kterou si můžete libovolně upravit podle svých potřeb.

Lumia_950_disp1Lumia_950_disp2

Přetažením prstu směrem k levému okraji displeje vstoupíte do hlavní nabídky, kde jsou jednotlivé funkce a aplikace seřazeny abecedně. Pro rychlé přecházení mezi nimi stačí kliknout na první písmenko oddělující vždy jednotlivé skupiny. Přetahovat ale můžete i z jiných okrajů. Konkrétně spodního, pak se objeví tři ovládací tlačítka (zpět, domů, vyhledat) a horního, pak se objeví výrazně rozšířené notifikační centrum.

Lumia_950_disp3Lumia_950_disp4

Kancelářský balík Office ponecháme trochu stranou. Asi všichni vědí, že je v telefonech s Windows (Phone) k dispozici, a že Microsoft často rozdává spolu s telefony roční licenci na tento balík zdarma. I když náhodou žádnou licenci nemáte – ani tu zdarma, ani nějakou domácí či pracovní, které umožňují instalaci na více zařízení – můžete využívat Office aspoň k pohodlnému prohlížení kancelářských dokumentů.

Lumia_950_disp9Lumia_950_disp10

Zastavíme se u další zajímavé funkce, a to je skener oční duhovky. Instalace biometrických senzorů do mobilních telefonů patří k aktuálním módním trendům, i když se zatím výrobci omezovali jen na snímání otisků prstů. Microsoft se rozhodl využít čelní fotoaparát a odemykat telefon jen těm, kdo se na něj podívají tím správným okem.

Mobil musíte nejprve na svoje oči naučit. Jakmile zapnete možnost autentizace pomocí Windows Hello, ověří vaši totožnost zadáním PINu a pak vás vyzve, abyste mobil přiblížili cca 10 cm od svých očí. Ve výřezu obrazovky ukazuje, kde by se vaše oči měly nacházet, a pak se snaží naučit jejich podobu. Pravděpodobně při tom provádí i nějaký test živosti, protože učení trvá poměrně dlouho.

Lumia_950_disp7Lumia_950_disp8

Poté už stačí, abyste se pokusili mobil odemknout, a on okamžitě začne snímat vaši podobu. Nutno poznamenat, že rozpoznávání nefunguje ani zdaleka dokonale, stačí trochu změněné světelné podmínky, brýle nebo lehké přivření očí, a mobil se neodemkne. Naštěstí v tomto případě vždycky můžete použít PIN.

Jako počítač: Continuum

Vy ještě máte doma počítač? Tak ho zahoďte a používejte místo něj telefon. Lumia 950 má dostatečný hardwarový výkon, aby nahradila většinu běžně používaných počítačů. Rozhodně postačí na kancelářskou práci nebo sledování filmů. Jen to chce vylepšit ovládání a trochu zvětšit displej.

Lumia_950_detail7

Přesně k tomu slouží dokoupitelné zařízení Display Dock. Malá krabička vybavená hromadou konektorů zjednodušeně řečeno propojí telefon na jedné straně s klasickým PC monitorem nebo televizí na straně druhé. K tomu přidá ještě klávesnici a myš. Výsledek je takový, že z vaší Lumie je rázem plnohodnotný počítač, jen nevytváří zbytečný hluk ventilátorem a nezabírá půlku prostoru pod stolem.

Microsoft-Display-Dock-03Microsoft-Display-Dock-02

S touto funkcí by si mohl Microsoft připsat nemalé body. Klasický počítač už totiž nikdo nechce, jak správně před pár lety pochopili výrobci tabletů. Na domácí zábavu v pohodě stačí mnohem méně výkonný tablet, tak proč by nemohl stačit mobil? Zvlášť když se dá spojit s televizí!

Microsoft-Display-Dock-01

Verdikt: Drahá, ale dobrá

Lumia 950 stojí v základní verzi zhruba 14 tisíc, v dualSIM variantě pak něco kolem sedmnácti. Zvětšená varianta Lumia 950 XL je ještě o pár tisíc dražší. To rozhodně není málo a Lumia se tak řadí po bok vlajkových lodí ostatních výrobců.

Microsoft Lumia 950 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Za to nabídne mnohokrát zmiňovanou špičkovou hardwarovou výbavu, skvělý fotoaparát s natáčením 4K videí a stabilní operační systém. Ten se zatím potýká s mírným nedostatkem aplikací; některé programy z Windows Phone 8.1 na něm totiž nejedou. Jinak se ale chová výtečně, ve srovnání s Androidem budete překvapeni, jak rychle, plynule a bez pádů může váš telefon běžet.

Lumia 950

Rozměry: 145 × 73 × 8 mm, 150 g
Displej: 5,2″, 1440 × 2560 bodů, 16 mil. barev, AMOLED
Procesor, systém: 1800 MHz, Windows Phone
Paměť, úložiště, karta: 3000 MB, 32000 MB, ano
Data: GPRS EDGE HSDPA HSUPA Wi-Fi LTE
Další konektivita: NFC GPS microUSB 3,5mm jack
Fotoaparát: 20 Mpx, video: 4K autofokus blesk
Podrobné specifikace
Aktuální cena Microsoft Lumia 950 v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

Pro mě je hlavní nevýhodou náhrada microUSB konektoru modernější USB-C variantou. Pravděpodobně se ale jedná o nezadržitelný vývoj, na který si i konzervativci jako já budou muset přivyknout. Nevýhodu mírně kompenzuje možnost bezdrátového nabíjení.

Microsoft Display Dock HD-500 lze pořídit v e-shopech za cenu od (Zdroj: Heureka.cz)
Porovnat ceny >>

Velkou devizou je možnost propojení s monitorem, televizí, klávesnicí a myší. Díky těmto vychytávkám může Lumia 950 do značné míry nahradit domácí zábavní zařízení (záměrně nepíšu počítač, protože se může jednat i o náhradu tabletu či herní konzole) nebo kancelářský notebook pro méně náročné „Word“ profese.

Reklama