O2: Rodiče podceňují bezpečnost dětí na internetu

Reklama

O2 si nechalo udělat průzkum o bezpečnosti na internetu. To je aktuální zejména proto, že dnes je na internetu každý, kdo má trochu chytrý mobil. Ukázalo se, že rodiče výrazně podceňují internetovou bezpečnost vlastních dětí.

Počet internetových trestných činů, které vyšetřuje policie, se výrazně zvyšuje. V roce 2016 řešila policie 5 344 trestných činů, 60 % z toho byly pokusy o podvody. Pro srovnání, v roce 2011 byl počet vyšetřovaných kyberkriminálních činů jen 1 502.

Stále častěji se s těmito negativními jevy setkáváme prostřednictvím mobilů. Není divu, 58 % telefonů v síti O2 je chytrých (a u jiných operátorů se tento podíl nijak zvlášť neliší). O to více šokující je fakt, že čtvrtina lidí svůj mobil nijak nezabezpečuje. Zbytek používá nejčastěji PIN (48 %) nebo znak (14 %), PIN ale tři čtvrtiny lidí vůbec nemění.

Lehkovážnost při zabezpečování se týká i pohybu dětí na internetu. Asi třetina rodičů dokáže dětem vysvětlit, jaká jsou rizika, poučit je, jak je poznají, a pak už jim důvěřuje. Asi deset procent rodičů používá nějaký nástroj pro kontrolu a ochranu dětí. Více než třetina ale bezpečnost svých dětí na internetu nijak neřeší.

To je na pováženou, protože děti si často vytvářejí profily na sociálních sítích okolo desátého roku života, i když pravidla to oficiálně povolují až od 13. Více než 37 % dětí navíc nezná všechny své přátele na Facebooku, přičemž průměrně jich mají 194. Zkrátka si přidají každého, kdo o to požádá.

 

 

Reklama