O2 se bez sítě daří skvěle [finanční výsledky]

Reklama

O2 zveřejnilo finanční výsledky za první pololetí 2015, tentokrát už očištěné od síťové infrastruktury. Vydělalo o více než třetinu více než ve stejné obrobí před rokem.

O2 se koncem pololetí rozdělilo na dvě firmy – O2, které má na starosti poskytování služeb koncovým zákazníkům, a CETIN (Česká telekomunikační infrastruktura), která provozuje veškerou síťovou infrastrukturu. Přesto, že k odpojení CETINu došlo až v červnu, reportuje už O2 finanční výsledky za měsíce leden-červen očištěné o informace o provozování sítí.

Díky tomu víme, že služby O2 využívalo 4,945 milionu zákazníků, z toho 3,252 milionu má tarifní program s paušálem a zbylých 1,693 milionu zůstává věrno předplacené kartě. 43,7 % telefonů, které v síti O2 fungují, lze zařadit mezi smartphony. Rozdělení operačních systémů je následující: Android 74,2 %, iOS 9,4 %, Windows Phone 7,1 %, Blackberry 1,4 %, Symbian 6,6 % (před rokem 19 %).

Na tomto žebříčku není ani tak zajímavá naprostá dominance Androidu, jako spíš vysoký podíl Windows Phone. Ty už šlapou na paty dříve mnohem rozšířenějšímu iOS. Symbian padá prudce dolů, staré Nokie zkrátka dosluhují a jsou postupně nahrazovány.

Na mobilním telefonování vydělalo O2 v prvním pololetí 9,505 miliardy korun. Výraznějšího nárůstu se dočkalo O2 TV a slovenská pobočka, celkové příjmy tak činily 18,393 miliardy, což je přibližně stejně jako loni (-0,3 %). O2 ale pravděpodobně silně omezilo náklady, protože po jejich zaplacení zůstal akcionářům zisk EBITDA ve výši 4,825 miliardy korun, což je o 32,4 % více než loni. Marže pak vzrostla z 19,8 % na 26,2 %.

Reklama