O2 a MUNI bojují proti dezinformacím i na základních školách

Reklama

Studenti politologie Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity vyvinuli s podporou Nadace O2 novou hru Fakespace určenou pro žáky druhého stupně základních škol. Za jednu vyučovací hodinu si osvojí některé základní metody boje proti fake news.

Příběh se odehrává ve městě, ve kterém skupina vědců vyvinula vir, který mění lidi na tzv. dezinfombies, neboli nemyslící bytosti „nakažené“ dezinformacemi. Cílem hry je najít vakcínu a uchránit tak lidstvo před virem a dezinformacemi.

Hraní hry Fakescape zabere přibližně jednu vyučovací hodinu. Třicet minut řeší žáci jednotlivá témata, ve zbývajícím čase je pak prostor na vyhodnocení hry a diskusi s dětmi. Děti jsou rozděleny do skupin po maximálně 5-6 žácích, aby se mohly dostatečně zapojit.

Úniková hra se skládá ze čtyř úkolů. Děti se postupně věnují následujícím tématům: čtení textu s porozuměním, manipulaci na fotografiích, rozpoznávání manipulativních titulků, vyhledávání a ověřování fakt na internetu a bezpečnost hesel na internetu. Ve hře jsou použity konkrétní příklady ze sociálních sítí a část je také věnována influencerům a youtouberům.

Na závěr čeká děti diskuse o problémech a zajímavostech, na které při hraní narazily. Hra Fakescape je vhodná jako úvod mediální výchovy na druhém stupni základních škol, protože přináší podstatná témata, kterým by se žáci během školního roku měli věnovat.

Skupina studentů pod vedením Miloše Gregora a Petry Mlejnková navázala na velký úspěch své první hry Fakescape, která byla zaměřena na studenty středních škol. Hra vznikla v loňském roce a zahrálo si ji už více než 10 tisíc studentů z 82 měst v 10 zemích. Projekt také získal druhé místo v celosvětovém finále mezinárodní soutěže Peer-to-Peer.

Hra zaměřená na děti na druhém stupni základních škol vznikla díky podnětu Nadace O2, která se prostřednictvím svého programu O2 Chytrá škola věnuje dlouhodobě internetové bezpečnosti a mediální gramotnosti. Při setkávání se s dětmi a pedagogy na školách pak vznikla jednoznačná potřeba věnovat se tomuto tématu dříve, než děti nastoupí na střední školy.

Reklama