O2 spouští VoLTE pro telefony iPhone

Reklama

Majitelé iPhonů mohou jásat, O2 pro ně spustilo VoLTE. I v místech, kde není dost kvalitní 3G síť se tak dovolají za standardních podmínek, tedy pokud je tam LTE.

Síť LTE není primárně určena pro hovory, zvládá jen datové přenosy. Pokud si chcete telefonovat, odhlásí se telefon ze sítě LTE, přejde zpět do sítě 3G, zavolá, a pak celý proces zopakuje opačným směrem. To jednak trvá několik sekund, jednak to klade na operátora nepříjemný nárok na údržbu dvou nezávislých sítí v dostatečné kvalitě a kapacitě. Operátoři se proto snaží co nejvíc hovorů ponechat v síti LTE.

Slouží k tomu technika nazvaná VoLTE – Voice over LTE. Zjednodušeně řečeno telefon přeloží váš hlas do digitální podoby (což dělá stejně) a přenese ho prostřednictvím datového spojení (což je novinka), podobně jako to dělá třeba Skype. Operátorovi je to vcelku jedno, jeho síť si s tím poradí a nasměruje data na to správné místo. Uživatel ušetří dlouhé sekundy čekání.

Co je k tomu potřeba? Telefon, který podporuje LTE i VoLTE (seznam podporovaných přístrojů u O2 viz níže), LTE SIM kartu a povolení VoLTE v nabídce. Pozor, na rozdíl od zmíněného Skypu není volání zadarmo, operátor vám naúčtuje stejnou sazbu jako za běžné hlasové volání.

U aktuálně zprovozněných iPhonů je potřeba mít operační systém ve verzi 10.3 a novější, nainstalovat poslední aktualizaci (uvolňována postupně), povolit 4G pro hlas i data (Nastavení – Mobilní data – Volby dat).

Aktuálně O2 pro VoLTE podporuje následující telefony: Apple iPhone SE, Apple iPhone 7, Apple iPhone 7 Plus, Apple iPhone 6s, Apple iPhone 6s Plus, Apple iPhone 6, Apple iPhone 6 Plus, Samsung GALAXY S8, Samsung GALAXY S8+, Samsung Galaxy S7, Samsung Galaxy S7 Edge, Samsung Galaxy A5 (2017), Samsung Galaxy A3 (2017), Huawei P10, Samsung Galaxy Xcover 4, Samsung Galaxy S6 s nejnovější aktualizací systému, Samsung Galaxy S6 Edge s nejnovější aktualizací systému.

Kromě Samsungů Galaxy S7 / S7 Edge, A5 a A3 nemusíte kupovat telefon u O2, VoLTE funguje i u přístrojů zakoupených jinde.

Reklama