O2 bojuje proti neznalostem o Sametové revoluci

Reklama

Havlovy výroky připisuje řada mladých nedávno zesnulému Jakešovi. Sametová revoluce je podle nich pojmenována podle látky, z nichž se šily uniformy zasahujících policistů. O2 proti těmto neznalostem bojuje.

Operátor proto spouští v rámci svého dlouhodobého projektu Svoboda není samozřejmost edukační kvíz Otázka svobody vhodný i pro doplnění distanční výuky. Celý projekt se do budoucna více propojí také se vzdělávacím programem O2 Chytrá škola. K Otázkám svobody se přidá i Cirk La Putyka se svou Ústřednou89.

Z průzkumu, který O2 realizovalo loni vyplynulo, že podle 70 % lidí se ve školách nevěnuje dostatečný prostor výuce moderních dějin. To si O2 ověřilo i na výsledcích aktuálního průzkumu realizovaného na tisícovce mladých lidí od 16 do 30 let, který mapoval hloubku znalostí o událostech z období totality. Z průzkumu vyplývá, že byť zkratky jako StB, KSČ nebo OF zná téměř každý, celá čtvrtina respondentů neví, proč je listopadová revoluce označovaná jako „sametová“.

Mladým lidem není jasné ani to, co to byl tzv. Palachův týden nebo kdy se stal poprvé prezidentem Václav Havel. Správně odpověděla pouhá polovina respondentů. Už nyní si může vzdělávací kvíz s patnácti otázkami vytvořený v dlouhodobé spolupráci s Pamětí národa na webu www.otazkasvobody.cz vyzkoušet kdokoli. Po vyplnění kvízu se každý návštěvník webu dozví správné odpovědi a bude si moct porovnat své výsledky s ostatními respondenty.

Přímo v den státního svátku se O2 připojí také ke speciálnímu happeningu Cirku La Putyka a Jatek78 s názvem Ústředna89. Prostřednictvím Ústředny89 budou prezentovány dílčí výsledky průzkumu O2. S hosty tohoto dílu, kterými budou významné osobnosti – nejen pamětníci, ale také umělci či sportovci, kteří jsou spjati s tématem sametové revoluce – se budou moci diváci nad událostmi roku 1989 telefonicky pobavit.

Reklama