O2 dává ke stažení aplikaci pro C-Roads

Reklama

Na vývoji chytrých silnic C-Roads se podílí řada českých firem i operátorů. O2 teď nabízí ke stažení aplikaci pro řidiče, která umožní využívat chytré služby rovnou.

Zjednodušeně řečeno, principem C-Roads je propojení a vzájemná komunikace všech možných dopravních prvků – osobních a nákladních aut, vozidel MHD, ale také patníků, semaforů, značek nebo železničních přejezdů. Automobil díky těmto vymoženostem získává dopředu podrobné informace o situaci, a včas se tak může vyhnout kolonám nebo uvolnit místo vozidlu záchranné služby.

C-Roads je samozřejmě ještě hudbou minulosti a probíhají nejrůznější testy a vývojové kroky. Přesto si už nyní můžete stáhnout appku pro Android, která vám umožní získávat dopravní informace všude, kde je to možné.

Pilotní provoz nyní probíhá za běžného provozu nejen na vymezených úsecích českých dálnic D1, D5, D11, na části Pražského okruhu, ale i ve městech – v Brně, Ostravě, v Plzni a na vybraných železničních přejezdech. Jelikož český systém plně využívá možnosti vysokorychlostní mobilní komunikace, je tak dostupný prakticky již na celém území České republiky.

Hlavním cílem aplikace je zachování plynulosti provozu. Díky komunikaci prvků dopravní infrastruktury s projíždějícími vozidly aplikace řidiče upozorní na různá nebezpečí v dopravě, blížící se sanitku nebo železniční přejezd, kterým bude projíždět vlak. Řidiči se dozví ale i intervaly na semaforech a samozřejmě budou vědět o nehodách, a to dokonce do takové míry, že je systém upozorní na nutnost rychlého brzdění. Systém totiž využívá tzv. hybridní komunikaci, která kombinuje vysokorychlostní mobilní síť a technologii Wi-Fi pro auta. V plánu je také propojení se sítěmi 5G.

Reklama