Nová navigace pro nevidomé vznikla za spolupráce T-Mobilu

Reklama

Na ČVUT vznikla nová navigační služba, která usnadní nevidomým navigaci v neznámém prostoru. T-Mobile poskytne zákazníkům datové přenosy zdarma.

Služba, která vznikla na Fakultě elektrotechniku ČVUT, se jmenuje Pokročilá navigace nevidomých a bude k dispozici nejspíš ve druhém čtvrtletí příštího roku. Distribuovat ji bodu místní TyfloCentra, ovšem jen těm nevidomým, kteří projdou zaškolením. T-Mobile pak dodá datové přenosy zdarma.

Navigace_pro_nevidome_4

Základem služby je bílá hůl doplněná o několik tlačítek. Tu je pak možno propojit s chytrým telefonem, který právě prostřednictvím datových přenosů komunikuje s navigačním centrem. To pracuje prostřednictvím webové stránky.

Navigace_pro_nevidome_1Navigace_pro_nevidome_2

Aktuální pozice nevidomého je zjištěna pomocí satelitních navigačních systémů a zobrazena na mapě. Operátor navigačního centra nebo třeba příbuzný či blízký nevidomého pak mohou hlasovými pokyny radit, kam se má nevidomý vydat. V případě potřeby je možno zapojit i videopřenos z kamery mobilního telefonu a poradit tak nevidomému např. který zvonek má stisknout.

Navigace_pro_nevidome_3

Reklama