O2 nabídne bonding a zdvojnásobí rychlost pevných přípojek

Reklama

O2 přišlo s novinkou u svých pevných internetových přípojek. U více než milionu domácností dokáže jednoduše zdvojnásobit maximální přenosovou rychlost.

Princip tzv. bondingu spočívá v tom, že operátor přivede do konkrétního bytu dvě přípojky místo jedné. Je celkem jedno, jestli se jedná o optický kabel nebo metalické připojení. Tyto dvě přípojky spojí do zařízení zvaného terminátor, které dokáže sloučit jejich rychlosti. Odtud už pak můžete vést rychlý internet například do Wi-Fi routeru.

Bonding se samozřejmě týká jen tzv. poslední míle, tedy spoje z bytu či domu zákazníka do prvního prvku sítě O2, tzv. DSLAMu. Vyžaduje proto, aby od DSLAMu do bytu byla volná kapacita, zjednodušeně řečeno, aby tam bylo možné ty dva „dráty“ vést. Současně ale klade nároky na připojení DSLAMu do sítě O2 nějakou „pořádně tlustou optikou“. Vysokorychlostní připojení více zákazníků totiž znamená výrazně vyšší nároky na páteřní síť operátora.

Podle statistik O2 je nyní možné nabídnout 41 % českých domácností přípojky s rychlostí vyšší než 250 Mb/s. Dalších 32 % domácností dosáhne až na 100 Mb/s, zatímco zbytek se bude muset spokojit „jen“ s 50 Mb/s (12 %) nebo 20 Mb/s (15 %).

Reklama