O2 připravuje nový operační systém ve stylu chytré horákyně

Reklama

O2 představil v Barceloně několik zajímavých novinek, které se týkají především chytrých mobilních telefonů. Tedy, chytrých, ne tak docela. Ale posuďte sami!

Řeč je o „operačním systému“ pro chytré mobilní telefony, které O2 vyvíjí ve spolupráci s Mozillou. Ty uvozovky jsou zcela na místě, nejde totiž o operační systém v té podobě, v jaké ho známe dnes. Už spojenectví s Mozillou naznačuje, že bude založen na prohlížení webu.

A je to přesně tak, telefony s platformou Open Web Devices (OWD) budou v podstatě sestávat z jednoduchého hardwaru a webového prohlížeče Firefox. Veškeré funkce budou tvořeny webovými stránkami v jazyce HTML5; tyto stránky musí mít samozřejmě podstatně větší přístup k hardwaru telefonu, než je tomu dnes.

Výhodou tohoto přístupu je hned několik. Předně nepotřebujete tak výkonný hardware; stačí natolik rychlý procesor a tolik paměti, aby na tom jel webový prohlížeč. Na podobném principu jsou v oblasti počítačů založené netbooky – nepříliš výkonné počítače, které slouží primárně k prohlížení webu. A méně výkonný hardware znamená ve světě počítačů i mobilů především nižší cenu.

Druhá výhoda spočívá v jasné přenositelnosti aplikací. Webové standardy jsou všude stejné, pokud tedy někdo vytvoří aplikaci pro jeden mobil, měla by fungovat bez problémů i na mobilu jiném. Jak to bude v praxi, to samozřejmě teprve uvidíme.

Může něco takového fungovat? Například Google se svými webovými aplikacemi ukázal, že přes internet lze bez problémů zpracovávat kancelářské dokumenty. Nejrůznější cloudová řešení pak naznačují, že do budoucna se opravdu obejdeme i bez výkonného hardwaru. Pokud nyní namítáte, že neustálé připojení k internetu pěkně zahýbe vaší datovou spotřebou, máte pravdu, ale jednak existuje Wi-Fi, jednak je možno si řadu aplikací/stránek uložit do paměti telefonu.

A kdy že se prvních telefonů s OWD dočkáme? Vývoj byl zahájen na počátku loňského roku, s prvními telefony na trhu pak obě firmy počítají ještě letos.

 

Reklama