O2 a Vodafone dostali pokutu za drahé LTE pro virtuály

Reklama

Český telekomunikační úřad opět vyzval operátory, aby zlevnili LTE nabídku pro virtuály. Protože se jedná o druhé varování, přišla s ním i pokuta, a v případě dalšího neuposlechnutí začne odebírání frekvencí.

Když T-Mobile, O2 a Vodafone vydražili frekvence pro sítě LTE, byla s tím spojena řada podmínek. Mimo jiné také velkoobchodní nabídka služeb za rozumnou cenu, která umožní virtuálním operátorům, aby byli ziskoví. V případě LTE se konkrétně jedná o cenu 0,10-0,15 Kč/MB dat (v případě fixního LTE pak 0,01 Kč/MB dat).

Operátoři tuto podmínku neplnili a dostali od ČTÚ první varování v únoru 2016. Toho ale uposlechl jen T-Mobile, který velkoobchodní cenu pro virtuály snížil na požadovanou úroveň. O2 aktuálně prodává své LTE za 0,43 Kč/MB, Vodafone pak za 0,29-0,51 Kč/MB podle celkového množství odebraných dat.

Za to jim ČTÚ udělil druhou výtku, přidal pokutu v maximální možné výši 2 miliony korun, a pokud oba hříšníci svou chybu do měsíce nenapraví, bude uvažovat o zahájení správního řízení, na jehož konci bude odebrání vydražených frekvencí z důvodu neplnění podmínek.

Reklama