O2 pouští LTE do mobilů, už nemusíte používat jen USB modem

Reklama

O2 posunulo svou LTE síť zase o kousek dál. Z původní varianty, která byla čistě datová a tudíž využitelná jen v modemech, je nyní plnohodnotná síť fungující za pomoci malého triku i v mobilních telefonech podporujících LTE.

Pokud se nacházíte na území pokrytém signálem LTE (což je v současnosti stále jen část Prahy a Brna), máte telefon tuto síť podporující a příslušnou SIM kartu, můžete se přímo z mobilu připojit do sítě LTE. Co to v praxi znamená? Váš telefon získá přístup k rychlé datové síti (rychlost stahování dat až 75 Mb/s, odesílání dat až 38 Mb/s a velmi rychlá odezva (ping) 20-25 milisekund), což si bude náležitě užívat samozřejmě při veškerém datovém provozu.

Horší už je to s voláním, LTE síť je totiž čistě datová síť a mobil v ní může telefonovat pouze za použití nějakého triku. O2 zvolilo Circuit Switch (CS) Fallback, což znamená, že pokud potřebujete uskutečnit hovor, váš telefon spadne zpátky (fall back) do sítě 3G nebo 2G a po ukončení hovoru se zase vrátí do LTE.

Poslední podmínkou je tedy karta SIM podporující LTE. Od února 2014 je taková SIM vydávána automaticky, majitelé starších karet musí požádat o bezplatnou výměnu.

Reklama