O2 spouští plnohodnotnou 5G síť

Reklama

Od 1. července si mohou zákazníci O2 vyzkoušet skutečnou síť 5G. Žádné finty na jiných frekvencích, žádné spojování LTE pásem, ale skutečnou síť páté generace. K dispozici bude v Praze a Kolíně.

O2 vybudovalo síť 5G na frekvenci 3,7 GHz, kterou už vlastní z předchozích aukcí, a na které zatím provozuje pevné připojení v určeném místě. Pro začátek se rozhodlo pokrýt širší centrum Prahy (ve spolupráci se společností Huawei) a Kolína (ve spolupráci s firmou Nokia). Definitivní dodavatel celé sítě zatím nebyl vybrán a O2 to bere jako zkoušku, jak spolu budou systémy různých výrobců komunikovat. Pro připomenutí – loňský pre-test v Kolíně dělalo O2 ve spolupráci s firmou Ericsson.

Kromě frekvence 3,7 GHz jsou k dispozici i další kryptické parametry: kódování signálů 256QAM a antény typu Massive MiMo 32T32R. Druhý uvedený údaj znamená, že každá anténa se skládá z 32 antén pro vysílání a 32 antén pro přijímání. V případě, že má anténa dostatečnou kapacitu, umí jednotlivé své části vhodně naklopit a sledovat paprskem signálu konkrétní mobilní zařízení. To pomáhá ke zvýšení kapacity i přenosové rychlosti. S rychlostmi se prozatím dostaneme na hodnoty 600/100 Mb/s, další vývoj bude záviset na aukci frekvencí.

K tomu, abyste mohli síť 5G využít, musíte splnit tři podmínky – pohybovat se v místě, které je pokryté, mít patřičně vybavený telefon a také tarif, který 5G podporuje. O2 nabízí nejnovější síť jen u tarifů, kde to podle něj dává smysl, tedy kde je dostatečný datový limit. Možnost surfovat na nejrychlejší síti získají všichni zákazníci neomezených tarifů NEO Zlatý a Platinový a tarifů FREE+ Bronzový, Stříbrný a Zlatý, a to za symbolickou korunu měsíčně.

Technologii 5G začnou v síti O2 během prázdnin díky nové aktualizaci softwaru podporovat například již prodávané modely Samsung Galaxy S20 Ultra 5G, Samsung Galaxy S20+ 5G a také Samsung Galaxy A51 5G, který O2 do nabídky zařadí v červenci.

Reklama