O2 Revoluce: neomezený tarif za 749 Kč

Reklama

O2 neočekávaně změnilo svou nabídku tarifů, aktuálně jsou k dispozici jen tři, nejvyšší navíc stojí jen zlomek toho, na co jsme od českých operátorů zvyklí. Připravte se, přichází skutečná mobilní revoluce.

Zatím není znám důvod, proč O2 k revoluční změně své tarifní nabídky sáhlo, evidentně to ale bylo nečekané i pro zaměstnance společnosti. V pondělí novinářům z ničeho nic dorazila informace o připravované čtvrteční tiskové konferenci, pozvánka pak až ve středu, tedy pouhý den předem. Obvykle přitom novináři vědí o připravované tiskovce alespoň s týdenním předstihem.

O co se tedy jedná? O2 ruší veškeré své stávající tarify, nově je nebude možno aktivovat. Pokud je ale používáte, operátor vám je ponechá beze změny. Ve většině případů ale uděláte lépe, když přejdete na některou z novinek, což O2 umožňuje při zachování všech parametrů smlouvy (například úvazku).

Pro nejméně náročné zákazníky je k dispozici tarif Free O2. Jak už název napovídá, slouží k bezplatnému volání a posílání zpráv do sítě O2, za hovory do ostatních sítí zaplatíte 3,50 Kč/min, odeslání textové zprávy vyjde na 1,50 Kč. Tarif stojí 249 Kč měsíčně a neobsahuje žádné datové přenosy.

O stupínek výš stojí tarif Free O2 Plus. Ten sice stojí 499 Kč, za ony dvě stokoruny navíc ale získáte 120 volných minut do ostatních sítí a 150 MB dat. Ostatní parametry jsou stejné – volání a zprávy do O2 zdarma, do ostatních sítí za 3,50 Kč/min, respektive 1,50 Kč za zprávu.

Třetí, poslední a nejdražší tarif je označen jako Free CZ. Stojí, teď se podržte 749 Kč, umožňuje bezplatné volání a odesílání zpráv do všech českých sítí. Kromě toho je v něm zahrnut datový balíček s FUP 1 GB.

Tarif Paušál Do O2 Do ostatních sítí Data
Free O2 249 Kč zdarma 3,50 Kč/min, 1,50 Kč za SMS
Free O2 Plus 449 Kč zdarma 120 volných minut, 3,50 Kč/min, 1,50 Kč za SMS 150 MB
Free CZ 749 Kč zdarma zdarma 1 GB

Všechny tarify budou v nabídce od 15. dubna a novým zákazníkům se prodávají zásadně bez úvazku. Ten můžete získat jen tak, že na některý Free tarif přejdete ze svého stávajícího, u nějž jste měli úvazek. O2 navíc přestává dotovat telefony, pokud na nový přístroj nemáte peníze budete si hoi nově moci koupit na splátky bez navýšení.

Komentář Mobinfo.cz

O2 přišlo se skutečnou tarifní revolucí, na něco takového dosud neměl nikdo z českých operátorů odvahu. Cena nejvyššího neomezeného tarifu sice ještě nedosahuje legendární pětistovky, kterou nabízel francouzský operátor, přesto je velmi zajímavá. Až dosud se ceny neomezených tarifů pohybovaly okolo tří tisíc, jen O2 poslední dobou nabízelo akční cenu 1 900 Kč.

Zbývá zauvažovat o dvou věcech. Co s touto nabídkou udělají ostatní, a jak se projeví ve finančních výsledcích O2. První věc je docela jasná – T-Mobile měl kdysi reklamní slogan Jeden prorazí ostatní následují, a přesně tak to dopadne i v tomto případě. T-Mobile i Vodafone musí zlevnit přinejmenším své třítisícové neomezené tarify. A v podstatě jakýkoliv tarif s cenou vyšší než 749 Kč je naprosto neprodejný. Uvidíme, zda si někdo troufne jít s cenami ještě níže.

Ohledně druhé otázky, vliv nelze bez detailního vhledu do byznys modelu O2 příliš určit. Pohledem zvenčí ale víme, že průměrná útrata zákazníka s paušálními službami se pohybuje okolo pěti set korun měsíčně. Což přibližně odpovídá tarifu Free CZ Plus s pár provolanými minutami navíc. Teoreticky tak O2 nejde pod svou laťku, cenu snižuje jen několika tisícům či desetitisícům nejaktivnějších zákazníků, přičemž pravděpodobně doufá, že tento úbytek nahradí záplava nových nadšených telefonistů, kteří si nově aktivují neomezený tarif.

Reklama