O2 a T-Mobile budou sdílet sítě 2G a 3G

Reklama

Společnosti O2 a T-Mobile se rozhodly šetřit náklady a uzavřely proto smlouvu o sdílení svých současných sítí. Dohoda se týká sítí druhé až třetí generace (tedy všechno kromě LTE) a celého území České republiky kromě Prahy a Brna.

Vše bude fungovat podobně jako doposud, kdy oba operátoři sdílejí některé 3G vysílače. Při překotném budování této sítě si každý pokryl samostatně lukrativní lokality a ty méně důležité si rozdělili na polovinu, přičemž vzájemně umožnili přístup druhého operátora do své sítě. Výhody jsou jasné, podobný přístup šetří čas nutný k vybudování sítě, náklady na její budování, provoz a údržbu, a samozřejmě také krajinu nehyzdí zbytečně mnoho vysílačů.

Podobný přístup zvolili oba operátoři nyní. Po úvodních testech postupně zmizí z Česka přibližně třetina mobilních vysílačů. Síť GSM, GPRS, EDGE, UMTS (3G) a HSPA bude mimo Prahu a Brno provozovat vždy Vodafone (s tím se zatím nikdo nedohodl) a buď O2 nebo T-Mobile.

Vasina_Malvido

Oba operátoři si od toho slibují již zmíněnou úsporu (i když to oficiálně moc nepřiznávají) a také lepší pokrytí České republiky signálem. Inu, když bude mít operátor na starosti jen polovinu území, bude si moci pokrýt toto území důkladněji, rychlejší sítí apod. V každém případě si obě firmy evidentně uvolňují prostředky na budování sítí LTE, které zatím chce budovat každý operátor sám.

Reklama