O2 snížilo ceny za data pro virtuály

Reklama

Český telekomunikační úřad zkontroloval, za jakou cenu nabízí O2 svá data v rámci velkoobchodní nabídky. Výsledkem bylo výrazné snížení cen pro virtuální operátory.

Součástí snad všech aukcí frekvencí, které v Česku probíhají, je povinnost takzvané velkoobchodní nabídky. Operátor se zavazuje, že když vydražil od státu frekvenci pro provozování určité sítě, tak za to přeprodá své služby v této síti i dalším operátorům, kteří frekvence nevydražili, tj. virtuálům. Frekvencí je omezené množství a stát se tak snaží zajistit, aby telekomunikační služby mohlo poskytovat více firem.

O2 vydražilo v letech 2013 a 2014 frekvence pro LTE (800, 1 800 a 2 600 MHz) a zavázalo se přeprodávat virtuálním operátorům mobilní i fixní data (datové přenosy v pevném místě) v této síti. Současně nesmí napálit ceny natolik, aby znemožnilo virtuálům podnikat se ziskem. Na dodržování dohlíží ČTÚ.

Právě Český telekomunikační úřad provedl v květnu a červnu kontrolu cen a výsledkem bylo výrazné zlevnění. O2 nově nabízí virtuálům 1 MB dat za 0,0045 Kč namísto původních 0,07 Kč. Stejné množství dat v pevném místě pak za 0,0021 Kč namísto původních 0,0023 Kč.

Reklama