O2 pokrylo Kolín sítí 5G

Reklama

O2 experimentuje s kolínskou sítí již od března, kdy ve městě spustilo super rychlé 4G. Od června mohou Kolíňané využívat síť, která splňuje další parametr 5G – rychlou odezvu. Dodavatelem technologie je Ericsson.

O spuštění super rychlé sítě jsme vás informovali. Tehdy ji ještě O2 označovalo jako „4G se zákaznickou zkušeností 5G“. To odkazuje na dosud nevyjasněné definice sítí páté generace, o kterých se ví snad jen to, že budou ďábelsky rychlé. Tedy že budou mít vysokou přenosovou rychlost a nízkou latenci.

Rychlost zvládlo O2 zařídit již v březnu spojením více frekvenčních pásem. Od 20. června přidalo i nízkou latenci, která se pohybuje do deseti milisekund. Síť 5G O2 v Kolíně testuje společně se společností CETIN a vybavením od společnosti Ericsson. Technologii operátor spustil na pronajaté testovací frekvenci 3,5 GHz doplněné o technologie Massive MiMo 64T64R a 256QAM.

O2 se, podobně jako další operátoři, snaží připravit na blížící se příchod 5G sítí jejich testováním v reálném provozu. I když výsledná 5G může běžet na trochu jiné technologii, O2 si v Kolíně dobře prověří kapacitu své sítě i chování zákazníků.

Reklama