Nová funkce linky 112. Mobil na vás prozradí polohu

Reklama

Pokud se ocitnete v nouzi a zavoláte 112 nebo linky 150, 155, 158, nemusíte hlásit vaši polohu. Mobil ji dispečinku sám pošle prostřednictvím zprávy.

Integrovaný záchranný systém ČR se 11. 2. 2020 připojil k jiným světovým a EU zemím a spustil provoz určení přesné polohy během hovoru s dispečinkem 112, vč. linek 150, 155, 158. Tísňové volání tak může být krátké a není třeba popisovat přesnou polohu události, mobil ji odešle automaticky. To se může hodit, když je volající zraněný, dezorientovaný, pod vlivem látek apod.

Nová služba Advanced mobile location (AML) funguje zatím v Praze, během týdnů se dostane do zbytku republiky. Narozdíl od populární aplikace Záchranka není třeba do mobilu nic instalovat. AML zatím funguje na smartphonech s Androidem na základě dohody s Googlem, do půl roku by měl AML spustit také Apple na zařízeních s iOS. Pro AML stačí vytočit nouzovou linku, mobil během hovoru odešle polohu s přesností 30-50 metrů s využitím zapnutí GPS na pozadí.

To funguje i v případě, že uživatel mobilu upřesnění polohy deaktivovat. Není tak možné například z Androidu volat zcela anonymně, dispečinku se na monitoru jednoduše ukáže vaše poloha. Informační zpráva s polohou je bezplatná a nelze ji nijak zakázat. Přesnost na desítky metrů je výrazným posunem, protože dosud to bylo možné v řádech kilometrů. Díky tomu si IZS slibují urychlení pomoci lidem v nouzi, hledání ztracených turistů apod.

Reklama