O2 na Silvestra: odklon od SMS k datům [statistika]

Reklama

Zákazníci O2 to na Silvestra s posíláním PF zpráv moc nepřeháněli. Výrazný nárůst zaznamenal operátor v oblasti datových přenosů, a to zejména v nejnovější síti LTE.

Silvestr je, co se týče přání, mnohem vytíženějším dnem než Štědrý den, tvrdí operátoři. To dokládá nejen objem využitých mobilních služeb a koresponduje to i s množstvím zkonzumovaného alkoholu a odpálené pyrotechniky v českých ulicích. Ale zpátky k operátorům, konkrétně k O2.

Za celý Silvestr se odeslalo 11 686 979 textových zpráv (o 5 % méně než loni), v nejvytíženější hodině mezi půlnocí a jednou hodinou ranní pak 1 628 930 zpráv (o 4 % méně než loni) a v nejvytíženější minutě (23.59) dokonce jen 27 672 zpráv (pokles o 5 %). Pro zasazení zmíněných čísel do kontextu připomínám, že O2 má více než pět milionů zákazníků.

Výrazného nárůstů se dočkaly multimediální zprávy – oproti loňsku o 12 %. Jejich absolutní počet je ale ve srovnání se SMS v podstatě zanedbatelný: 271 088. V poslední loňský den bylo v síti O2 uskutečněno 17 milionů hovorů, opět je to ve srovnání s loňskem pokles, tentokrát o 10 %.

Celkový objem datového provozu vzrostl o 89 % na 52,9 TB. Největší podíl na tom měla síť LTE (30,9 TB, nárůst o 754 %, který ovšem musíme brát s rezervou, protože loni síť LTE takřka neexistovala). Následovala samozřejmě síť 3G (18,9 TB, pokles o 10 %) a nakonec stařičká síť 2G (3,1 TB, pokles 11 %).

Z uvedených čísel vyplývá snadno předvídatelný závěr. Lidí velmi pozvolna opouštějí hovory a textové zprávy, přesouvají svou pozornost na internet. Je přitom jedno, jestli svým známým přejeme po Facebooku, po nějakém messengeru typu WhatsApp, nebo jen lajkujeme fotky z jejich oslav na Instagramu. Operátoři se ale nemusí bát, pokles rozhodně není tak velký, aby je to zruinovalo, a vzhledem k tomu, že smartphone má dnes v podstatě každý, kdo ho chce, se nedá očekávat ani žádný bouřlivý vývoj v nejbližší budoucnosti.

Reklama