O2 spolu s Plzní a Bílinou ukazuje, k čemu je dobré 5G

Reklama

O2 je technologický partner v projektu 5G pro 5 měst, jehož prostřednictvím různí poskytovatelé v různých místech republiky zjišťují a ukazují, jaké jsou možnosti využití sítí páté generace.

O2 proto na začátku prosince rozjelo testovací sítě v Plzni a Bílině. V Plzni je první lokalitou čtvrť Petrohrad, v Bílině pak centrální a jižní část města a sídliště Za Chlumem. O2 spouští v obou městech plnohodnotnou mobilní síť 5G ve frekvenčním pásmu 3,7 GHz (tzv. C-band) na bloku o šířce 40 MHz vlastního přídělu kmitočtů.

Město Plzeň ve spolupráci s O2 využije 5G technologii mimo jiné k efektivnímu zvládání krizových situací ve městě. Do provozu zapojí moderní typy dronů řízené právě přes 5G síť, která umožní díky vysokým rychlostem a nízké latenci přímé přenášení informací z dronů v reálném čase. Uplatnění tak najdou nejen při řízení zásahů v krizových situacích a další spolupráci se složkami IZS, ale i například pro inspekce mostních konstrukcí, výrobních a skladovacích hal a technologických jednotek nebo tvorbu ortofoto a 3D modelů.

Správa informačních technologií města Plzeň disponuje širokým parkem různých typů dronů pro různé využití a ve spolupráci s vysokými školami také pracuje na vývoji vlastních aplikací a hardwarových řešení.

Pro město Bílina bude 5G velkým přínosem v oblasti rozvoje a bezpečnosti města. Nové technologie bude využívat zejména Městská policie Bílina, která díky 5G získá plnohodnotný datový přenos z terénní kamery na svém mobilním zařízení. Zároveň bude moci využít data z městských kamer, a to vše ve vysoké kvalitě i rychlosti obrazu. Datové záznamy pak bude moct v reálném čase zpracovávat dispečink městské policie. 5G technologie zásadně zvýší kvalitu a rozsah a rozlišení obrazu, zjednoduší rozvoj kamerového systému a zajistí rychlejší komunikaci v terénu i s dispečinkem.

Reklama